Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Συνάδελφε gio δες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=h2iEdw6SAro

Είναι από παλιά έκδοση και οι διαφορές είναι μικρές. Για παράδειγμα η τοποθεσία ορίζεται από: Επιλογές->Προτιμήσεις Μελέτης->Τόπος μελέτης. και όχι από εκεί που δείχνει το βίντεο.

Κατά τα άλλα είναι καλό. Ελπίζω να είναι αυτό που ζητάς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση πάνω στο άρχικαντ κ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει:

 Όταν αλλάζω κλίμακα στο σχέδιο οι "ετικέτες" για πόρτες και παράθυρα δεν αλλάζουν αυτόματα! ούτε οι διαστάσεις και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε το απλό text...μήπως ξέρει κανείς τι φταίει??

Επίσης ξέρει κάποιος να μου πει πως γίνεται να φαίνονται στην κάτοψη τα έπιπλα και άλλα objects ενώ στην τομή όχι χωρίς να χρειάζεται worksheet??

Τέλος ξέρει κάποιος κανένα λινκ για να κατεβάσω βιβλιοθήκες με αντικείμενα κλπ??

 

ευχαριστώ...ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις στα προηγούμενα αλλά δεν έχω τον χρόνο για να διαβάσω όλα τα πόστ! 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε επειδή είμαι και εγώ νέος χρήστης δεν θα μπορέσω να απαντήσω σε όλα.

1. Μήπως δεν βρίσκεσαι στον χάρτη μελέτης αλλά στο βιβλίο πινακίδων? Επίσης πρέπει να ορίσεις τη σφραγίδα παραθύρου να είναι ευαίσθητη σε κλίμακα και το τι θα παρουσιάζεται σε κλίμακα. Αν κοιτάξεις 2-3 σελίδες πίσω υπάρχει ολόκληρη η διαδικασία για το πως να φτιάξεις μια σφραγίδα παραθύρου.

2. Στις τομές και στις όψεις θα πρέπει να "πειράξεις" ποια layers είναι ορατά ή όχι. Μπορείς μάλιστα να ετοιμάσεις και συγκεκριμένους συνδυασμούς ανάλογα με το σχέδιο. Τα layers (ριζόχαρτα) κλείνουν όταν πατήσεις επάνω στο ματάκι.

3. Για αντικείμενα καλό site είναι το bimobject το οποίο έχει και add-on για να μπαίνεις μέσα από το archicad.

 

Επειδή όμως είμαι χρήστης μιας εβδομάδας καλύτερα να απαντήσουν και οι παλαίουρες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι απ' ότι έχω καταλάβει υπάρχειο χάρτης μελέτης στον οποίο σχεδιάζουμε τα πάντα. Στον χάρτη απόψεων μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις από το ίδιο σχέδιο π.χ. από μια τομή.

Μπορούμε π.χ. σε μια άποψη να έχουμε διαφορετικό συνδυασμό ριζόχαρτων ώστε να μην φαίνονται τα έπιπλα κτλ. Γενικά ΤΙ μπορούμε να ρυθμίσουμε στις απόψεις χωρίς να επηρεάζονται οι υπόλοιποες απόψεις του ίδιου σχεδίου?

Για παράδειγμα, παρατήρησα ότι αν βάλω σκιές, τότε μου αλλάζουν ΟΛΕΣ οι απόψεις του συγκεκριμένου σχεδίου (τομή). Μπορώ να έχω την ίδια τομή 5 φορές, με εντελώς διαφορετικές ρυθμίσεις στα χρώματα, στις σκιές κτλ, αλλά και να μπορώ να προσθέσω και κάποια αντικείμενα ΜΟΝΟ σε κάποιες απόψεις? Αυτό με τα αντικείμενα μάλλον γίνεται από το βιβλίο πινακίδων, αλλά θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να το κάνω και από το χάρτη απόψεων.

Για τους INT χρήστες η ορολογία είναι η εξής:

Χάρτης Μελέτης = Project Map

Χάρτης Απόψεων = View Map

Βιβλίο Πινακίδων = Layout Book

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν είτε απο τον view map ειτε απο τον project map παω στα layer settings και με το ματακι "κλείνω" πχ το layer "furniture" αυτό εξαφανίζει τα έπιπλα και απο την τομη και απο την κατοψη και γενικά από παντού!!! Εκτός αν κάτι προφανές δεν βλέπω!! Επίσης δεν μπορώ να βρώ έναν τρόπο να ορίσω ευαισθησία σε αλλαγή κλίμακας της περιγραφης του παραθυρου και σε αυτά που διάβασα πιο πριν δεν αναφέρεται κάτι...αδιέξοδο άραγε?? :smile:

Edited by βασιλης καν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση πάνω στο άρχικαντ κ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει:

 Όταν αλλάζω κλίμακα στο σχέδιο οι "ετικέτες" για πόρτες και παράθυρα δεν αλλάζουν αυτόματα! ούτε οι διαστάσεις και σε κάποιες περιπτώσεις ούτε το απλό text...μήπως ξέρει κανείς τι φταίει??

Επίσης ξέρει κάποιος να μου πει πως γίνεται να φαίνονται στην κάτοψη τα έπιπλα και άλλα objects ενώ στην τομή όχι χωρίς να χρειάζεται worksheet??

Τέλος ξέρει κάποιος κανένα λινκ για να κατεβάσω βιβλιοθήκες με αντικείμενα κλπ??

 

ευχαριστώ...ενδεχομένως να έχουν απαντηθεί οι ερωτήσεις στα προηγούμενα αλλά δεν έχω τον χρόνο για να διαβάσω όλα τα πόστ! 

http://archibase.co/gdl  βιβλιοθήκη με μεγάλη ποικιλία σε αντικείμενα διαφόρων κατηγοριών και το σημαντικότερο free.Αν και έχω κατεβάσει στο παρελθόν και δεν είχα κανένα πρόβλημα,σκάναρε και με antivirus για να είσαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν είτε απο τον view map ειτε απο τον project map παω στα layer settings και με το ματακι "κλείνω" πχ το layer "furniture" αυτό εξαφανίζει τα έπιπλα και απο την τομη και απο την κατοψη και γενικά από παντού!!! Εκτός αν κάτι προφανές δεν βλέπω!! Επίσης δεν μπορώ να βρώ έναν τρόπο να ορίσω ευαισθησία σε αλλαγή κλίμακας της περιγραφης του παραθυρου και σε αυτά που διάβασα πιο πριν δεν αναφέρεται κάτι...αδιέξοδο άραγε?? :smile:

α. Νομίζω ότι στο πρώτο σου πρόβλημα δεν έχεις ορίσει διαφορετικά layer Compination για κατόψεις και τομές. Μάλλον έχεις το ίδιο layer Compination με αποτέλεσμα να κλείνει και στα 2.

β. Το δεύτερο πρόβλημα δεν μπορώ να το καταλάβω, γίνε λίγο ποιό σαφής.

γ. Όσον αφορά το κατέβασμα αντικειμένων και εγώ κατέβασα μερικές φορές από archibase αλλά βλέπω ότι είναι πάρα πολύ βαριά και λειτουργεί το πρόγραμμα ποιά καλά, δεν έχω βρει ως τώρα κάποιο καλό site.

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.