Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστος απαιτούμενος οπλισμός σε ραντιέ


 

Recommended Posts

13 ώρες πριν, gp1 said:

Ευχαριστώ πολύ. Υπάρχει κάποια απαίτηση ελαχίστου εμβαδού οπλισμού παρειάς και μεγίστων αποστάσεων μεταξύ των διαμήκων ράβδων;

ΟΚ, απλά ρώτησα και για τους οπλισμούς παρειάς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@gp1 είδες για να είμαι απρόσεχτος, γράφω εγώ σεντόνια... για τον κατασκευαστικό παρειών δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλεψη. Προσωπικά θα έβαζα ίδιας διαμέτρου με τον κύριο της κοιτόστρωσης, ανά 15-20cm αναλόγως το πάχος της κοιτόστρωσης κλπ κλπ

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω σε αυτό το θέμα αυτή την ερώτηση, ωστόσο γνωρίζετε ποια είναι η ελάχιστη διάμετρος συνδετήρα που μπορεί να μπει σε θεμελίωση πεδιλοδοκών; Συνήθως μπαίνει Φ10/10 έως Φ10/20 στις συνδετήριες δοκούς. Υπάρχει κάποια αναφορά στον κανονισμό για ελάχιστο οπλισμό;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φ10 τουλάχιστον

αν είσαι σε περιβάλλον αυξημένης υγρασίας (ψηλή στάθμη υπόγειων υδάτων) ή πολύ κοντά στη θάλασσα, μπορείς να εφαρμόσεις την επόμενη διάμετρο από αυτή της μελέτης (π.χ  να αντικαταστήσεις το Φ10 με Φ12)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.