Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαρος σε ταράτσα


markoulida

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω τοποθετήσει στην ταράτσα μου γλάστρες φτιάχνοντας ένα μποστάνι. Το σπίτι είναι μονοκατοικία χτισμένη το 1940-1950. Ήθελα να ρωτήσω πόσο βάρος μπορώ να βάλω ένα τετραγωνικό. Προς το παρόν έχω βάλει βάρος 50κιλά/τετραγωνικό, δηλαδή 3 γλάστρες σχετικά μικρές( διαμέτρου 25cm ) ανά τετραγωνικό. Είμαι ασφαλής;

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που περπατάς πάνω εκεί, νομιζω πως καταλαβαίνεις πως είσαι ασφαλής με τις 3 γλάστρες... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω τοποθετήσει στην ταράτσα μου γλάστρες φτιάχνοντας ένα μποστάνι. Το σπίτι είναι μονοκατοικία χτισμένη το 1940-1950. Ήθελα να ρωτήσω πόσο βάρος μπορώ να βάλω ένα τετραγωνικό. Προς το παρόν έχω βάλει βάρος 50κιλά/τετραγωνικό, δηλαδή 3 γλάστρες σχετικά μικρές( διαμέτρου 25cm ) ανά τετραγωνικό. Είμαι ασφαλής;

 

αν οι γλάστρες έχουν πιατάκια για τα νερά και δεν πλένεις την ταράτσα με χλωρίνες αλλά με πράσινο σαπούνι και δεν βάζεις λιπάσματα και έχεις και μια υγρομόνωση τότε είναι καλά.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ταράτσα είναι μονωμενη με ασφαλτοπανα κ από πάνω ds220 όποτε από υγρομονωση ειμαι Καλά. Θα μπορούσα να βάλω και 100 κιλα/τετραγωνικά η ξεφεύγω πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθάει καθόλου αυτό που θα σου πω, οι σημερινές πλάκες σχεδιάζονται με 200κιλά/μ2 και τα μπαλκόνια με 500κιλά/μ2. Φυσικά στις σημερινές πλάκες έχει και ένα σεβαστό ποσοστό οπλισμού μέσα (σίδερα). Επίσης, οι σημερινές πλάκες είναι σίγουρα >15 εκατοστά πάχος. Δεν ξέρω την κατάσταση της δικής σου πλάκας (κατασκευής 40-50). Αν φαίνεται καλή στην όψη χωρίς ρωγμές, φθορά κλπ τότε μέχρι τα 100 υποθέτω δεν θα έχεις πρόβλημα....Μην την παραφορτώσεις όμως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο γιατι έχω μπερδευτεί τελείως ?? Σε γλάστρα έχω βάλει 15 ΛΙΤΡΑ χώμα στεγνό. Ζυγισα την ίδια γλάστρα 10 λεπτά μετά το πότισμα με τουλάχιστον 1 λίτρο νερο κ μου βγήκε 8 ΚΙΛΑ μάζα. Ποιά είναι η αναλογία από λίτρα χώματος σε κιλά ? Γίνεται να έχει σχεδόν 16-17 λίτρα όγκο (βάζω κ το νερό) κ να έχει τη μισή μάζα?

Link to comment
Share on other sites

Αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες μηπως εβαλες φυτοχωμα; (αυτο που πουλιεται σε σακους και γραφει επανω λιτρα  )

Αυτο το ειδος εχει υγρασια 60-70 % και πολυ μικρο ειδικο βαρος (0,50 κιλα /λιτρο περιπου )

π.χ

http://www.fertil.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=94&Itemid=223

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.