Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

Με τον EC1 και σε ζώνη 2 πρέπει να πάρεις ps=80kg/m2 περίπου.

Αν όμως θεωρήσεις ότι στην περιοχή που είσαι το χιόνι δεν υπερβαίνει τα 0,25 - ο,30m τότε το φορτίο είναι σημαντικά μικρότερο 30 - 38 kg/m2.

Τελικά η έκφραση "επαρκώς γνωστό ύψος χιονιού " νομίζω οτι ενοεί το ύψος χιονιού που έχει πέσει στην περιοχή την τελευταία 20ετία π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη το θέμα είναι αν καλύπτεται κανείς από το γράμμα του κανονισμού ( 1945 ) θεωρόντας ύψος χιονιού μικρότερο του μισού μέτρου.

Το θεωρώ τελείως παράλογο και επιβαρυντικό να παίρνουμε μισό μέτρο χιόνι σε μιά περιοχή που όταν αποφασίσει να χιονίσει ρίχνει 5 - 10 πόντους χιόνι.

Τα φορτία στη στέγη είναι γενικά μικρά και μια τέτοια διαφορά δίνει μεγάλες επιβαρύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μόνο η αρμόδια δημόσια υπηρεσία, δηλαδή η πολεοδομία, κατόπιν αίτησής σου μπορεί να σου επιτρέψει να πάρεις ύψος χιονιού μικρότερο από 0,50μ. Εκτός εάν εμφανίσεις στοιχεία για τα τελευταία 50χρόνια της ΕΜΥ για την περιοχή που είναι το έργο σου.

Διαφορετικά είναι περιοχή με "άγνωστο ύψος χιονόπτωσης h".

Αν όμως στην περιοχή του έργου σου δεν χιονίζει αυτή θα υπάγεται στην κατηγορία 1 του χάρτη της Ελλάδας που έχει ο EC-1. Άρα χρησιμοποιείς τον EC-1. Μπορείς βέβαια να επικαλεστείς κι αυτό (τον EC-1) για να δικαιολογήσεις στην Πολεοδομία h μικρότερο του 0,50μ.

Link to comment
Share on other sites

srevel o καιρός αλλάζει...

τα 65 κιλά χιόνι ίσως μετά από 20 χρόνια να μην είναι πολλά.

Άνεμο τι βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αν βάλει χίονι κατά EC1 θα πρέπει να πάρει και τον άνεμο με αυτόν. Δεν μπορεί να διαλέξει τα μικρότερα από τον κάθε κανονισμό. Άρα και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα τον ευνοεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω ως νέος στο φόρουμ.

 

Γνώμη μου είναι να τηρούμε τον ευρωκώδικα ή τα δυσμενέστερα κατά την κρίση μας φορτία. 0,5 ύψος χιονιού (σύμφωνα με τον παλιό) μπορεί για Αθήνα να ακούγεται πολύ αλλά (ας με διαψεύσει κάποιος) από ότι ξέρω πριν αρκετά χρόνια χιόνισε πολύ και καταρρεύσαν περί τα 20 μεταλλικά κτίρια εκεί κάτω. Δεν μελετάμε κτίρια που απαιτούν κάθε 5-10 χρόνια να μαζεύουμε τα αποκολλημένα πάνελ από άνεμο. Η ευθύνη μας είναι για όλη μας τη ζωή. Η εμπειρία μου στις μελέτες μεταλλικών κατασκευών μου δείχνει ότι υπάρχει μια γκρίνια από τους κατασκευαστές για ελαφρύτερα κτίρια. Απαιτώ για τις κατασκευές που ευθύνομαι να τηρούν τις προδιαγραφές και για να μην τους φαίνονται οι διατομές μεγάλες πυκνώνω τον κάνναβο ή τις τεγίδες αντίστοιχα.

Η μελέτη σχεδιάζεται να είναι υπέρ της ασφάλειας και όχι μόνο της οικονομίας. Τηρώντας όμως τα όρια του κανονισμού έχουμε (νομικά) το κεφάλι μας ήσυχο και γίνεται η μέγιστη (νόμιμη) οικονομία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι θα πρέπει να πάρει και τον άνεμο κατά EC-1.

Δεν μας είπε όμως σε ποια σεισμική ζώνη είναι το κτήριο και τι μορφή έχει.

Φαντάζομαι δε ότι είναι μεταλλικό.

Αν είναι σε ζώνη ΙΙ (α=0,24) ή το κτίριο έχει πάνω από έναν όροφο και σύμμεικτες πλάκες τότε κρίσιμος συνδυασμός μπορεί να είναι ο σεισμός και όχι κάποιος συνδυασμός με άνεμο.

Γενικώς η όλη συζήτηση περιστρέφεται γύρω από τη φόρτιση χιονιού την οποία και εγώ, για τις ανάγκες της συζήτησης, εξετάζω μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Xάρη , ιδίως για την Αθήνα ο ΕC1 δίνει πολύ χαμηλές τιμές.Στο κέντρο μπορεί να ισχύει αυτό αλλά υπάρχουν και περιοχές με μεγαλύτερη χιονόπτωση.Στη Λάρισα είχε να χιονίσει 14 χρόνια (να το στρώσει) και τα Χριστούγεννα του 2003 αν θυμάμαι καλά είχε ρίξει 2πλάσιο χιόνι από ότι στη Θεσσαλονίκη με θερμοκρασίες κάτω από -20.Μία στο τόσο αλλά με τις κλιματικές αλλαγές όλα να τα περιμένεις.

Μπορείς να το υπολογίσεις και διαφορετικά , τι ύψος χιονιού περιμένεις;

Yπολογίζεις τα φορτία με βάση το ειδικό βάρος του χιονιού.Προσοχή άλλο ειδικό βάρος έχει το χιόνι , άλλο ο πάγος και άλλο το βρεγμένο χιόνι.

Εγώ κάτω από 0,80 δεν βάζω (περίπου 40 πόντους).

Το λέω αυτό γιατί το βρεγμένο χιόνι έχει πολύ μεγαλύτερο ειδικό βάρος.

Βέβαια αν έλυνα κτίρια για Πελοπόννησο , Κρήτη θα έπαιρνα λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Xάρη , ιδίως για την Αθήνα ο ΕC1 δίνει πολύ χαμηλές τιμές.Στο κέντρο μπορεί να ισχύει αυτό αλλά υπάρχουν και περιοχές με μεγαλύτερη χιονόπτωση.Στη Λάρισα είχε να χιονίσει 14 χρόνια (να το στρώσει) και τα Χριστούγεννα του 2003 αν θυμάμαι καλά είχε ρίξει 2πλάσιο χιόνι από ότι στη Θεσσαλονίκη με θερμοκρασίες κάτω από -20.Μία στο τόσο αλλά με τις κλιματικές αλλαγές όλα να τα περιμένεις.

Μπορείς να το υπολογίσεις και διαφορετικά , τι ύψος χιονιού περιμένεις;

Yπολογίζεις τα φορτία με βάση το ειδικό βάρος του χιονιού.Προσοχή άλλο ειδικό βάρος έχει το χιόνι , άλλο ο πάγος και άλλο το βρεγμένο χιόνι.

Εγώ κάτω από 0,80 δεν βάζω (περίπου 40 πόντους).

Το λέω αυτό γιατί το βρεγμένο χιόνι έχει πολύ μεγαλύτερο ειδικό βάρος.

Βέβαια αν έλυνα κτίρια για Πελοπόννησο , Κρήτη θα έπαιρνα λιγότερο.

 

Πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.