Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Sga, αρχικα εγραψες οτι:
"Δεν δηλώθηκε ως έδρα η οικία διότι η μελετητική εταιρεία στην οποία έκοβα τα ΤΠΥ μου είχε πει πως για να συνεχιστεί η συνεργασία μας (επειδή το μελετητικό μου πτυχίο είναι στο δυναμικό της εταιρείας) θα έπρεπε να δηλωθεί ως έδρα η περιοχή της έδρας της εταιρείας (τώρα αυτό δεν ισχύει, όπως επίσης δεν με ενημέρωσαν από την εταιρεία πότε αυτό έπαψε να ισχύει για να γυρίσω την έδρα στην οικία μου)."
Δεν νομιζω να ισχυε ποτε αυτο.
Εχω φιλους με μελετητικο πτυχίο στελεχωμενο σε εταιρεια σχεδον απο το 2000 μεχρι και σημερα και δηλώνουν ως εδρα ειτε την οικια τους ειτε το ιδιο το γραφειο τους.
Θα μ' ενδιέφερε να μαθω απο που προκύπτει αυτο που αναφερεις, όπως και με τι δικαιολογητικό δέχθηκε η εφορία να δηλώσεις ως έδρα την περιοχη(!?) της έδρας της εταιρείας.
Αν υπαρχει η διαθεση, ο χρονος και δεν ειναι κόπος μαθε και πες μας.

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας αν βρίσκετε πρόβλημα στην παρακάτω προσέγγιση :

 

Μηχανικός που τηρεί βιβλία Β κατηγορίας και κόβει τιμολόγια σε ένα μόνο εργοδότη (νομικό πρόσωπο) :

 

Ασφαλιστικά αντιμετωπίζεται ως μισθωτός (ο εργοδότης δηλαδή επιβαρύνεται με το 21,38% των ασφαλιστικών εισφορών)

 

Φορολογικά αντιμετωπίζεται ως ελεύθερος επαγγελματίας (δηλαδή έσοδα - έξοδα) επειδή δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις της περίπτωσης στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του Ν.4172/2013 (π.χ δεν έχει έγγραφη σύμβαση με αυτόν τον εργοδότη, είτε δεν ταυτίζεται η δηλωμένη έδρα του με την κατοικία του).

 

Ενώ το πνεύμα του νόμου θέλει τον παραπάνω μηχανικό να θεωρείται μισθωτός εντούτοις για τυπικούς λόγους δεν συντρέχουν οι προϋποθέσεις. Μπορεί να τις αγνοήσει και να φορολογηθεί ως μισθωτός ?

 

Φυσικά, υπάρχει και η ακριβώς αντίθετη περίπτωση. Δηλαδή ο μηχανικός να έχει πολλά έξοδα επαγγελματικά και να επιδιώκει να φορολογηθεί ως Ε.Α (έσοδα - έξοδα) 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει γιατι οπως ειπες δεν πληρουνται οι προυποθεσεις που πρεπει να συντρεχουν.

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε έναν εργοδότη κοβω και φορολογούμαι σαν μισθωτός. Οι εισφορές είναι άλλο θέμα..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να φορολογηθείς σαν μισθωτός με μπλοκάκι και να έχεις αφορολόγητο πρέπει οι ασφαλιστικές εισφορές να πληρώνονται υποχρεωτικά από τον εργοδότη ή γίνεται και όπως παλιά με τον μπλοκάκια να πληρώνει μόνος του το ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Για να φορολογηθείς σαν μισθωτός με μπλοκάκι και να έχεις αφορολόγητο πρέπει πληρούνται αθροιστικά οι προϋποθέσεις της περίπτωσης στ΄ της παρ.2 του άρθρου 12 του Ν.4172/2013. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Οι ασφαλιστικές εισφορές είναι άσχετες με την κατά παρέκκλιση, φορολόγηση του εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα ως μισθωτής εργασίας.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.