Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Παιδιά εχω μια απορια που με ταλανίζει ώρες και δεν μπορω να το βρω.Εχω εισάγει ενα σχέδιο απο autocad και μου το παιρνει σε χιλιοστά θελω να το μετατρεψω σε μετρα αλλα τπτ.Το σχεδιο μηπως ειναι σε χιλιοστά σχεδιασμένο η εγω εχω κάνει κατι....'

Sos βοηθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κάνει εισαγωγή δε σου βγάζει να επιλέξεις χιλιοστά ή μέτρα?Εμένα μου βγάζει πάντα,επιλέγω μέτρα και είμαι ΟΚ.

Τσέκαρε και το παρακάτω,θα σε βοηθήσει πιστεύω,υπάρχει και tutorial από Youtube... ;)
http://archicadsa.org/2012/12/10/importing-dwgdxf-into-archicad/

Edited by Greenick
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κατά λάθος ενεργοποίησα κάπως την εμφάνιση των "περασιών" των τοίχων και δεν ξέρω πώς να τις αποκρύψω. Μου βγάζει ένα βελάκι σε κάθε τοίχο (στην πλευρά με την οποία σχεδιάστηκε, και δείχνει και την φορά).

Αρκετά χρήσιμο και για το μέλλον. Απλά δεν ξέρω ούτε πως ενεργοποιείται ούτε πως απενεργοποιείται...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για το wall reference lines.

Τσέκαρε το παρακάτω link,τα λέει αναλυτικά.

http://helpcenter.graphisoft.com/guides/archicad-18-int-reference-guide/elements-of-the-virtual-building/construction-elements/walls/wall-reference-line/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σε όλους. χρειάζομαι τι βοήθεια σας. ρενταρο εσωτερικό και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. όπου υπάρχει παράθυρο η πόρτα αντί για τον ουρανό που έχω βάλει στο παρασκήνιο μου βγάζει μαύρο. ευχάριστο πολύ

 

1. Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Έγινε διόρθωση από την ομάδα συντονισμού.

2. Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

 

Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά!  

Έχω ρυθμίσει και ήλιο. Εξωτερικά είναι όλα φυσιολογικά. Μάλλον είναι πρόβλημα του προγράμματος.. Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.