Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόρτιση χιονιού


 

Recommended Posts

δεν μπορω τωρα :???:

η ουσια παντως νομιζω οτι παραμενει σε αυτο που καταληξαμε.

αναλογα με τη χρηση του χωρου προκυπτουν οι συνδυασμοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Έχει κανείς υπόψιν του αν για τα θερμοκήπια (πχ. σαλιγκαροτροφία) ισχύει τιμή χιονοφόρτισης ίση με 0.25kn/ m²

ή αν ισχυει κάτι αλλο περαν των προβλεπομένων στον ΕC1;

Το εχω δει σε τουλάχιστον 2 ιστοσελίδες κατασκευαστών θερμοκηπίων να λαμβανουν ως τιμη χιονοφορτισης το 0,25 ενω για

τα υπόλοιπα (άνεμο καλύψεις , αναρτώμενα φορτία) αναφέρουν πως κάνουν χρήση για τη διαστασιολόγηση

του ΕC1.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΚ1 ισχυει για ολες τις κατασκευες.

Δεν μπορω να φανταστω οτι για τυποποιημενες κατασκευες ισχυει κατι αλλο.

Αλλα τα 250κιλα/τμ ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι 250κιλά/ μ2 αλλά 25 κιλά/ μ2.

Το ξέρω οτι είναι λίγα , ειδικά στα Τρίκαλα που είμαι

και έχω σύμφωνα με τον EC1 sk0=1.70, αλλά ολα αυτα τα θερμοκήπια που υπαρχουν και

κατασκευαζονται τωρα φανταζομαι ειναι εκτος προδιαγραφων και κανονισμων;

Μήπως ισχυει κατι διαφορετικο οχι για τυποποιημενες κατασκευες , αλλα για τις "προχειρες" ;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΚ δεν προβλεπει τιποτα διαφορετικο για διαφορες κατηγοριες κατασκευων (εκτος απο τα σεισμικα φορτια).

Ναι 25κιλα./τμ, δικο μου το λαθος.

Ειναι λιγα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να φαίνονται λίγα αλλά ... εξαρτάται από τις παραδοχές.

Π.χ. σε ζώνη Α (0,39 kN/m2), με σχεδόν μηδενικό υψόμετρο, με συντελεστή σχήματος 0,8 (για κυλινδρική στέγη ή λιγότερο για ισχυρή μονοκλινή) και υποτιθέμενο συντελεστή έκθεσης 0,8, δεν γίνεται : 0,8Χ0,8Χ0,39 = 0,2496 kN/m2 ;

 

Υ.Γ. επιτέλους, σιχάθηκα να συζητάμε για υπογραφές σε κ@@χαρτα συμβολαιογράφων ...

Link to comment
Share on other sites

Ζώνη Α: Νομοί Αρκαδίας, Ηλείας, Λακωνίας, Μεσσηνίας και όλα τα νησιά πλην των Σποράδων και της Εύβοιας

Sk μικρότερη από 0,40 δεν υπάρχει. Επίσης η περιοχή που ανέφερε είναι τα Τρίκαλα , Ζώνη Γ με Sk = 1,70kN/m2.

Για Τρίκαλα είναι πολύ λίγα.

Για τα θερμοκήπια βλ. το 5.3.5 (κυλινδρικές στέγες)

  1. Κυλινδρικές στέγες
  2. (1) Οι συντελεστές σχήματος φορτίου χιονιού που πρέπει να χρησιμοποιούνται για κυλινδρικές στέγες, απουσία φρακτών χιονιού, δίνονται τις παρακάτω εξισώσεις και φαίνονται στο σχήμα 5.5.

Για β> 60ο, μ3 = 0 (5.4)

Για β≤ 60ο, μ3 = 0,2 + 10 h/b (5.5)

 

Σημείωση 1: Το άνω όριο του μ3 μπορεί να καθορίζεται στο Εθνικό Προσάρτημα. Το συνιστώμενο άνω όριο για το μ3 είναι 2,0 (βλ. σχήμα 5.5)

Σχήμα 5.5: Συντελεστής σχήματος φορτίου χιονιού για κυλινδρικές στέγες διαφόρων λόγων ύψους προς άνοιγμα (για β 60ο )

Σημείωση 2: Κανόνες για να ληφθεί υπόψη η επίδραση των φρακτών χιονιού σε κυλινδρικές στέγες μπορεί να δίνονται στο Εθνικό Προσάρτημα.

 

(2) Η διαρρύθμιση φορτίου μη παρασυρμένου χιονιού που πρέπει να χρησιμοποιείται φαίνεται στο σχήμα 5.6, περίπτωση (i).

 

(3) Η διαρρύθμιση φορτίου παρασυρμένου χιονιού που πρέπει να χρησιμοποιείται φαίνεται στο σχήμα 5.6, περίπτωση (ii).

 

Σημείωση: Εναλλακτικές διαρρυθμίσεις φορτίου μετατοπισμένου χιονιού μπορεί να δίνονται στο Εθνικό Προσάρτημα βάσει τοπικών συνθηκών.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.