Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή κινητού


zio7

Recommended Posts

Οι διαφορές στην τιμή οφείλονται στο ότι (σχεδόν) ποτέ δεν πληρώνεις ΦΠΑ και τελωνειακούς δασμούς. Τα ξέρουν οι τελωνειακοί υπάλληλοι αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.

Από ελληνικά δες και το Moto X που θεωρείται vfm, αν δεν σε πειράζει η κάρτα και το ραδιόφωνο. Τα κινέζικα τα βλέπεις μαζεμένα από το kimovil, ενώ για αγορά συνήθως από εμάς τους Έλληνες προτιμάται το vickmall. Έχει και ελληνική αποθήκη με εκτελωνισμένα (αλλά λίγο πιο ακριβά) που σου έρχονται σε 2 μέρες (εφόσον είναι σε stock). Xiaomi, Meizu, LeTV, Oppo, Vivo είναι καλές μάρκες. Τo Redmi που έβαλες είναι καλό vfm. Δεν είναι iPhone, αλλά σε ποιότητα είναι αρκετά καλό.

Αν κάνεις την υπέβαση, κάνε τη για το Mi5 (από 280$).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά μεγάλη υπέρβαση  :smile:

 

υπάρχει και αυτό με μικρή υπέρβαση 

 

http://safesales.gr/product_info.php?products_id=1219

 

thanasis είναι ευχαριστημένος ο γιος σου από το κινητό?

Το τηλέφωνο το παρέλαβε πρίν 4 ημέρες. Που τον έβλεπα , προσπαθούσε να το ξεκλειδώσει ώστε να περάσει απο οτι μου είπε ελληνική Rom.

Μου είπε οτι το ψώνισε απο το κατάστημα Coolicool.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση με τα κινεζικά τι γίνεται στο θέμα service, εγγύηση;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μέχρι στιγμής , δέν έχει τυχει κατί σε εμένα προσωπικά, μου πήραν 1 Doogee X5.

Απο οτι ξέρω πρέπει να το στείλεις ταχυδρομικώς στήν Κινα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός φίλος της Xiaomi έχω να πω ότι τα κινητά αυτά είναι εξαιρετικά ποιοτικά και vfm.

 

Αγορά κατευθείαν από κινεζομαγαζο, vickmall.com κατά προτίμηση μέσω PayPal, με απλό ταχυδρομείο για να αποφύγουμε δασμούς.

 

Αυτή τη στιγμή έχω το Redmi note 3 pro. Αλλά μόλις κυκλοφόρησε το redmi note 4 και έπεται το redmi note 4 pro (μάλλον).

 

Σήμερα το redmi note 3 pro πωλείται γύρω στα 160-165€. Βγαζει 77.000 score στο antutu. To redmi note 4 θα βγάζει περίπου 85000.

 

Μιλάμε για κινητά πολύ γρηγορης απόκρισης, με λειτουργικό android με πολλά στοιχεία από iOS. Μοναδικό μείον είναι ίσως η κάμερα που δεν φτάνει στα επίπεδα των high end Samsung κλπ.

 

Με την εγγύηση υπάρχει ένα θεμα και πρέπει να σταλεί το κινητό στην κινα και να ξαναεπιστεψει, δηλαδή δύο μήνες. Μιλάω για αγορές από κινεζομαγαζο απευθείας και δεν ξέρω τι γίνεται με τα κινητά που πωλούνται στα ελληνικά μαγαζιά.

 

Πάντως service και ανταλλακτικά έχουν αρχίσει να έχουν και πολλά ελληνικά μαγαζιά πλέον

 

Επίσης υπάρχει ή ελληνική κοινότητα miui.gr που παρέχει πολύ καλή υποστήριξη σε επίπεδο software κυρίως και βγάζει και τις ελληνικές ROM.

 

Υ.Γ. Τα Xiaomi δεν ειναι απόλυτα plug n play και δεν απευθύνονται στον μέσο "χρήστη iPhone"... Αν οι λέξεις flashαρισμα, custom recovery, bootloader, ROM, root δεν σας λένε τίποτα, καλύτερα να τα αποφύγετε και να πάτε σε κάποια δοκιμασμένη λύση (samsung κλπ.) [emoji1]

 

 

 

Sent from my MI PAD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όταν έρχονται από Κίνα για να περάσεις την ελληνική rom θα πρέπει αναγκαστικά να εμπλακείς με rootαρισμα, flashαρισμα κτλ που σίγουρα ένας μέσος χρήστης δεν έχει ιδέα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος θέλει να αγοράσει κινητό ας αγοράσει nexus. Οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένα χρήματα. Με το nexus έχεις την υποστήριξη της google που σημαίνει ότι πάντα θα έχεις τις τελευταίες αναβαθμίσεις πρώτος, το κινητό σου θα είναι απαλλαγμένο από τις μη μελετημένες και βαριές προσθήκες των samsung, xiaomi κτλ. Οποιαδήποτε άλλο κινητό με αξία 200 ευρώ περίπου θα το αλλάξεις λόγω λογισμικού. Εγώ έχω το nexus 5 το οποίο κυκλοφορεί στην αγορά από το 2013. Έχει τώρα android 6.0.1 αν θυμάμαι καλά, το οποίο δεν το έχει κανένα άλλο κινητό. Στα 3 χρόνια δεν έχει κολλήσει σχεδόν ποτέ εκτός από 1 φορά 3-4 δευτερόλεπτα.

 

Στην ίδια τιμή ακριβώς την ίδια εποχή είχε κυκλοφορήσει στα ίδια ακριβώς χρήματα και λίγο πιο ακριβό στο S4 mini. Περιττό να αναφέρω ότι η διαφορά είναι χαώδης. Το s4 φοράει 4.2 και από υποστήριξη samsung φυσικά 0. Μπορώ να αναφέρω πολλά παραδείγματα ακόμα αλλά νομίζω ότι έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Στα Xiaomi δεν ισχύει αυτό. Οι rom είναι παναλαφρες, με φιλοσοφία iOS. Υπάρχει συνεχής υποστήριξη για όλες τις συσκευές, αναβάθμιση rom κάθε εβδομάδα και ελληνική κοινότητα miui.gr που κάνει πράαγματικα καλή δουλειά. Η ελληνική κοινότητα Xiaomi είναι ίσως η καλύτερη σε σύγκριση με τις άλλες χώρες και στον ετήσιο διαγωνισμό άφησε δεύτερη την κοινότητα της Ινδίας.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://super.skroutzstore.gr/p.ASUS-Zenfone-2-Dual-Sim-16GB-LTE-4G-ZE550KL.1355479.html

 

Υπάρχει και αυτό, αν σε ενδιαφέρει το μέγεθος..

Συνοψίζοντας για μένα παίζει το xiaomi, p9 (κάπου 220 σε Σκρουτζ), nexus. Τα Sammy σε κανα χρόνο τερματίζουν απο υποστήριξη

Η μπορείς να περιμένεις να ξαναβγεί το note7 με δώρο ενα πυροσβεστήρα και πάρτε κόσμε (για να κάνουμε το ανάλογο χιούμορ ημερών που παίζει)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.