Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση: Εργάζομαι με μπλοκάκι σε έναν μόνο εργοδότη (και το 2016 το ίδιο ήταν). Έχω έδρα την κατοικία μου. Είμαι κάτω της πενταετίας (αν παίζει ρόλο).

Σήμερα πήγα να κάνω την φορολογική μου δήλωση έχοντας στο μαυλό μου πως με έδρα την κατοικία και έναν εργοδότη θα φορολογηθώ σαν μισθωτός

μέχρι το αφορολόγητο των μισθωτών.

Όμως ο λογιστής μου μου είπε πως δεν έχει καμία σημασία και φορολογούμε με 22% από το 1ο €.

Είχα παρακράτηση 2400€ και τελικά θα πάρω πίσω κάτι λίγα.

 

Ξέρει κανείς αν έχει δίκιο ή άδικο?

Υ.Γ. περίμενα να πάρω πίσω αρκετά και να καλύψω τρύπες και με καίει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση: Εργάζομαι με μπλοκάκι σε έναν μόνο εργοδότη (και το 2016 το ίδιο ήταν). Έχω έδρα την κατοικία μου. Είμαι κάτω της πενταετίας (αν παίζει ρόλο).

Σήμερα πήγα να κάνω την φορολογική μου δήλωση έχοντας στο μαυλό μου πως με έδρα την κατοικία και έναν εργοδότη θα φορολογηθώ σαν μισθωτός

μέχρι το αφορολόγητο των μισθωτών.

Όμως ο λογιστής μου μου είπε πως δεν έχει καμία σημασία και φορολογούμε με 22% από το 1ο €.

Είχα παρακράτηση 2400€ και τελικά θα πάρω πίσω κάτι λίγα.

 

Ξέρει κανείς αν έχει δίκιο ή άδικο?

Υ.Γ. περίμενα να πάρω πίσω αρκετά και να καλύψω τρύπες και με καίει το ζήτημα.

Σχετικά με το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα αναφορικά στα κριτήρια της περ.στ' παράγρ.2 του άρθρου 12 του ΚΦΕ, δεν έχει αλλάξει κάτι.

Εξάλλου γίνεται και σχετική μνεία των σχετικών κωδικών (019, 307 & 308) που υπάρχουν στο Ε1 και στην ΠΟΛ.1034/2017 "Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, φορολογικού έτους 2016, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που υποβάλλονται με αυτή." καθώς και στο Ε3 των κωδικών (591, 348) που υπάρχουν σε αυτό και στην ΠOΛ.1043/2017 "Οδηγίες συμπλήρωσης του εντύπου Ε3 και της Κατάστασης Φορολογικής Αναμόρφωσης φορολογικού έτους 2016."
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα επιλογής του να εμπέσεις στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.. Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις είναι υποχρεωτικό.

 

Θεωρητικά (αν υπήρχε επιλογή, ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) με εισόδημα 12.000, παρακράτηση 2.400, Ασφαλιστικές εισφορές 3.500€, και εξοδα 1.500€. Θεωρώ ότι καλύπτονται τα τεκμήρια και δεν χρειάζεται να γίνει ανάλωση, αλλά και αν χρειαζόταν και υπήρχε το κεφάλαιο στα ίδια θα κατέληγαμε καθώς και οικογενειακή κατάσταση άγαμος.

Ενα απλό και χονδρικό παράδειγμα με βάση ΜΟΝΟ τα παραπάνω δεδομένα.

 

Ως εμπιπτόμενος στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.. έχεις:

Αφορολόγητο 8.536€

Φόρος 22%x(12.000-3.600)=1.848€

Από αφορολόγητο "κερδίζεις" 8.536x0,22=1.878€

Από παρακράτηση φόρου 2.400€

Από τέλος επιτηδεύματος 500€

Αρα (πιστωτικό, επιστροφή) -1.848+1.878+2.400-500=1.930€

 

Ως ΜΗ εμπιπτόμενος στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε. έχεις:

Αφορολόγητο 0

Φόρος 22%x(12.000-3.600-1.500)=1.518€

Από αφορολόγητο "δεν κερδίζεις" γιατί δεν έχεις αφορολόγητο

Από παρακράτηση φόρου 2.400€

Από τέλος επιτηδεύματος 650€

Αρα (πιστωτικό, επιστροφή) -1.518+2.400-650=232€

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν τίθεται θέμα επιλογής του να εμπέσεις στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.. Αν πληρούνται οι προϋποθέσεις είναι υποχρεωτικό.
 
Θεωρητικά (αν υπήρχε επιλογή, ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) με εισόδημα 12.000, παρακράτηση 2.400, Ασφαλιστικές εισφορές 3.500€, και εξοδα 1.500€. Θεωρώ ότι καλύπτονται τα τεκμήρια και δεν χρειάζεται να γίνει ανάλωση, αλλά και αν χρειαζόταν και υπήρχε το κεφάλαιο στα ίδια θα κατέληγαμε καθώς και οικογενειακή κατάσταση άγαμος.
Ενα απλό και χονδρικό παράδειγμα με βάση ΜΟΝΟ τα παραπάνω δεδομένα.
 
Ως εμπιπτόμενος στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.. έχεις:
Αφορολόγητο 8.536€
Φόρος 22%x(12.000-3.600)=1.848€
Από αφορολόγητο "κερδίζεις" 8.536x0,22=1.878€
Από παρακράτηση φόρου 2.400€
Από τέλος επιτηδεύματος 500€
Αρα (πιστωτικό, επιστροφή) -1.848+1.878+2.400-500=1.930€
 
Ως ΜΗ εμπιπτόμενος στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε. έχεις:
Αφορολόγητο 0
Φόρος 22%x(12.000-3.600-1.500)=1.518€
Από αφορολόγητο "δεν κερδίζεις" γιατί δεν έχεις αφορολόγητο
Από παρακράτηση φόρου 2.400€
Από τέλος επιτηδεύματος 650€
Αρα (πιστωτικό, επιστροφή) -1.518+2.400-650=232€

 

Είσαι εξαιρετικά κατατοπιστικός!Καλή σου μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Σήμερα επικοινώνησα με 2ο λογιστή και μου είπε ο άνθρωπος ότι δικαιούμαι κανονικά το αφορολόγητο κ ότι θα πρέπει

να κάνω τροποποιητική στην φορολογική μου δήλωση.

Είπε ότι πρέπει να ενεργοποιηθούν κάποιοι κωδικοί στο Ε3 και στο Ε1 όπως ακριβώς μου λέτε και εσείς.

Θα κάνω την τροποποιητική και θα δω τι θα βγάλει.

 

Υ.Γ.

georgegaleos λες και έβλεπες περίπου τα δικά μου ποσά!!
Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να εχεις επιστροφή min 1900€, (αν δεν εχεις εισοδηματα απο αλλες πηγες π.χ. ενοικια) ειτε χρειαστείς αναλωση (και υπάρχει διαθεσιμο κεφαλαιο) ειτε οχι.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ως εμπιπτόμενος στις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.. έχεις:

Αφορολόγητο 8.536€

Φόρος 22%x(12.000-3.600)=1.848€

Από αφορολόγητο "κερδίζεις" 8.536x0,22=1.878€  Aυτό  το συν πως προκύπτει φίλε george;;

Από παρακράτηση φόρου 2.400€

Από τέλος επιτηδεύματος 500€

Αρα (πιστωτικό, επιστροφή) -1.848+1.878+2.400-500=1.930€

 

Προετοιμάζομαι και εγώ για την δήλωση και η αλήθεια είναι  ότι οι λογιστές 

πρέπει να διπλοτσεκάρονται πριν την τελική υποβολή..... 

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγνώμη :sad: για το λάθος. Το αφορολόγητο είναι 8.636€ (και όχι 8.536€) που έγραψα. :sad::sad:.

Ο λογιστής σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητος και σαφώς έχει περίσσοτερες γνώσεις από αυτά που γράφω. Απλά μεταφέρω κάποιες γνώσεις μου που έχω από προσωπική εμπειρία και προσπαθώ να τις τεκμηριώνω ... γιατί απλά δεν είμαι λογιστής για να τις δεχθούμε πιο εύκολα ως ορθές.

 

Στο θέμα μας λοιπόν.

Είναι πρακτικά έμμεσο αφορολόγητο.

Η κλίμακα φορολόγησης μισθωτών και ελεύθερων επαγγελματιών πλέον είναι ενιαία. Μόνο που στην πρώτη περίπτωση προβλέπεται αφορολόγητο ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών που επιβαρύνουν τον φορολογούμενο, ενώ στη δεύτερη όχι.

Ισχύει όμως ότι ως εισόδημα από μισθωτή εργασία θεωρείται επίσης, για τους σκοπούς του Κ.Φ.Ε., το εισόδημα διευθυντών ή μελών του ΔΣ εταιρειών, νομικών προσώπων ή νομικών οντοτήτων καθώς και το εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις που ορίζονται στην περ. στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013. (αναφέρεται και στο βιβλιαράκι των οδηγιών για την δήλωση φορολογίας, αλλά και στη νομοθεσία του Κ.Φ.Ε.)

 

 

Ετσι και για τους εμπίπτοντες στην περ. στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του ν.4172/2013 ανάλογα με τα προστατευόμενα τέκνα διαμορφώνεται και το αφορολόγητο όριο.

Συγκεκριμένα προβλέπεται έκπτωση φόρου για φορολογητέο εισόδημα έως και 20.000€:

2.100 ευρώ για φορολογούμενους με τρία ή περισσότερα παιδιά (που αντιστοιχεί σε αφορολόγητο 9.545€),

2.000 ευρώ για φορολογούμενο με δύο παιδιά (που αντιστοιχεί σε αφορολόγητο 9.100€),

1.950 ευρώ για φορολογούμενο με ένα παιδί (που αντιστοιχεί σε αφορολόγητο 8.863€) και

1.900 ευρώ για φορολογούμενο χωρίς παιδιά (που αντιστοιχεί σε αφορολόγητο 8.636€).

 

 

Ενώ για φορολογητέο εισόδημα πάνω από 20.000€, τα ανωτέρω ποσά μειώσεων φόρου μειώνονται κατά 10€ ανά 1.000€ εισοδήματος.

 

Τα παραπάνω ποσά μπορείς να τα δεις και στο βιβλιαράκι των οδηγιών για την δήλωση φορολογίας.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Σήμερα επικοινώνησα με 2ο λογιστή και μου είπε ο άνθρωπος ότι δικαιούμαι κανονικά το αφορολόγητο κ ότι θα πρέπει

να κάνω τροποποιητική στην φορολογική μου δήλωση.

Είπε ότι πρέπει να ενεργοποιηθούν κάποιοι κωδικοί στο Ε3 και στο Ε1 όπως ακριβώς μου λέτε και εσείς.

Θα κάνω την τροποποιητική και θα δω τι θα βγάλει.

 

Υ.Γ.

georgegaleos λες και έβλεπες περίπου τα δικά μου ποσά!!

 

 

Υπενθυμίζω όλες τις προϋποθέσεις (περ. στ' παρ. 2 άρ. 12 ν. 4172/2013) που πρέπει να πληροί ένας ελεύθερος επαγγελματίας για να φορολογηθεί ως μισθωτός (μείωση φόρου 1900 ως 2100€):

 

- να έχει έγγραφες συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεις έργου

- να έχει μέχρι τρεις εργοδότες (φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες) ή, εφόσον έχει πάνω από τρεις, ποσοστό 75% του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα να προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες

- να μην έχει την εμπορική ιδιότητα

- να μη διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που διαφέρει από την κατοικία του

- να μην αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α' έως ε' της παρ. 2 άρ. 12 ν. 4172/2013.

 

Τσέκαρε αν τις ικανοποιείς όλες και μετά κάνεις την τροποποιητική (και αλλάζεις λογιστή...) αν δεις ότι δικαιούσαι τη μείωση φόρου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα πληρω όλα αυτά όπως ακριβώς τα λες.

Το πιθανότερο να αλλάξω λογιστή.

Αν δεν ρωτουσα εδώ μέσα και κάποιους φίλους θα εχανα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.