Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος λέβητας αερίου


valkyrion

Recommended Posts

Λοιπόν να πω στο φίλο deathlok ότι έκανα αυτό που με είπες να κλείσω τις βανες από τα υπόλοιπα σώματα και να αφήσω τα προβληματικά μόνο. Ευχαριστώ είχες δίκιο πράγματι αμέσως καίγανε και πάνω και κάτω, και ο καυστήρας έξω είχε σταματήσει ενώ ακόμη δεν είχε πιάσει τη θερμοκρασία, μέχρι το νερό να κρυώσει λίγο, ενώ πριν συνέχεια δούλευε ο μετρητής μέχρι να φτάσει τη θερμοκρασία και ο λογαριασμός στα ύψη. Το θέμα μου όμως είναι ότι βρήκα το πρόβλημα αλλά πως το λύνω δεν ξέρω να βάλω 2 κυκλοφορητες, η μεγαλύτερο κυκλοφορητη? Κάτι άλλο μήπως πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

 

- ο κυκλοφορητής είναι μικρός και δεν επαρκεί για να καλύψει την απαιτούμενη παροχή όλων των σωμάτων.

- ο κυκλοφορητής είναι ΟΚ, αλλά το δίκτυο δεν είναι εξισορροπημένο και τα κοντινότερα σώματα "κλέβουν" την παροχή νερού από τα πιο μακρινά.

- και ο κυκλοφορητής είναι μικρός και το δίκτυο δεν είναι εξισορροπημένο.

 

 

Με τα στοιχεία που έχουμε δεν μπορούμε να πούμε κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

...λίγο τα μικρά καλοριφέρ, (τα οποία αγόρασα πιο μεγάλα πριν 2 χρόνια)...

 

η τηλε-μηχανολογία δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα....

 

 

 

ΥΓ valkyrion 

ειλικρινά πες μου... πόσα € πιστεύεις κάνει ο κυκλοφορητής και πόσο να έρθει ένας μηχανολόγος και να δει ποιο είναι το πρόβλημα....

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Πάλι είναι ότι σου έγραψε ο akaliak. Αν θες γράψε μας λίγο ποια είναι η μονάδα σου αερίου και πόσα σώματα έχεις (πλήθος και διαστάσεις).

 

Διάφορα πράγματα μπορεί να συμβαίνουν.

 

- ο κυκλοφορητής είναι μικρός και δεν επαρκεί για να καλύψει την απαιτούμενη παροχή όλων των σωμάτων.

Δεν νομίζω γιατί αν θυμάμαι καλά έχει σχετικά μικρό σπίτι.

- ο κυκλοφορητής είναι ΟΚ, αλλά το δίκτυο δεν είναι εξισορροπημένο και τα κοντινότερα σώματα "κλέβουν" την παροχή νερού από τα πιο μακρινά.

Το πιο πιθανό σενάριο αλλά αν έχει απλούς διακόπτες μη ρυθμιζόμενους μπορεί να τους στραγγαλίσει; (ρωτάω γιατί δεν έχω δοκιμάσει ποτέ σε απλού αφού βάζω ρυθμιζόμενους)

- και ο κυκλοφορητής είναι μικρός και το δίκτυο δεν είναι εξισορροπημένο.

 

 

Με τα στοιχεία που έχουμε δεν μπορούμε να πούμε κάτι περισσότερο.

 

Επειδή και ο astrah έχει δίκιο επειδή εγώ άρχισα την μπακαλική δεν σημαίνει δεν μπορείς και δεν πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις ένα μηχανολόγο που να ασχολείται με θερμάνσεις να ρίξει μία ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιο δύσκολο να κάνεις εξισορρόπηση με απλούς διακόπτες. Εξαρτάται και από τους διακόπτες, τι Kv έχουν, ποσες στροφές έχουν κλπ.

 

Ας δοκιμάσει να κλείσει λίγο (π.χ. τις μισές στροφες) τους διακόπτες από τα κοντινότερα σώματα,τόσο ώστε να παραμένουν ζεστά σε όλο τους το ύψος και να δει πως συμπεριφέρονται τα τελευταία σώματα.

 

Αυτό λέγεται και τηλε-εξισορρόπηση... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

η τηλε-μηχανολογία δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα....

 

 

 

ΥΓ valkyrion 

ειλικρινά πες μου... πόσα € πιστεύεις κάνει ο κυκλοφορητής και πόσο να έρθει ένας μηχανολόγος και να δει ποιο είναι το πρόβλημα....

Δεν ξέρω καθόλου κανα 50 ο μηχανολόγος?
Link to comment
Share on other sites

Πάλι είναι ότι σου έγραψε ο akaliak. Αν θες γράψε μας λίγο ποια είναι η μονάδα σου αερίου και πόσα σώματα έχεις (πλήθος και διαστάσεις).

 

 

 

Επειδή και ο astrah έχει δίκιο επειδή εγώ άρχισα την μπακαλική δεν σημαίνει δεν μπορείς και δεν πρέπει να προσπαθήσεις να βρεις ένα μηχανολόγο που να ασχολείται με θερμάνσεις να ρίξει μία ματιά.

Το μοντέλο του καυστήρα είναι Nova Florida Pictor dual ctfs 24 kw. Τα σώματα που έχω είναι 7 σύνολο. Τώρα διαστάσεις όλα τριστηλα. Εκτός μια πετσετοκεμαστρα στο μπάνιο. 1 στο παιδικό 90 ύψος x100 πλατος, 1 στη κρεβατοκάμαρα 100x100 cm, στο χωλ 90 ύψος x60 πλάτος, στο μπάνιο μια πετσετοκρεμαστρα 110 ύψος x 50 πλάτος, στη κουζίνα 90 ύψος x 30 πλάτος, και τέλος στο σαλόνι που είναι και τα προβληματικά έχω δυο, το ένα 90 ύψος x 70 πλάτος και το άλλο 90 ύψος x 100 πλάτος. Να πω πως τι βανες τι είχα και όλες φουλ ανοιγμένες αλλά και μισόστραγγαλισμενες και πάλι μόνο κάτω δε ζεσταινόταν το πάνω πάλι έκαιγε. Τι κάνω είμαι Θεσσαλονίκη.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ερθει  μηχανολογος μονος σου δεν προκειται να καταφερεις καποια πραγματα. σιγουρα χρειαζεσαι μυκτοδιαχωριστη και ινβερτερ κυκλοφοριτη αλλα ολλα αυτα θελουν μελετη και μετα εκτελεση για να λειτουργησουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι στοιχίζει ο μηχανολόγος για επίσκεψη στο περίπου και αυτά τα ανταλλακτικά που με λέτε (μικτόδιαχωριστής και inverter κυκλοφορητης) ο μάστορας που με έβαλε το αέριο θα ξέρει η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.