Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση σκάλας που οδηγεί σε αυθαίρετη επέκταση ορόφου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Μου έχει τύχει μια περίπτωση η οποία με έχει ζορίσει πολύ και λόγω της μικρής εμπειρίας μου έχω μπλέξει.Λοιπόν.Σε οικόπεδο εντός εντός οικισμού 2000 κατοίκων έχω να τακτοποιήσω μια αυθαίρετη επέκταση ορόφου που κατασκευάστηκε πάνω σε υποκείμενη παλαιά αποθήκη .Το κυρίως κτίσμα είναι διώροφη λιθόκτιστη κατοικία  ,κατασκευής προ του 55.Ο όροφος ανήκει στην πελάτισσα μου ,και ζήτησε να τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες της.Συνολικά ,εκτός από την αυθαίρετη επέκταση ,έχει ένα στέγαστρο σε ένα μικρό εξώστη,ένα στέγαστρο μπροστά από την αυθαίρετη επέκταση ορόφου (δηλαδή δημιουργείται  ημιυπαίθριος χώρος ) και μια εξωτερική ασκεπής κλίμακα που οδηγεί στον όροφο.Το οικόπεδο είναι εξ`αδιαιρέτου.Η κλίμακα αυτή θεωρείται εξ`αδιαιρέτου?Γιατί υπάρχουν προστριβές με την ιδιοκτήτρια του ισογείου.

 

Παρακαλώ όποια βοήθεια  θα ήταν σημαντική ,γιατί έχω πελαγώσει ,μιλάω με συμβολαιογράφους και δικηγόρους και δεν βγαζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει σύσταση Ο.Ι ή όχι

και τι ποσοστό επί τις % έχει η πελάτισσά σου?

 

Η σκάλα εξυπηρετεί μόνο την πελάτισσά σου 

(στο όροφο) ή και άλλο διαμέρισμα (στον όροφο)?

Link to comment
Share on other sites

Ατελής σύσταση θα λεγα ,με την έννοια πως εχω στα χέρια μου τα πιστοποιητικά μεταγραφής και των δυο ``οριζοντίων ``,από τις αποδοχές κληρονομιάς,οπού περιγράφονται τα τμ κάθε ορόφου .Η σκάλα εξυπηρετεί τον όροφο,όπου υπάρχει μόνο το διαμέρισμα της πελάτισσάς μου ,και σε ένα σημείο δημιουργείται κάτω από την σκάλα ένας χώρος,WC ,που ανήκει στην άλλη ιδιοκτήτρια.Τώρα για τα ποσοστό,πάλι στις αποδοχές έγραφε``με όσο οικόπεδο της αναλογεί``.

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

οπότε 

1 αφού υπάρχει μεταγραφή (έχει το δικαίωμα ένταξης ως αυτοτελούς συν/σίας) 

2 ότι η σκάλα λειτουργικά ανήκει στον όροφο (αφού χωρίς αυτή ο όροφος δεν μπορεί να λειτουργήσει καθιστώντας την ένταξη  αναποτελεσματική  )

3 το κάτω μέρος της ανήκει στον ισόγειο όροφο (κατά το κλασικό σύνηθες τρόπο των διώροφων κτισμάτων κλπ  που το κάτω μέρος τις σκάλας κατά ένα εμβαδό το βάζουμε στο ισόγειο κατά την πράξη  της σύστασης Ο.Ι)

 

βάσει των  παραπάνω έχω τη γνώμη

ότι μπορείς να δηλώσεις τη σκάλα εσύ με αναλυτικό 

και ο ιδιοκτήτης του ισογείου με τα  τ.μ ως Υ.Δ & Υ.Κ

Link to comment
Share on other sites

Ατελής σύσταση θα λεγα ,με την έννοια πως εχω στα χέρια μου τα πιστοποιητικά μεταγραφής και των δυο ``οριζοντίων ``,από τις αποδοχές κληρονομιάς,οπού περιγράφονται τα τμ κάθε ορόφου .Η σκάλα εξυπηρετεί τον όροφο,όπου υπάρχει μόνο το διαμέρισμα της πελάτισσάς μου ,και σε ένα σημείο δημιουργείται κάτω από την σκάλα ένας χώρος,WC ,που ανήκει στην άλλη ιδιοκτήτρια.Τώρα για τα ποσοστό,πάλι στις αποδοχές έγραφε``με όσο οικόπεδο της αναλογεί``.

κλασσικη εξωτερικη σκαλα που οδηγει στον οροφο και εξυπηρετει τον οροφο.  Το ισογειο εχει την δικη του εισοδο..

σωστο ή λαθος?

.

Απο "κατω" στο κενο εχει δημιουργησει  το ισογειο το δικο του WC

[oπως στο ισογειο πολυκατοικιας κλεινουμε με τουβλα το κατω μερος απο την σκαλα  σκαλας...και  τσουπ η αποθηκη για το διπλανο ισογειο διαμερισμα ... και  να και η αυθαιρεσουλα  βεβαιως βεβαιως.]

παντως δεν καταλαβα

τι εγραφαν τα συμβολαια,

πόσα τμ. ειχε ο οροφος νομιμα, τι παρανομα εχτισε, τι επεκταση κλπ.

κι αν ειχε το δικαιωμα να επεκταθει  μια  και η ταρατσα θεωρειται κοινοχρηστη.

 

Αυτα προφανως σου τα εξηγησαν οι νομικοι όπου απευθυνθηκες

Σε τι σου εμειναν αποριες???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η κατοικία διαθέτει και άλλη κλίμακα ,την αρχική δηλαδή που οδηγούσε στον όροφο ,η κλίμακα που αναφέρω κατασκευάστηκε αργότερα όταν κατασκευάστηκε και η επέκταση ορόφου,δηλαδή λειτουργικά ναι μεν ανήκει ,αλλά δεν είναι και η μόνη πρόσβαση σε αυτόν,δεν ξερω εαν αυτό περιπλέκει τα πράγματα.Δεν υπάρχει συνεναιση της συνιδιοκτήτριας όσον αφορά την κλίμακα και γενικά έχουν προστριβές.Εδώ μπορεί  να έχω θέμα?Επίσης ,εφόσον στο οικόπεδο έχει και μια άλλη παράνομη κατασκευή στα κοινόχρηστα ,μια αποθηκούλα- κοτέτσι ,το οποίο δεν φαίνεται πουθενά στα συμβόλαια και ούτε τακτοποιείται ,υπάρχει ζήτημα για την μεταβίβαση-αγοραπωλησία του οροφοδιαμερίσματος?

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Ναι Δημήτρη ,το ισόγειο έχει δικιά του είσοδο.Τα συμβόλαια εγραφαν για τον όροφο 70 περίπου τμ ,εγω με τις μετρησεις τα βρηκα 72 .Η επέκταση έγινε πανω σε σταβλο-αποθήκη που προυπήρχε,δηλαδή καθαιρέθηκε η στέγη και έπεσε πλάκα μπετόν,χωρίς όμως η επέκταση να καλύψει το σύνολο της παλιάς κατασκευής ,και έτσι δημιουργήθηκε μπροστά του και μια βεράντα, η οποία καλύφθηκε με στέγαστρο.(Αυτή η βεράντα θεωρείται κοινόχρηστη???Με μπέρδεψες)Όλες αυτές οι κατασκευές εγιναν απο τον θείο,ήδη από το 1970  ,ενώ στο ισόγειο έμενε η μητέρα του ,οπότε αυτοί δεν είχαν πρόβλημα μεταξύ τους,όσο ζουσαν.Τώρα οι κληρονόμοι τους έχουν τις διαφορές.Οι νομικοί δεν μου  εξήγησαν και πολλά πράγματα....

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

εφόσον ο όροφος έχει  άλλη σκάλα ως κύρια

τότε αυτή η δεύτερη  σκάλα (καθώς και το WC)

και ότι άλλες κατασκευές έχουν στο οικόπεδο

θα πρέπει να δηλωθούν με κοινή δήλωση

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται λοιπον οτι,

αυτος που κατασκευασε το ισογειο και μετα εκανε και την νεα σκαλα

μετα με καποιον τροπο μοιρασε τα δικαιωματα σε δυο κληρονομους...

Προφανως δεν εχει κανενας απαιτηση να γραψει οτι η σκαλα που παει στον οροφο  ανηκει στον ιδιοκτητη του οροφου...μια και ειναι αυτονοητο.

 

Εν τελει, αν οι κληρονομοι πηραν ο ενας το ισογειο και ο αλλος τον οροφο, απο ξεχωριστους ιδιοκτητες

εκαναν καποια αποδοχη και εκει περιγραφονται τα δικαιωματα καθενος..

 

Επομενως, καλως εκανε τις επεκτασεις στον οροφο

 

τα υπολοιπα...ξανα με τους νομικους... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση στον ιδιοκτήτη του ορόφου ,επειδή υπάρχει το θέμα του κοτετσιού και της σκάλας στα κοινόχρηστα?

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.