Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή Εργασιών/Κλείσιμο βιβλίων Ελεύθερου Επαγγελματία


Recommended Posts

Η εναρξη στην εφορια συνεπαγεται και τηρηση βιβλιων, υποβολες ΦΠΑ κσι πολλα αλλα.

Αν δεν εχεις ααχοληθει στο παρελθον με την τήρηση, υποβολη κλπ των υποχρεώσεων, θα σου συνιστουσα την πρωτη χρονια να ααχοληθει λογιστης με αυτα και αν αργοτερα βλεπεις οτι μπορείς να ανταποκριθείς...κρινεις.

Θελει προσοχη γιατι κρύβονται φορολογικα προστιμα.

Κωνσταντινα καλη συνέχεια.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με george. Θα χασεις τη μπάλα αν δεν εχεις καποιο λογιστη και δεν εχεις καποιο να σε καθοδηγήσει

με φπα, εφκα, συμφωνητικά, δηλώσεις, προκαταβολές κλπ κλπ. Βεβαια μπορει αν εισαι σε εταιρεία να σε αναλαβει η εταιρία και σε αυτο το ζήτημα

και να γλιτώσεις το εξτρα κόστος.

δες και εδώ που ναι πιο σχετικό το νήμα:

http://www.michanikos.gr/topic/50505-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%BE%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

είμαι συνάδελφος Χημικός Μηχανικός και μου ζητήθηκε να έχω "μπλοκάκι" για να προσληφθώ σε μια εταιρεία.

Γνωρίζεται τί δικαιολογητικά χρειάζονται από το 2017?

Το σπίτι μου θα είναι η έδρα κι είμαι ήδη εγγεγραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΤΕΕ.

 

Φιλικά,

Κωνσταντίνα!

 

Σημαντικό να δεις και τι "μένει στην τσέπη" από το ποσό που σου δίνουν, μετά από εισφορές, ΦΠΑ & προκαταβολές φόρου, εφόσον δεν έχεις ξανανοίξει βιβλία.

Συμφωνώ με συναδέλφους πως πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείς σε ένα λογιστή (ίσως και σε περισσότερους, ώστε να πάρεις προσφορές για την συνεργασία σας. Είσαι απλή περίπτωση και το ποσό που θα σου ζητήσουν πρέπει με ορθολογικά κριτήρια να είναι σχετικά χαμηλό).

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σκέφτομαι πλέον το κλείσιμο των βιβλίων μου μέχρι να ξαναβρώ δουλειά λόγω δυσβάσταχτων εισφορών στον ΕΦΚΑ. Πρίν μιλήσω από κοντά με το λογιστή μου θα ήθελα να έχω κι εγώ μια εικόνα σχετικά με τη διαδικασία.

 

Έστω ότι τα τελευταία έτη είχα συνεχώς παρόμοιο δηλωθέν εισόδημα. Κάθε χρόνο λοιπόν πλήρωνα:

(τον φόρο που προέκυπτε για το έτος της δήλωσης) + (την προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος) - (την προκαταβολή φόρου που είχα πληρώσει για το προηγούμενο έτος).

 

Το 2018 έχω ένα τιμολόγιο τον Ιανουάριο. Εάν λοιπόν κλείσω βιβλία 31/1 θα καταβάλω με τη δήλωση έτους 2017 τον φόρο του 2017 αλλά και την προκαταβολή φόρου για το 2018.

 

Του χρόνου που θα υποβάλω δήλωση για το 2018 και ο φόρος που θα προκύπτει από το εισόδημα του Ιανουαρίου θα είναι μικρός, θα έρθει να υπολογιστεί και η προκαταβολή που θα έχω καταβάλει με τη δήλωση του 2017, ώστε να προκύψει επιστροφή φόρου;

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και θα συνυπολογιστεί αφαιρετικά η προκαταβολή έτους 2017 στην δήλωση που αφορά το έτος 2018.
Περαιτέρω παρόλο που με την δήλωση έτους 2018 θα υπολογιστεί ξανά - έστω και μικρή - προκαταβολή μπορείς κατόπιν να αιτηθείς στην ΔΟΥ να το αφαιρέσουν (καθώς δεν έπεσε στην αντίληψή μου να το κάνει αυτόματα η ααδε).
Αριθ. πρωτ.: ΔΕΑΦ 1140965 ΕΞ 2017
Αριθμ. πρωτ.: ΔΕΑΦ 1165181 ΕΞ 2017

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις!

Και κάτι ακόμα. Εάν κλείσω βιβλία με ημερομηνία π.χ. 31/1, τον ΦΠΑ του Α' τριμήνου τον υποβάλω κανονικά έως τέλη Απριλίου και τις ΜΥΦ μέχρι τέλος Φλεβάρη, ή θα πρέπει όλες τις υποχρεώσεις να τις τακτοποιήσω με το κλείσιμο των βιβλίων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.