Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από δασαρχείο


Recommended Posts

Θελω να εκδοσω 48ωρη για μικροεπισκευες ενος σπιτιου εκτος σχεδιου προυφισταμενου του 1920 (χωρις οικοδομικη αδεια).

Λετε να μου ζητησουν δασαρχειο στην ΥΔΟΜ?

Αφου ειναι ηδη κατασκευασμενο εχει λογικη να μου ζητησουν πραξη χαρακτηρισμου?

(Οχι πως θα ειναι προβλημα αλλα θα μου παρει 8-9 μηνες για τελεσιδικια!)

Link to comment
Share on other sites

Λογικη με τους ΥΔ δεν υπαρχει.

Απο την εμπειρια μου στην εδω ΥΔΟΜ, εκτιμω οτι θα σου ζητησουν.

Καλως απο τη μια, χωρις νοημα απο την αλλη.

 

Ας βγαλλει και ο πελατης σου μια πραξη χαρακτηρισμου, θα του χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και δασικο να το βγαλουν τι θα αλλαξει? Δεν θα το ξαναβαψουν ποτε? Δεν θα αλλαξουν τα κουφωματα ποτε? Θα το αφησουν να γκρεμιστει? ή θα το γκρεμισουμε τωρα και θα βαλουν και προστιμο?

 

Π Α Ρ Α Λ Ο Γ Ι Σ Μ Ο Σ !  !  ! 

Link to comment
Share on other sites

παντως στην ΥΔ δηλωνεις οτι δεν ειναι σε δασος ή σε αναδασωτεα περιοχη

 

http://www.michanikos.gr/files/file/1137-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-48%CF%89%CF%81%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-wordpdf/

 

επομενως???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ τεχνικες οδηγιες: 

 

Για την εφαρμογή της διαδικασίας εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών με απλή έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, υποβάλλεται από τον ιδιοκτήτη στην ΥΔΟΜ και το οικείο αστυνομικό τμήμα, προ 48 τουλάχιστον ωρών, το υπόδειγμα που συνοδεύει το παρόν. Καθίσταται σαφές ότι με την έγγραφη ενημέρωση συνυποβάλλονται προς την ΥΔΟΜ και οι τυχόν κατά περίπτωση απαιτούμενες εγκρίσεις άλλων φορέων (π.χ. Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής, Αρχαιολογική υπηρεσία, δασαρχείο, κλπ), συναίνεση των συνιδιοκτητών της οικοδομής εφ’ όσον οι κατασκευές βρίσκονται σε κοινόχρηστους χώρους (ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου) ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου (όψεις, φ.ο., κλπ) και όσα ειδικότερα αναφέρονται παρακάτω. Η εκτέλεση εργασιών με την διαδικασία της έγγραφης ενημέρωσης της αρμόδιας ΥΔΟΜ αφορά μόνον σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κανεις (προυφισταμενο του '20) αλλα λιγη σημασια εχει. Σημασια εχει πως σε νομιμα σπιτια εκτος σχεδιου ζητειται δασαρχειο για 48ωρες 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι προ του '20 αλλαζει κατι.

(ρωταω δεν το γνωριζω)

 

 

 

την ιδια ερωτηση με τον terry....

 

[και  υπο το πρισμα της εγκυκλιου η οποια απαιτει κτισμα με νομιμη αδεια...

 

η οποια εχει την απλή λογικη..."ζητας να κανεις καποιες εργασιες...αρα το κτισμα θα πρεπει να ειναι νομιμο" ...ή τακτοποιημενο...]

Link to comment
Share on other sites

Απο ΝΟΚ αρθρο 23. Το δασαρχειο δεν εχει χαρτες ή αεροφωτογραφιες πιο παλιες απο το 1940 νομιζω.

Ετσι και αλλιως σας ξαναλεω δεν εχει προβλημα το συγκεκριμενο δικο μου ακινητο για την δασικοτητα αλλα ειναι παλαβο να περιμενω τοσους μηνες.

Τελικα Δημητρη πιστευεις πως με την Υ/Δ του αδειοχαρτου εχω καποιες ελπιδες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.