Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μυρωδιά σε ντουλάπα - υγρασία σε πατάρι


Recommended Posts

Μόλις μετακόμισα σε σπίτι μερικώς ανακαινισμένο προ 20αετίας. Υπερυψωμένο Ισογειο διαμέρισμα, με 2 οροφους από πάνω και υπογειο parking από κάτω. Το μπάνιο είναι τυφλό, χωρίς παράθυρο και απο πίσω μεσοτοιχία έχει ντουλάπα, ξύλινη με πλάτη (όχι χτιστή). Το πατάρι είχε πολύ υγρασία και τελικά ήταν σπασμένος θερμοσίφωνας πολύ καιρό (με αποτελέσμα να είχε τρυπήσει ακόμα και να είχε πλυμμηρίσει το πατάρι όπως μου είπε ο υδραυλικός) καθώς και μια σχισμή στην αποχέτευση των απο πανω διαμερισμάτων που περνούν απο το πατάρι μου, με αποτελέσμα να έχω υγρασία σε αυτό το σημείο. Ο θερμοσίφωνας αλλάχτηκε και η αποχευτεση επιδιορθώθηκε με τσιμέντο ταχείας πήξεως ώστε να μη σκαφτεί ο τοίχος. Στη ντουλάπα έχει φουσκώσει η πλάτη που επικοινωνεί με το πατάρι και υπάρχει έντονη μυρωδιά κλεισούρας και η υγρασία είναι περίπου στο 80%. Υπάρχει περίπτωση να έχουν τραβήξει οι τοίχοι υγρασία και να θέλει κάποιο καιρό να φύγει απο μεσα; Γιατί το πρόβλημα επιδιορθώθηκε, απλά πάνε 5 μέρες που το χω φτιάξει μόνο. Το σπίτι εκτιμώ ότι υπέφερε από υγρασία λόγω των δυο αιτιών που σας είπα. Ο τοίχος αυτός είναι ανατολικός και στο βορινό τοίχο έχω μεσοτοιχία με μονοκατοικία μέχρι τα 3/4 του ύψους. Τι πιστεύετε ότι μπορώ να κάνω ώστε να φύγει αυτή η κλεισούρα και η μυρωδιά; Δεν έχω δει μαυρίλες η πρασινίλες. Την ντουλάπα την αφήνω ανοικτή να αερίζεται, παράλληλα με όλο το σπίτι όπως επίσης και το πατάρι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μόνο κυκλοφορία του αέρα όπως ήδη κάνετε και .... καλού κακού κάποιο σπρέυ στο υγρό τοίχο για μύκητες (ή έστω επάλειψη με χλωρίνη).

Εννοείται ότι πρέπει να ξυσθεί ο τοίχος που φούσκωσε και αφού στεγνώσει να αποκατασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τοίχος. Είναι νοβοπαν το οποίο πρέπει να βγει αφού πρώτα βγει η ντουλάπα, πράγμα λίγο δύσκολο. Επισης δε φούσκωσε τοίχος, αλλά το νοβοπάν που είναι η πλάτη της ντουλάπας. Είναι σκεβρωμένο, έχει κάνει κοιλιά. Βέβαια δεν υπάρχει πλέον εμφανές πρόβλημα υγρασιών και εικάζω ότι απλά πρέπει να φύγει όλη η υγρασία που έχει κάτσει στον τοίχο από πίσω. Αν ένας τοίχος έχει τραβήξει υγρασία αλλά έχει αποκατασταθεί το πρόβλημα, με σωστό αερισμό πόσο καιρό κάνει να στεγνώσει περίπου; Το μπάνιο δεν έχει πάράθυρο, υπάρχει πιθανότητα η υγρασία να είναι από εκεί; Να σημειώσω ότι η πόρτα του μπανιου μένει πάντα ανοικτή από εμένα, δεν την κλείνω ποτέ ενώ έχω αφήσει τις ντουλάπες ορθάνοιχτες

Edited by Dimitris Peponis
Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεται να το αφησετε ετσι θα πάρει μερες να στεγνωσει.ισως καποιος ανεμιστηρας να βοηθουσε την κατασταση.

Βεβαια θα προτεινα να κοπει η πλατη της ντουλαπας ωστε να επισπευσει την διαδικασια και να μελετηθει καλυτερα η ζημια που εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

Αν σκοπευεται να το αφησετε ετσι θα πάρει μερες να στεγνωσει.ισως καποιος ανεμιστηρας να βοηθουσε την κατασταση.

Βεβαια θα προτεινα να κοπει η πλατη της ντουλαπας ωστε να επισπευσει την διαδικασια και να μελετηθει καλυτερα η ζημια που εχει γινει.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αλλά το σπίτι είναι ενοικιασμένο οπότε δε παίζει να κοπεί η πλάτη της ντουλάπας. Σκέφτηκα μήπως άνοιγα μικρές τρύπες με ποτηροτρύπανο ώστε να εξαεριστεί αρκετά και λίγο πιο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Χρήση αφυγραντήρα, και αφού δεν μπορείτε να κόψετε την πλάτη ας κάνετε τρύπες για να μπορεί να εκτονώνεται το φαινόμενο....επίσης θα μπορούσατε να κάνετε και τρύπες στο επάνω κ το κάτω μέρος της πόρτας και να  τοποθετήσετε μικρούς εξαεριστήρες με σίτα (κυκλική ροή αέρα)

Edited by nvb
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εάν έχει ξύλινη μπάζα  στο κάτω μέρος και εάν έχει αφαιρέστε τη, στην συνέχεια ανοίξτε τρύπες στο επάνω μέρος της ντουλάπας και βάλε ρίξε κρύο αέρα με ένα ανεμιστήρα. Ο αφυγραντηρας θα μειώσει την υγρασία του αέρα αλλά δεν θα στεγνώσει τον τοίχο με αποτέλεσμα τα δημιουργηθεί μύκητας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο εύκολο μου φαίνεται να τρυπήσω λίγο την ντουλάπα και να βάλω μικρά εξαεριστικά. Γιατί η αφαίρεση της πλάτης είναι δύσκολη (αν ήταν δικό μου θα την είχα βγάλει ήδη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.