Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη βιογραφικού σημειώματος


Engineer C

Recommended Posts

καποιοι δεν θα εχουν pdf readers..και δεν προκειται να εγκαταστησουν καποιον για να διαβασουν τετοιο βιογραφικο..αμεσως θα κανουν delete.

 

εγω παντως δεν ρισκαρω να το στειλω σε pdf

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι έχουν πλέον pdf readers! Από την άλλη θα το εγκαταστήσουν όχι για ένα αλλά για μια πλειάδα βιογραφικών που στέλνονται πλέον σε pdf για τον λόγο κυρίως που αναφέρει ο ikaros13: Δεν αντιγράφονται!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη....αν δεν έχουν σε εταιρία που αναζητά προσωπικό, pdf reader, δεν είναι σοβαρή εταιρία και δεν χάνεις τίποτα......

Link to comment
Share on other sites

Pdf δε δέχονται αυτοί που δεν κάθονται να διαβάζουν τα βιογραφικά, αλλά τα περνάνε από ειδικά λογισμικά που ψάχνουν λέξεις- κλειδιά (π.χ Autocad....) μέσα στο cv για να κρίνουν αν κάποιος είναι κατάλληλος για μια θέση. Με το pdf φορμάτ δε μπορεί να γίνει τέτοια σάρωση.. Τώρα το αν θέλετε να στείλετε το βιογραφικό σας κάπου που δε θα το διαβάσει άνρθωπος, αλλά θα σας κρίνει μια search engine.... δική σας επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Pdf δε δέχονται αυτοί που δεν κάθονται να διαβάζουν τα βιογραφικά, αλλά τα περνάνε από ειδικά λογισμικά που ψάχνουν λέξεις- κλειδιά (π.χ Autocad....) μέσα στο cv για να κρίνουν αν κάποιος είναι κατάλληλος για μια θέση. Με το pdf φορμάτ δε μπορεί να γίνει τέτοια σάρωση.. Τώρα το αν θέλετε να στείλετε το βιογραφικό σας κάπου που δε θα το διαβάσει άνρθωπος, αλλά θα σας κρίνει μια search engine.... δική σας επιλογή.

αυτος ειναι ενας λογος ακομη που δεν στελνω pdf

Link to comment
Share on other sites

ok, ;link παραπομπής στα βιογραφικά βάζετε; πχ

 

Εργασία ως Ρεσεπιονίστ στο Hilton 2004-2005

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα για βιογραφικο για το εξωτερικο σε στυλ european-cv format το θεωρω στανταρακι οτι πρεπει να ειναι σε pdf format

οι λογοι απλοι

κατα πρωτον, φαινεται πιο προσεγμενο και δεν αντιγραφεται το περιεχομενο ετσι απλα

κατα δευτερον, εαν εχετε παρατηρησει σε πολλες εταιριες που κανεις το application μεσω site ,ειτε ειναι το site της ιδιας της εταιριας ειτε καποιο site με αγγελιες που συνεργαζονται και βγαζουν εκει αποκλειστικα τις αγγελιες τους, πολυ συχνα υπαρχει περιορισμος στο μεγεθος του αρχειου του cv

δεν ξερω αν εγινα κατανοητος απλα πχ μπαινεις στο σιτε της ταδε εταιριας λεει ψαχνουμε αυτο και αυτο καντε το application και ανεβαστε cv+cover letter αλλα το cv να ειναι μεχρι το ταδε μεγεθος , ε εμενα το βιογραφικο μου στο word σε euro-cv format μου βγανει 1600 kb ενω σε pdf 150kb με αποτελεσμα να μην μπορω να ανεβασω του word γιατι εχει περιορισμο μεχρι 1mb(μου εχει τυχει)

κατα τριτον αν μια εταιρια δεν εχει καλα καλα pdf reader....τι το συζηταμε καν???

προσωπικη εκτιμηση ολα αυτα δεν λεω οτι εχω απολυτο δικαιο απλα ετσι τα βλεπω

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Another top reason for avoiding formats other than Word or a plain text file is that it becomes increasingly more difficult to download into many HR and recruiting systems. Often a recruiter will not have a job for you today. If they cannot enter your resume into their recruiting system, they will be unable to match your resume with any positions that do become available. This also goes for mailed and faxed resumes. Unless specifically requested otherwise, recruiters are looking for easy to open Word Attachments.

 

http://www.jobseekersadvice.com/cv-and-resume/recruiters-spend-less-than-10-seconds-reviewing-a-cv/

 

 

 

 

However, it has been my experience that most recruiters prefer Word documents because of the ability to tweak the resume for particular job orders, opportunities or to add additional bullets, experience, and skills that may be applicable for the specific position to which they are applying. I, myself, lean this way because I believe that resumes should be tailored to each job posting in order to increase the likelihood of interviews and job offers. That, in the end, is the goal of any job search.

 

http://www.linkedin.com/answers/hiring-human-resources/staffing-recruiting/HRH_SFF/929180-2246826

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.