Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

πως μπορω να υπολογισω το υψος χιονιου εαν εχω για χιονι φορτιο 0.85 kn/m2?

 

 

Ορίστε :

 

 

...

Χάρη και εγώ σαν ελάχιστη φόρτιση θεωρώ το 0,80 (εκτός αν πρόκειται για νότια Ελλάδα) σκέφτοντας αντίστροφα , δηλαδή πόσους πόντους χιόνι περιμένεις.Τουλάχιστον 40cm δεν είναι κάτι απίθανο.Βέβαια υπάρχουν και οι συντελεστές.

Πίνακας 1. Το ειδικό βάρος του χιονιού .

 

Τύπος χιονιού Ειδικό βάρος (KN/m3)

Φρέσκο 1,00

Στρωμένο (αρκετές ώρες ή μέρες μετά τη χιονόπτωση) 2,00

Παλαιό 2,50 έως 3,50

Βρεγμένο 4,00

Link to comment
Share on other sites

Το ειδικό βάρος του φρέσκου χιονιού κυμαίνεται από 4-7ΚΝ/m3 (δεν το έχω αντιπαραβάλει με κάποιο κανονισμό, αυτό που δίνω αφορά πραγματικές μετρήσεις). Αν πάρουμε το δυσμενέστερο τότε μιλάμε για 0,12m ύψος (12 εκατοστά).

Link to comment
Share on other sites

φιλε panos και εγω το ιδιο προβλημα εχω,ειμαι απο λαρισα και εχω συντελεστη βαση EC1 sk=1.7 ,υπερβολικο!!δεν ξερω τι λυση μπορει να βρεθει αλλα 2-2,5 μ υψος χιονιου δε προκειται πιστευω ποτε να εχω στα μερη μου...

 

Δεν είναι 2 ή 2,5 μέτρα αλλά 1,7 ή 0,85μ. (ανάλογα με το ειδικό βάρος βλ. παραπάνω).

Στη χειρότερη περίπτωση (βρεγμένο χιόνι) μιλάμε για 0,80*1,70/4 = 0,34μ. ή 34cm χιόνι.

Στη περιοχή της Λάρισας υπάρχει υγρασία , οπότε ίσως μιλάμε για κορεσμένο χιόνι με μεγαλύτερο ειδικό βάρος.

Παρόλαυτα το 1,70 ( στη στάθμη της θάλασσας) είναι υπερβολή , τη στιγμή που στο Γκέτεμποργκ λαμβάνουν 1,50kN/m2.

Aυτά είναι προχειρότητες αυτών που ασχολούνται με τον Εθνικό Προσάρτημα του ΕC1.

Δείτε πόσο πρόχειροι είναι και οι αντίστοιχοι χάρτες για τον άνεμο.

Επίσης λάβε υπόψη σου την επιρροή της γεωμετρίας της στέγης , οπότε

έχεις ένα μειωτικό συντελεστή 0,80.

 

cna , κάποιο λάθος έχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

spy το ξερω με συντελεστη στεγης 0,8 και sk=1.7 ισοδυναμει σε 1.36 kn/m2

 

εσυ με βαση την εμπειρια σου για λαρισα τι φορτιο λαμβανεις υποψην σου στις μελετες σου?

Link to comment
Share on other sites

Sk=(0,427*Ζ-0,030)*[(1+(Α/917)²]

όπου:

Ζ=Η ζώνη που τη λαμβάνουμε από ένα σχετικό χάρτη και μπορεί να είναι 1 ή 2 ή 4,

Α=το υψόμετρο του έργου

Άρα για Θεσσαλονίκη (Ζώνη 2) είναι:

S=0,691kN/m²

 

Για Θεσ/νίκη στα 200m:

 

Sk=(0,427*Ζ-0,030)*[1+(Α/917)²]

=(0,427*2-0,030)*[1+(200/917)²]

= 0,824 * 1,048

= 0,864 kN/m²

 

Μήπως υπάρχει λάθος στους υπολογισμούς;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι άλλος συνάδελφος αναρωτιόταν γραπτώς για το φορτίο του χιονιού (2004)

Αριστερά του κειμένου έχουμε και μερικές... παράπλευρες πληροφορίες...

 

schneelast001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ξέρω πως παλιότερα έχει ξαναδημιουργηθεί παρόμοιο θέμα , αλλά μιας και έχω χάσει το λογαριασμό , αποφάσησα να σας ρωτήσω :

 

Α) Τη σήμερον ημέρα πώς έχει καταλήξει ο τύπος για το Sk ; Την τελευταία φορά που τον είδα ήταν έτσι :

Sk = (0,427 . Z - 0,03) . [1 + (A / 917) ^2)

έτσι είναι ακόμα ;

 

Β) Επίσης , οι ζώνες πώς είναι ; Η τελευταία πόζα που είχα ήταν αυτή :

0000ow.png

 

Γ) Οπότε , για παράδειγμα , αν πούμε πως βρισκόμαστε στη Σπάρτη , σε υψόμετρο 100 μ (στην τύχη το λέω) , τότε το φορτίο επί εδάφους είναι τόσο ; :

Sk = (0,427 . 0,4 - 0,03) . [1 + (100 / 917) ^2) = 0,1408 . 1,0119 = 0,14 KN / m2

 

Δ) Κάτι ακόμα : οι λευκές περιοχές (π.χ. τα νησιά του Αιγαίου) αποτελούν άλλη ζώνη ;

 

Ε) Στο χάρτη γράφει στον πίνακα : Zone No 1 , 2 , 4 . Η Ζώνη 3 πού πήγε ;

 

S) Και κάτι τελευταίο : διαβάζω μερικές φορές για βρεγμένο χιόνι κτλ . Αυτό πότε το παίρνουμε και πώς ;

 

 

Συγνώμη αν σας κούρασα :oops: ...

 

 

 

Συμπλήρωση 1 :

Μάλλον το βρήκα · το (S) έχει να κάνει με την §5.2.6 , όπου λέει :

Σε περιοχές με πιθανές βροχοπτώσεις πάνω σε ήδη υπάρχον στρώμα χιονιού και αλλεπάλληλες τήξεις και πήξεις , τα φορτία χιονιού στις στέγες πρέπει να αυξάνονται, ιδίως σε περιπτώσεις όπου το χιόνι και ο πάγος μπορεί να αποφράξουν το σύστημα απορροής .

Τις τιμές τις παραθέτει στο τελευταίο παράρτημα . Όμως ακόμα και έτσι , πότε λαμβάνονται υπόψη ; Είναι στην ελεύθερη επιλογή ;

 

Συμπλήρωση 2 :

Στο (Γ) αντί για 0,4 πάει 1 (γι'αυτό εξάλλου στην επιφάνεια της θάλασσας Sk=0,4)

 

Συμπλήρωση 3 :

(Ε) : Φαντάζομαι η διαμόρφωση του τύπου δεν επιτρέπει τη χρήση του αριθμού 3 .

Link to comment
Share on other sites

Α) Αυτός είναι ο τύπος (αν και εγω τον εχω με 0,420ΧΖ και όχι 0,427ΧΖ.Δε νομίζω να έχει βγει κάτι άλλο (και να έχει βγει μας το κρατάνε μυστικό :) ) ... Κοινος με αυτόν που εχει και το βιβλιο του Ερμ... (ελαχιστες διαφορες εχει στην ουσια)

Β) Εδω ειναι το μεγαλο μπαχαλο συναδελφε... Αυτο το χαρτη εχω και εγω του 2003 και εχει την Αττικη ζωνη 1. Απο την αλλη στο βιβλιο του Ερμ.. (Ευρωκωδικας 1. 2η εκδοση πληρως αναθεωρημενη με τα τελικα κειμενα ...) εχει την Αττικη στην υπολοιη Ελλαδα δηλαδη ζωνη 2 ΑΛΛΑ στην αρχη του κεφαλαιου 3 φορτια χιονιου γραφει Φεβρουαριος 2002.... Τωρα αν βγαλει κανεις ακρη ας μου το πει κι εμενα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.