Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασανσερ μεσα στο σπιτι


Recommended Posts

το θέμα σου δεν είναι αυτό, το θέμα σου είναι κατ'αρχάς να καταλάβεις τι έχεις κληρονομήσει. Έχει κληρονομήσεις ένα λειτουργικώς ανεξάρτητο διαμέρισμα το οποίο αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία ή έχεις κληρονομήσει ένα ποσοστό εξ αδιαιρέτου μιας ενιαίας ιδιοκτησίας? γιατί στη δεύτερη περίπτωση καλά κάνουν και δε σου δίνουν κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με μια οξυγονοκόλληση της πόρτας με την κάσα

και μετά μια γυψοσανίδα για να κρύψει την πόρτα του ανελκυστήρα 

δεν θα καταλάβει καν ο ενοικιαστής ότι περνάει το ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα σου δεν είναι αυτό, το θέμα σου είναι κατ'αρχάς να καταλάβεις τι έχεις κληρονομήσει. Έχει κληρονομήσεις ένα λειτουργικώς ανεξάρτητο διαμέρισμα το οποίο αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία ή έχεις κληρονομήσει ένα ποσοστό εξ αδιαιρέτου μιας ενιαίας ιδιοκτησίας? γιατί στη δεύτερη περίπτωση καλά κάνουν και δε σου δίνουν κλειδί.

και ποιο εγγραφο πρεπει να βρω?στην αποδοχη κληρονομιας πχ?σρυ για την ασχετοσυνη απλα δεν εχω ιδεα απο αυτα!

Edited by Andrew Athanasopoulos
Link to comment
Share on other sites

και ποιο εγγραφο πρεπει να βρω?στην αποδοχη κληρονομιας πχ?σρυ για την ασχετοσυνη απλα δεν εχω ιδεα απο αυτα!

στην αποδοχη γραφει παντως για οριζοντια ιδιοκτησια

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να διαβάσεις την αποδοχή για να δεις τι κληρονόμησες. Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός θα σε βοηθήσουν. Επίσης επειδή μου λες ότι το ασανσέρ δε φαίνεται πουθενά θα πρέπει οπωσδήποτε να ελεγχθεί το ακίνητο από πλευράς νομιμότητας και ασφάλειας. Αν το ασανσέρ είναι παράνομο και συμβεί το οποιοδήποτε ατύχημα στο νοικάρη σου, θα τρέχεις και θα πληρώνεις αποζημιώσεις για μια ζωή.

 

edit: αν πρόκειται για ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία δεν παίζει να έχουν όλοι κλειδιά όλων, εκτός κι αν αυτοί που συνέταξαν τη σύσταση και το καταστατικό - κανονισμό είναι οπαδοί της κολεκτίβας.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Με μια οξυγονοκόλληση της πόρτας με την κάσα

και μετά μια γυψοσανίδα για να κρύψει την πόρτα του ανελκυστήρα 

δεν θα καταλάβει καν ο ενοικιαστής ότι περνάει το ασανσέρ.

 Αν είναι και κουφός ακόμα καλύτερα :grin:

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να διαβάσεις την αποδοχή για να δεις τι κληρονόμησες. Αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία ένας δικηγόρος ή ένας μηχανικός θα σε βοηθήσουν. Επίσης επειδή μου λες ότι το ασανσέρ δε φαίνεται πουθενά θα πρέπει οπωσδήποτε να ελεγχθεί το ακίνητο από πλευράς νομιμότητας και ασφάλειας. Αν το ασανσέρ είναι παράνομο και συμβεί το οποιοδήποτε ατύχημα στο νοικάρη σου, θα τρέχεις και θα πληρώνεις αποζημιώσεις για μια ζωή.

 

edit: αν πρόκειται για ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία δεν παίζει να έχουν όλοι κλειδιά όλων, εκτός κι αν αυτοί που συνέταξαν τη σύσταση και το καταστατικό - κανονισμό είναι οπαδοί της κολεκτίβας.

ναι για αυτο ακριβως το ειπα.επομενως μπορω να κανω οτι γουσταρω στον δικο μου χωρο.αρα και να αλλαξω την κλειδαρια στο ασανσερ.

επισης το ασανσερ δεν φαινεται στην κατοψη του σπιτιου καθως μπηκε αργοτερα.επομενως φωναζω εναν μηχανικο να τσεκαρει τα παντα για να ειμαι καλυμμένος.σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καταστατικο ενα παλιοχαρτο ειναι,που δεν το εχω υπογραψει και γενικα δεν ισχυει...

 

 

να σου πω την αληθεια δεν εχω ιδεα.δεν εχω δει κατι τετοιο..αλλα κατα 99% δεν γραφει κατι τετοιο.το 3οφο ηταν οικογενειακο,...

 

Πρώτα απ όλα πρέπει να αποκτήσεις ιδεα για αυτό.

Παλιόχαρτο ή μη, καλογραμμένο ή μη, δεν το λογαριάζει κανένας ή μη… δεν έχει καμία σημασία. Ότι γράφει αυτό το «παλιόχαρτο» όπως λες αυτό σου ανήκει ή αυτό κληρονόμησες και απ ότι γραφεί ή δεν γράφει αυτό έχουν δικαιώματα στην ιδιοκτησία σου ή μη οι άλλοι.

Οπότε είναι το Α.

 

Β. να μη έχει άλλος πρόσβαση στο σπίτι σου διαμεσου ανελκυστήρα δεν επαρκεί γυψοσανίδα. Ένας απλός κλέφτης φτάνει εκεί και με ένα απλό κοπίδι την ανοίγει σε 2 λεπτά. Αν πρέπει να κλείσει κι αν έχεις δικαίωμα ή συμφέρον να την κλείσεις και θέλεις σιγουριά θέλει τουβλάκι κτίσιμο ή μεταλλική επικάλυψη ή κάτι πιο στιβαρό από γυψοσανίδα.

Όμως όλα αυτά είναι υποθέσεις με ένα μεγάλο ΑΝ.  Τι έχεις κληρονομήσει και αυτό το λέει (όπως το λέει) μόνο το παλιόχαρτο.

Πιθανά θα πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο (ή μηχανικό αν υπάρχουν ζητήματα και με τα περιγράμματα των ορίων στα συνημμένα σχέδια που έχει) να σου το ερμηνεύσει αν από τα γραφόμενα του δεν βγάζεις άκρη εσύ.

 

 

Υ.Γ.

  • Δεν έχεις υπογράψει μεν, έχεις κληρονομήσει δε.
  • Αν δεν ισχύει (που ισχύει αν υπάρχει) τότε δεν κληρονόμησες τίποτα και ανήκουν όλα σε όλους αδιαίρετα.

Ισχύουν φυσικά όλες οι επισημάνσεις που σου έκαναν οι συνάδερφοι.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Πρώτα απ όλα πρέπει να αποκτήσεις ιδεα για αυτό.

Παλιόχαρτο ή μη, καλογραμμένο ή μη, δεν το λογαριάζει κανένας ή μη… δεν έχει καμία σημασία. Ότι γράφει αυτό το «παλιόχαρτο» όπως λες αυτό σου ανήκει ή αυτό κληρονόμησες και απ ότι γραφεί ή δεν γράφει αυτό έχουν δικαιώματα στην ιδιοκτησία σου ή μη οι άλλοι.

Οπότε είναι το Α.

 

Β. να μη έχει άλλος πρόσβαση στο σπίτι σου διαμεσου ανελκυστήρα δεν επαρκεί γυψοσανίδα. Ένας απλός κλέφτης φτάνει εκεί και με ένα απλό κοπίδι την ανοίγει σε 2 λεπτά. Αν πρέπει να κλείσει κι αν έχεις δικαίωμα ή συμφέρον να την κλείσεις και θέλεις σιγουριά θέλει τουβλάκι κτίσιμο ή μεταλλική επικάλυψη ή κάτι πιο στιβαρό από γυψοσανίδα.

Όμως όλα αυτά είναι υποθέσεις με ένα μεγάλο ΑΝ.  Τι έχεις κληρονομήσει και αυτό το λέει (όπως το λέει) μόνο το παλιόχαρτο.

Πιθανά θα πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο (ή μηχανικό αν υπάρχουν ζητήματα και με τα περιγράμματα των ορίων στα συνημμένα σχέδια που έχει) να σου το ερμηνεύσει αν από τα γραφόμενα του δεν βγάζεις άκρη εσύ.

 

 

Υ.Γ.

  • Δεν έχεις υπογράψει μεν, έχεις κληρονομήσει δε.
  • Αν δεν ισχύει (που ισχύει αν υπάρχει) τότε δεν κληρονόμησες τίποτα και ανήκουν όλα σε όλους αδιαίρετα.

 

η αποδοχη που λεει οτι ειναι ανεξαρτητη οριζοντια δεν μετραει?μετραει "πιο πολυ" το καταστατικο?

ευχαριστω για τις πληρφοριες ολους σας btw :)

Link to comment
Share on other sites

βρες τα χαρτιά και τα σχέδια.

 

Χωρίς αυτά δεν ξέρεις τι έχεις και έχε κατά νου μη ανακαλύψεις ότι η κουζίνα (εκεί που βγαίνει  το ασανσέρ) μη είναι κάνα κοινόχρηστο πλατύσκαλο στα σχέδια....

Είναι πιο σημαντικό να λύσεις αυτό το θέμα από το κλειδί....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.