Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

Aνάλογα τι υψόμετρο είσαι , ζώνη κτλ.

Στην προηγούμενη σελίδα έχει ένα χάρτη αλλά μου φαίνεται περίεργο να θεωρεί μεγαλύτερη ποσότητα χιονόπτωσης στη Λάρισα (κάμπο;) και στο Βόλο από ότι στη Μακεδονία.

Στα γύρω βουνά της Θεσσαλίας ναι ,αλλά στοv κάμπο;

Δε θεωρώ πανάκεια τον ΕC1.Έχει π.χ. το Βόλο με ζώνη 3 και 1,7kN/m2 και υπάρχουν περιοχές στη Μακεδονία και τη Θράκη με 0,40 kN/m2

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή από την απάντησή σου Άρη σε άλλο τόπικ και μιας και αντιμετωπίζω ανάλογη περίπτωση θέλω να ρωτήσω το εξής.

 

Pappos θα έπρεπε να είναι απλά

Καταρχήν ισχύει και το ΦΕΚ 45 για τις φορτίσεις.

Από εκεί και ύστερα, για βγάλε μελέτη με EC1 και να σου λένε ότι είναι 20-30 χιλιάρικα ακριβότερη από ότι μπορεί να γίνει. Με ΑΛΛΑ φορτία. Φορτία ΑΛΛΑ ΚΑΡΤ. Χίόνι EC και άνεμος ΦΕΚ.!! Για να δεις πώς μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης αν το ακούσει. Δεν λέω. Είμαστε μηχανικοί και πρέπει να είμαστε απόλυτοι για αυτό που κάνουμε. Είναι όμως και οι άλλοι μηχανικοί, αυτοί που "ελέγχονται" από τους κατασκευαστές..

 

 

Τι συμβαίνει τελικά με τη νομοθεσία; ισχύει το ΦΕΚ 45 και ο EC1 (και πιθανόν τα DIN?). Εξαρτάται από την εκάστοτε υπηρεσία ή υπάλληλο;

 

Και τελικά, πώς αντιμετωπίζετε κάποιον πελάτη που επιμένει σε "ελαφρότερη κατασκευή";

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το Β.Δ. 10/31-12-1945. Δηλαδή αν κάνεις την μελέτη μόνο με αυτόν τον κανονισμό ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν μπορεί να σου πει τίποτα γιατί ο EC1 δεν είναι ο επίσημος κανονισμός φορτίσεων και δεν υπάρχει κάποιο Π.Δ. που να ορίζει κάτι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το Β.Δ. 10/31-12-1945. Δηλαδή αν κάνεις την μελέτη μόνο με αυτόν τον κανονισμό ο υπάλληλος της πολεοδομίας δεν μπορεί να σου πει τίποτα γιατί ο EC1 δεν είναι ο επίσημος κανονισμός φορτίσεων και δεν υπάρχει κάποιο Π.Δ. που να ορίζει κάτι τετοιο.

 

Ακριβώς. Βέβαια ηθικά μάλον πρέπει να πηγαίνεις σε ΕC1 κατόπιν ενημέρωσης του πελάτη.

Αν π.χ σου έλεγαν ότι σε 1 χρόνο θα ισχύσει άλλος αντισεισμικός (ο οποίος είναι και δυσμενέστερος), δεν θα τον εφάρμοζες?

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμόζω τους κανονισμούς που ισχύουν πάντα και συγκεκριμένα στις μεταλλικές διαλέγω το δυσμενέστερο φορτίο για άνεμο ή χιόνι.(Ανάλογα οποιος κανονισμός τον βγάλει) Με αυτά τα φορτία διαστασιολογώ και ενημερώνω τους πελάτες μου. Οι πελάτες μου δεν έχουν επιρροή από τους εργολάβους για το κόστος γιατί τους εξηγώ λίγο την κατάσταση και μετά δεν μπορούν να πουν τίποτα. Τους λέω απλά εγω σαν μηχανικός και μελετητής έχω βγάλει αυτές τις διατομές, αν δεν τις θέλεις ή σου λέει τίποτα ο εργολάβος εγώ δεν αναλαμβάνω την επίβλεψη αλλά ούτε και την μελέτη. Απλά πράγματα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς θα έπρεπε να λειτουργούμε όλοι αλλά δυστυχώς...

 

Ειδικά για τη φόρτιση χιονιού προτείνω να λαμβάνει κανείς τα δυσμενέστερα από Κανονισμό του 1945 και EC1 και όχι κάτω από 0,80kΝ/m².

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχω ξυλώσει ξυλοτύπους και ο σιδεράς και ο εργολάβος να κάθονται και να κοιτούν ο ένας τον άλλον, μπορεί στις μεταλλικές να χάνω πελάτες λόγω υψηλού κόστους, μπορεί γενικά να κάθομαι με τα καλάθια μου γιατί εφαρμόζω κατά λέξη τους κανονισμούς, μπορεί να ζητώ κράνος και περιβολή όπως ορίζει ο κανονισνός περί ασφάλειας των εργαζομένων στο εργοτάξιο και όλοι να θέλουν να με σκυροδετήσουν μαζί με την πλάκα, αλλά έτσι έχω μάθει και έτσι λειτουργώ. Ναι το παραδεχομαι δεν έχω πολλές δουλειές γιατί έχει βγει βρώμα οτι αυτός ο μηχανικός είναι τρελός και οι εργολάβοι επηρεάζουν τους ιδιώτες, αλλά αν, λέω αν κάνανε όλοι οι μηχανικοί έτσι τότε οι εργολάβοι δεν θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.