Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

1. Αυτό ήταν γεγονός τα προηγούμενα χρόνια για τον ελληνικό χώρο τουλάχιστον. Οι πρωτόγνωρες τεχνολογίες των υπολογιστών, της τηλεφωνίας κλπ έκαναν τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς την πιο απορροφήσιμη σχολή του πολυτεχνείου. Δε γνωρίζω αν αυτό συνεχίζεται ακόμα.

 

2. Εγώ προσωπικά σου προτείνω να βρεις δουλειά πριν καν πάρεις το πτυχίο.

 

4. Διοικητική θέση σήμαινε μάλλον επικεφαλής κάποιου τμήματος, όχι τη γραμματειακή υποστήριξη, χωρίς βέβαια να αποκλείεται κι αυτή. Αλλά και η γραμματειακή υποστήριξη έχει διαβάθμιση: ξεκινάς βγάζοντας φωτοτυπίες και με κάποιο μάστερ γίνεσαι αρχιγραμματέας..

 

5. Το προφίσενσι πάρτο αν θες να μπεις στο δημόσιο. Για οτιδήποτε άλλο νομίζω υπάρχουν πιο ειδικά πτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κατ'αρχας ευχαριστω.

1) Δηλαδη οσον αφορα την πιστοποιηση αγγλικων (ή γενικα οποιασδηποτε γλωσσας) τι πρεπει να κανει κανεις? ielts/toefl ειναι γενικα πιο χρησιμα? Εχουν διαρκεια ομως αυτα?

2) "Εγώ προσωπικά σου προτείνω να βρεις δουλειά πριν καν πάρεις το πτυχίο." Μαλλον εννοεις την υποχρεωτικη πρακτικη ασκηση (σε καποια βιομηχανια πχ) που απαιτειται για να παρει κανεις πτυχιο απο ΤΕΙ. Σωστα? Αν οχι, τοτε δε σε καταλαβαινω...

3) Οσον αφορα το νο1, δε μιλουσα αποκλειστικα για Ελλαδα, αλλα γενικα. Ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες πχ περνουν στους ηλεκτροκινητηρες. Η ρομποτικη, ο προγραμματισμος και οι αυτοματισμοι παιζουν παντου. Οποτε μηπως πρεπει εμεις οι ΜΜ να ανησυχουμε λιγο για το μελλον, καθως αυτα ειναι αντικειμενα (κυριως, οχι αποκλειστικα) αλλων ειδικοτητητων Μηχανικων? Γενικα μιλαω επαναλαμβανω, μη μου λετε για Ελλαδα, βαριεμαι να τα διαβαζω.

4) Το νο2 και το νο3 δεν απαντηθηκαν ετσι οπως επρεπε πιστευω (νταξει για το νο3 δεν καιγομαι ιδιαιτερα, απλα ρωταω).

 

Αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

Τασο για τα αγγλικα θα σου πρότεινα ένα IELTS(ή ΤΟΕFL) και ξεμπερδεύεις. 
Tο proficiency γιγαντώθηκε στην Ελλάδα λόγω μορίων που έδινε. Φυσικά αν πάρεις το Cambridge με A ή Β είσαι άριστος, αλλά η προσπάθεια και τα χρήματα δεν αξίζουν. Καλύτερα ένα IELTS λίγο πριν φύγεις έξω, με ισχύ 2 ετών και μετά αφότου δουλέψεις/σπουδάσεις στα αγγλικά δεν θα χρειάζεσαι πιστοποίηση. Το proficiency θα σου φάει χρόνο και χρήμα για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το IELTS. Αν έχεις καλή βάση στα αγγλικά και λίγο τα εξασκείς μόνος (σειρές και ταινίες χωρίς υπότιτλους), το IELTS το παίρνεις με καλό βαθμό σε 4 μήνες προετοιμασία.

Τώρα για τα υπόλοιπα όντως οι ηλεκτρολόγοι έχουν κάπως πιο γενικό πεδίο (οι ΗΜΜΥ που λέμε) αλλά μια χαρά αντικείμενο έχουν και οι μηχανολόγοι, ιδίως στο εξωτερικό. Δεν ξέρω το πρόγραμμα σπουδών των ΜΜ, αλλά σίγουρα αν σε ενδιαφέρουν τα ηλεκτρονικά, θα υπάρχουν τέτοια μαθήματα (ρομποτική, κυκλώματα). Η ουσία όμως είναι πως όσο περνάνε τα χρόνια θα εμπλουτίζεις τις γνώσεις σου ενώ δουλεύεις. Οπότε το αν θα έχεις λιγότερες προοπτικές, περνάει και απο το χέρι σου. Ακόμα και ΗΜ να είσαι, θα πρέπει να διαβάσεις για να μάθεις τις νέες τεχνολογικές εξελίξεις, δεν θα μπουν ως δια μαγείας στο κεφάλι σου :) .
Ο μισθός τώρα είναι πολύ σχετικός. Στην Ελλάδα άστα να πάνε, έξω θα ξεκινάει σίγουρα κάπου στα 2 χιλιάρικα καθαρά (για Ολλανδία που ξέρω ξεκινάς κάπου στα 2,5Κ με μάστερ).
Για το μέγεθος της εταιρίας εξαρτάται. Αν θες πρώτα να αποκτήσεις εμπειρία και να έχεις λιγότερες ευθύνες πας σε μεγάλη εταιρία. Αν θες να ρισκάρεις και να δοκιμάσεις τα όρια σου πας σε μικρή. Υπάρχουν εκατοντάδες start-up που μπορούν να σε εκτοξεύσουν αλλά και να είναι και μούφα. Στις μεγάλες εταιρίες έχεςι πιο αργή εξέλιξη αλλά σιγουριά.

Τώρα για το μάστερ δεν ξέρω να σου πω. Εγώ προσωπικά πρώτα έκανα μάστερ πριν πιάσω μόνιμη δουλειά. Δεν ξέρω αν όλες οι εταιρίες θα δεχθούν να σε βοηθήσουν να κάνεις part-time  ταυτόχρονα με την δουλειά. Καλύτερα να μας πει κάποιος που ξέρει.  Και προσωπικά προτιμώ Ευρώπη. Είναι πιο κοντά και σε απόσταση και σε νοοτροπία παρά τις όποιες διαφορές μας. Αν αντέχεις τον καιρό πάνε προς Σκανδιναβία, αν έχεις ευκαιρία πάνε Ελβετία (θα θέλεις και τρίτη γλώσσα εδώ) και η εύκολη αλλά πολύ καλή λύση είναι Ολλανδία.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

2) "Εγώ προσωπικά σου προτείνω να βρεις δουλειά πριν καν πάρεις το πτυχίο." Μαλλον εννοεις την υποχρεωτικη πρακτικη ασκηση (σε καποια βιομηχανια πχ) που απαιτειται για να παρει κανεις πτυχιο απο ΤΕΙ. Σωστα? Αν οχι, τοτε δε σε καταλαβαινω...

 

Όχι, δεν εννοώ την πρακτική άσκηση. Η επαγγελματική ιεραρχία δε ξεκινάει από το μάστερ, ούτε από το πτυχίο, αλλά από το απολυτήριο του λυκείου, με κάποια ίσως κατάρτιση σε ΙΕΚ. Το πτυχίο ΑΕΙ-ΤΕΙ δε πρέπει να σε βρει πιο άσχετο από κάποιον που τα χρόνια αυτά δούλευε ως κατώτερος τεχνικός ή υπάλληλος σε κάποια επιχείρηση. Σκέψου λοιπόν ότι αν είναι αργά να ξεκινήσεις να ψάχνεις μόλις πάρεις πτυχίο, πόσο πιο αργά είναι να αρχίσεις το ψάξιμο μετά το μάστερ.

 

Η δυνατότητα να βρεις μια τέτοια δουλειά στα 18 αποτελεί βαρόμετρο για τις προοπτικές σου στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ!

 

1. Δηλαδη τελικα καλυτερα σε μια μεγαλη εταιρεια. Σωστα?

2. α) Αν κανω μαστερ σε ΕΕ και μετα φυγω για ΗΠΑ ειναι βλακεια (αυτο για τη νοοτροπια των Αμερικανων που λες που το στηριζεις btw?)?  β) Για Ελβετια γιατι το λες αυτο? Με γαλλικα και αγγλικα δηλαδη δεν εισαι σχετικα κομπλε εκει? Θες και γερμανικα απαραιτητως?

3. Και ποιος ακριβως δουλευει ως ΜΜ απο τα 20 του φιλε Γιωργο? Το ψαξιμο το κανω και τωρα, αλλα αυτο δε λεει κατι για την εργασιακη μου εμπειρια...

 

Τελευταιες αποριες. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

 

3) Οσον αφορα το νο1, δε μιλουσα αποκλειστικα για Ελλαδα, αλλα γενικα. Ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες πχ περνουν στους ηλεκτροκινητηρες. Η ρομποτικη, ο προγραμματισμος και οι αυτοματισμοι παιζουν παντου. Οποτε μηπως πρεπει εμεις οι ΜΜ να ανησυχουμε λιγο για το μελλον, καθως αυτα ειναι αντικειμενα (κυριως, οχι αποκλειστικα) αλλων ειδικοτητητων Μηχανικων? Γενικα μιλαω επαναλαμβανω, μη μου λετε για Ελλαδα, βαριεμαι να τα διαβαζω.

 

 

Ένα αυτοκίνητο δεν έχει μόνο κινητήρα. Έχει σύστημα μετάδοσης κίνησης, αναρτήσεις, σύστημα διεύθυνσης, φρένα και όλα αυτά είναι στον σημαντικότερο βαθμό αντικείμενο ΜΜ. Όπως και στην ρομποτική η οποία δεν αφορά μόνο ΗΛ. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα breeze, λαθος μου. Μετα το καταλαβα και εγω (οτι εγραφα μ@λ@κιες) :)

 

Καμια απαντηση για τη δευτερη (κυριως) και την τριτη ερωτηση μου απο πανω? Για την πρωτη, το εψαξα λιγο και απ'ο,τι ειδα δεν υπαρχουν και πολλες start-up στη Μηχανολογια. Δεν ειναι Προγραμματισμος που μεχρι και η κουτση Μαρια εχει start-up σημερα :) Επισης, ερευνες λενε οτι 3 στις 4 αποτυγχανουν. Οποτε μακρια. Τελος, η ανελιξη σε μια εταιρεια δεν ειναι μονο θεμα χρονου, αλλα και ικανοτητων (αυτο παει σ'εσενα Ηρωνα, φιλικα παντα, μιας και ειπες οτι παιρνει πολυ χρονο η "προαγωγη").

 

Οσον αφορα τις μικρες εταιρεις (οχι start-ups), γενικα πιστευω πως ειναι καλυτερο το να δουλευεις στη Boeing πχ ως ενας απλος ΜΜ που σχεδιαζει βιδες (δεν ειναι καθολου ευκολο οσο ακουγεται παντως) απο το να εισαι "αρχισχεδιαστης" ξερω γω σε καποια αγνωστη τοπικη εταιρεια που φτιαχνει ταναλιες πχ. Αποψη μου...

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

3. Και ποιος ακριβως δουλευει ως ΜΜ απο τα 20 του φιλε Γιωργο? Το ψαξιμο το κανω και τωρα, αλλα αυτο δε λεει κατι για την εργασιακη μου εμπειρια...

 

Ως μηχανολόγος μηχανικός κανένας, όμως σπουδαστές μηχανολογίας σε θέσεις σχεδιαστή, μηχανουργού κλπ πάρα πολλοί. λίγοι βέβαια σε σχέση με το ποσοστό όσων σπουδάζουν μηχανολογία, πολλοί όμως για να μπορούμε να λέμε ότι οι αυριανές θέσεις εργασίας είναι ήδη πιασμένες (κυρίως από τα παιδιά όσων έχουν τις επιχειρήσεις).

 

Το αν είναι καλύτερα θυρωρός στη Μπόινγκ (και το λέω σοβαρά) ή διευθυντής σε μια άγνωστη είναι θέμα πολλών παραγόντων. πχ κάποιος μπορεί να μη γουστάρει την εταιρική κουλτούρα ενός κολοσσού που σίγουρα θα απαιτεί "στρατιωτική" συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

1. Καμια ιδεα φιλε Γιωργο (γιατι με ενδιαφερει αυτο που λες)? Το προγραμμα ενος φοιτητη ομως το ξερεις. Μου λες δηλαδη, αν καταλαβα καλα, να μην παταω στις "θεωριες" (ετσι λεμε εμεις οι ΤΕΙτζηδες ο,τι δεν ειναι εργαστηριο :)), οπως κανουν οι περισσοτεροι, για να γινω βοηθος ΜΜ, ωστε να αποκτησω εμπειρια και προυπηρεσια. Πολυ ενδιαφερον ακουγεται, αλλα λιγο εκτος πραγματικοτητας. Τα παιδια και τα ανιψια (και τα βαφτιστηρια σου λεω εγω) των ιδιοκτητων προφανως και ειναι ευκολο να το κανουν αυτο. Εγω ομως? Μηπως μονο τα καλοκαιρια?

 

2. Για την ερωτηση νο2 απο πανω, καμια απαντηση?

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.