Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος


Engineer C

Recommended Posts

Σε σοβαρες εταιριες , πρωτα ξεσκαρταρουν το βιογραφικο με λεξεις κλειδια , και μετα διαλέγουν χειροκινητα.............

 

ιδίως τωρα που σε καθε αγγελια , πεφτει μια βροχη απο χιλιαδες βιογραφικα.............

 

απο εκει και περα το πολυ 2,3 σελιδες πρεπει να ειναι ,με σοβαρα στοιχεια και οχι ασχετα....να μπορει σε 1 λεπτο καποιος να σχηματισει θετικη εντυπωση.......δεν θα ασχοληθουν μιση ωρα με καθε βιογραφικο , αρχικα...........βεβαια κοιταμε και την θεση που απευθυνομαστε........

πολλα στοιχεια για μαθηματα πανεπιστημιου δεν χρειαζονται......κυριως εμπειρια εργασιακη.........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Οκ, φωτογραφίες; βάζετε;

 

 

Φυσικά και βάζουμε φωτογραφία!! Επίσης ποτέ δεν ξεχνάμε να αναφέρουμε θρησκεία, σεξουαλικές προτιμήσεις, εθνικότητα και τυχόν θέματα υγείας!!! Το να απαιτεί ο εργοδότης φωτογραφία και αναφορά εθνικότητας στο cv είναι παράνομο με βάση τη νομοθεσία περί διακρίσεων!

Edited by Daron
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και βάζουμε φωτογραφία!! Επίσης ποτέ δεν ξεχνάμε να αναφέρουμε θρησκεία, σεξουαλικές προτιμήσεις, εθνικότητα και τυχόν θέματα υγείας!!! Το να απαιτεί ο εργοδότης φωτογραφία και αναφορά εθνικότητας στο cv είναι παράνομο με βάση τη νομοθεσία περί διακρίσεων!

 

Επίσης ποιο κόμμα ψηφίσαμε στις τελευταίες εκλογές, καθώς και τι ομάδα είμαστε.

 

Edit: Για το θέμα του pdf vs doc που τέθηκε προηγουμένως, μου είχε πεί κάποιος όταν συζητούσαμε οτι θα έκανα την πτυχιακή μου σε pdf format με προστασία με κωδικό κτλπ, οτι και το word διαθέτει λειτουργία για προστασία από τροποποιήσεις όπως τα pdf. Μένει να το ψάξουμε.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα pdf vs doc, θα ρωτήσω φίλο HRίστα που δουλεύει σε μεγάλη εταιρία (όχι του κλάδου, αλλά το ίδιο κάνει), και θα επανάλθω. Αν και τη γνώμη μου την είπα....

Από εκεί και πέρα φωτογραφία δεν είναι απαραίτητο. Ιδίως έχει ψιλοεπικρατήσει για μανατζερίδικες θέσεις, και εκεί που θέλουν PR γενικώς....Για μηχανικούς είναι καρατραβηγμένο.....

Α...καλό είναι να αναφέρεται οικογενειακή κατάσταση. Πχ άγαμος, παντρεμένος...Για να προετοιμάζεται ο εργοδότης για επιδόματα ή μη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για κατασκευαστικές εταιρίες είναι χρήσιμο να δείξετε με παραδείγματα περιπτώσεις που λύσατε δύσκολα προβλήματα, καταφέρατε να αυξήσετε το κέρδος του έργου, καλύψατε με ιδέες ένα προϋπολογισμό, συντάξετε ενα προϋπολογισμό που αποδείχτηκε οτι τηρήθηκε ή ενα χρονοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τα παρακάτω να τα περάσω σαν γνώσεις πολιτικού μηχανικού;

  • Έκδοση οικοδομικών αδειών
  • Μελέτη, επίβλεψη κτιριακών έργων (αρχιτεκτονικά, στατικά)
  • Ανακαίνιση και διαμόρφωση εσωτερικών και εξωτερικών χώρων
  • Τρισδιάστατες απεικονίσεις κτιρίων
  • Τοπογραφικές, αρχιτεκτονικές αποτυπώσεις
  • Ενεργειακές μελέτες
  • Ενεργειακές επιθεωρήσεις με άμεση συνεργασία με ενεργειακό επιθεωρητή
  • Επιμετρήσεις υλικών και εργασιών
  • Κόστος και προϋπολογισμός κατασκευών
  • Έλεγχος στατικής επάρκειας
  • Οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία
  • Νομιμοποίηση αυθαιρέτων
  • Εκτιμήσεις ακινήτων με άμεση συνεργασία με γνωστό κτηματομεσιτικό γραφείο της Ρόδου
  • Βεβαιώσεις μηχανικού

 

Σε εμένα όμως δεν απαντήσατε... Δεν πιστεύω πως ένας απόφοιτος ή γενικότερα ένας μηχανικός (ιδίως μεγαλύτερης ηλικίας γνωρίζει από φωτορεαλισμό και άλλα...

 

Το μοναδικό που φοβάμαι είναι μην φαίνονται too much για έναν νέο πολιτικό μηχανικό όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Τι να απαντήσουμε? Στο αν βάλεις στο βιογραφικό σου όλο αυτό τα κατεβατό με τις εργασίες του Πολιτικού μηχανικού πχ? ΟΧΙ. Εκτός από ανούσιο είναι και άκυρο....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οπως ειπα και πριν ειναι καπως too much ,αν και δεν ειμαι ΠΜ πιστευω τα περισσοτερα αν οχι ολα απτην λιστα ετσι κ αλλιως πρεπει να μπορει να τα φερνει εις περας, το μοναδικο που μπορω να σκεφτω ειναι εαν ζητηθει cover letter να τα αναφερεις.

Ισως καλυτερα να τα εγραφες περιληπτικα σε καποια επαγγελματικη καρτα ή κατι τετοιο και για τον φωτορεαλισμο κλπ να αναφερεις στο βιογραφικο μονο την γνωση των αντιστοιχων προγραμματων

Link to comment
Share on other sites

Αν θές και την δική μου γνώμη, όχι σε καμία περίπτωση μην αναφέρεις τέτοιο κατεβατό στο βιογραφικό. Για συστατική ή καμία κάρτα όπως είπε και ο lefe σκέψου το να τα αναφέρεις. Όταν ο καθένας εργοδότης έχει να διαβάζει εκατοντάδες βιογραφικά πλέον ο σύντομος και περιεκτικός τρόπος γραφής είναι το σημαντικότερο για μένα, ακόμα και 2 γραμμές παραπάνω για εμένα παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Προορίζονται για τράπεζες και εκτιμήσεις ακινήτων... Θέλω να δείξω ότι έχω άμεση συνεργασία με κτηματομεσιτικό γραφείο της Ρόδου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.