Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

Ο χάρτης είναι λείαν επιοικώς της πλάκας.

 

Ένας Λαρισαίος.

 

Τι να πω και εγώ που την Ορεστιάδα δεν την έχει καν στο χάρτη...

 

Ένας Ορεστιαδίτης...

Link to comment
Share on other sites

Α) Αυτός είναι ο τύπος (αν και εγω τον εχω με 0,420ΧΖ και όχι 0,427ΧΖ.Δε νομίζω να έχει βγει κάτι άλλο (και να έχει βγει μας το κρατάνε μυστικό :) ) ... Κοινος με αυτόν που εχει και το βιβλιο του Ερμ... (ελαχιστες διαφορες εχει στην ουσια)

Β) Εδω ειναι το μεγαλο μπαχαλο συναδελφε... Αυτο το χαρτη εχω και εγω του 2003 και εχει την Αττικη ζωνη 1. Απο την αλλη στο βιβλιο του Ερμ.. (Ευρωκωδικας 1. 2η εκδοση πληρως αναθεωρημενη με τα τελικα κειμενα ...) εχει την Αττικη στην υπολοιη Ελλαδα δηλαδη ζωνη 2 ΑΛΛΑ στην αρχη του κεφαλαιου 3 φορτια χιονιου γραφει Φεβρουαριος 2002.... Τωρα αν βγαλει κανεις ακρη ας μου το πει κι εμενα..

Νομίζω με 420 ήταν στην εκδοχή του 2002 .

Βασικά όλα μου έχουν ξεκαθαριστεί , εκτός από δύο πράγματα :

1) Τι γίνεται στις λευκές περιοχές ;

2) Πότε αποφασίζουμε να χρησιμοποιήσουμε βρεγμένο χιόνι ; Ίσως να είναι και προαιρετικό , διότι το παράρτημα Ε είναι πληροφοριακό .

Link to comment
Share on other sites

Bρε Ιliekater , δεν χρησιμοποιείς βρεγμένο ή νωπό χιόνι αλλά φόρτιση kN/m2 , ανάλογα με τη ζώνη που ανήκεις.

Το φρέσκο ή νωπό ή παγωμένο χιόνι το χρησιμοποιείς για να βρεις το ειδικό βάρος και να υπολογίσεις τα εκατοστά του χιονιού.

Αυτά αν υπολογίσεις φορτίο χιονιού όχι με βάση τον κανονισμό αλλά με βάση μετερεολογικά δεδομένα της περιοχής.

Αυτά αν είναι παραπάνω. Αν είναι λιγότερο θα χρησιμοποιήσεις το ελάχιστο που δίνει ο κανονισμός.

Για περιοχές που βρίσκονται σε υψόμετρο πάνω από 1.500m θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη οι ειδικές συνθήκες της περιοχής.

Αλλά πως και ασχολείσαι με αυτό;

Φτιάχνεις κάποιο πρόγραμμα για αυτόματο υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχω να αυτοματοποιήσω κάποια άλλα πράγματα :) ! Και πριν από αυτά έχω να γράψω κάποια προγράμματα από μία γλώσσα προγραμματισμού σε άλλη :-x ...

Πέσε μου όμως , διότι βλέπω πάμε σε άλλες καταστάσεις : πότε πάμε σε υπολογισμό με βάσει μετεορολογικών δεδομένων της περιοχής :confused: ;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την προσωπική κρίση του καθενός. Αν νιώθεις ότι δεν σε καλύπτει ο κανονισμός παίρνεις λίγο παραπάνω......για να νιώθεις πιο ασφαλής ;)

Βάσει νομοθεσίας όμως δεν είσαι υποχρεωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Zone A.

Παραθέτω το τελευταίο χάρτη που έπεσε στα χέρια μου από μία ημερίδα.

Περιλαμβάνει και το Νομό Φθοιώτιδας στη Ζώνη Γ πέρα από τη Θεσσαλία και την Εύβοια.

...(άβυσσος οι μετρήσεις του Τρέζου !!!)

 

...Που είναι ο rigid με το νότιο χιόνι !!!;;;;;

snowz.jpgsnowz.jpgsnowz.jpg

snowz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω spy για το χαρτη αρα και η Αττικη ειναι ζωνη 2, μηπως γραφει καμια ημερομηνια ο χαρτης? Γουσταρω Πειραια με Sk,0=0,8 KN/m2

iliekater προσωπικα δεν ασχολουμαι ποτε με βρεγμενο χιονι....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο χάρτης!!!

 

Μετρώντας τα δυσμενέστερα, καλα κανει και εχει στην ζωνη Γ τις περιοχες που εχει...

Τι θα κανεις ρε συ spy αν εχεις κανενα εργο στον Μυτικα ή στα βουνα της Ευβοιας ή στο Περτουλι;;;

 

Επίσης, απο την στιγμη που οι μετρησεις γινανε με data που παει πισω 50+ χρόνια, λήφθηκαν υπόψη ποσοστα χιονοπτωσης με παράγοντες που τωρα δεν υπάρχουν (βλ λίμνη Κάρλα).

 

Βέβαια, αν και σπάνια, εχει αποδειχθει πως σε αυτα τα αστικα κεντρα, ειναι μεγαλη η πιθανοτητα ισχυρότατης χιονόπτωσης ('87, '89, 2000).

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον ο χάρτης , αλλά έτσι δεν φαίνονται οι τιμές των ζωνών (1 , 2 ή 4) που μπαίνουν στον τύπο για τη χαρακτιριστική τιμή (Sk) . Είναι σίγουρα από Ευρωκώδικα ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.