Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

H ερώτηση 2 φίλε Τάσο είναι αρκετά υποκειμενική.
Πάντα τέτοιες αποφάσεις λαμβάνονται σύμφωνα με την κατάσταση την οποία βρίσκεσαι την στιγμή της απόφασης.
 

Καταρχάς, με το που ξεκινήσει ο τελευταίος χρόνος των σπουδών σου, θα ξεκινήσεις το ψάξιμο. Απο τον Σεπτέμβρη κιόλας, θα αρχίσεις να κοιτάς μαστερ/δουλειές. Οι αιτήσεις για μαστερ λήγουν απο Δεκέμβρη μέχρι Ιούλη, ανάλογα την χώρα. Οπότε καλό είναι πριν τελειώσει ο χειμώνας, να έχεις κάνει αρκετές απο τις αιτήσεις σου.
Για τις δουλειές δεν υπάρχει προγραματισμός, όταν έχει ανάγκη μια εταιρία θα δημοσιεύσει την θέση.

Μαστερ ή δουλεια; Αν σε δεχτούν σε ένα πολύ καλό μαστερ θα σε συμβούλευα να πας πρώτα στο μαστερ και μετά να δουλέψεις. Αντίστοιχα αν σε δεχτούν σε πολύ καλή θέση και όι και τόσο καλό μαστερ, διαλέγεις την εργασία. Επίσης παίζει ρόλο η οικονομική σου κατάσταση. Μπορείς να χρηματοδοτήσεις 2 χρόνια έξτρα σπουδών ή χρειάζεσαι να βγάλεις λεφτά πρώτα; (μη με ρωτήσεις τι είναι καλό μάστερ :), εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντα σου, το πανεπιστήμιο, το πρόγραμμα σπουδών κλπ).
Μικρή ή μεγάλη εταιρία; Σου είπα σε προηγούμενο σχόλια πως η κάθε μία περίπτωση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της. Οι μικρες εταιρίες κατα κανόνα είναι πιο φιλόδοξες, παίρνουν μεγαλύτερα ρίσκα, αφήνουν περισσότερο χώρο να ξεδιπλώσεις τις όποιες ικανότητες σου. Οι μεγάλες εταιρίες θα σου παρέχουν σιγουριά, σταθερότητα, έμπειρους συμβούλους και επαγγελματίες ενώ θα έχουν και περισσότερες παροχές. Επομένως τι θέλεις εσύ;

Ευρώπη ή Αμερική; Η Ευρώπη είναι εκ των πραγμάτων πιο κοντά σε εμάς. Στις ΗΠΑ θα δεις πολλές διαφορές, είτε προς το καλό είτε προς το κακό. Προσωπική εμπειρία δεν έχω απο ΗΠΑ, οπότε μόνο ότι ακούω απο φίλους και γνωστούς που ζουν εκει πέρα. Καταρχάς για να πας στις ΗΠΑ πρέπει πρώτα να βρεις κάτι (δουλειά ή σπουδές), αλλιώς δεν θα σου δώσουν βίζα πέρα απο την τουριστική (αν κάποιος ξέρει κάτι να με διορθώσει). Οι εταιρίες είναι πιο απρόσωπες και ο κόσμος είναι ταυτόχρονα πιο φιλικός αλλά και πιο απόμακρος. Φυσικά αν είσαι καλός δεν θα χαθείς. Προσωπικά δεν γουστάρω την κοινωνική δομή των ΗΠΑ και τον τρόπο που το κράτος αφήνει τα πάντα στα χέρια εταιριών.

Εν κατακλείδι, δοκίμασε τα όλα, στείλε αιτήσεις σε όσο πιο πολλά μέρη μπορείς όσο πιο νωρίς μπορείς. Όταν έχεις θετικές απαντήσεις, δες ποια σου αρέσει πιο πολύ, ποια είναι σπάνια περίπτωση (πχ αν σε πάρουν με υποτροφία σε καλό πανεπιστήμιο ή σε πάρουν με καλό μισθό σε εταιρία) και αποφάσισε. Πίστεψε με όσο σχεδιασμό και να κάνεις, πάντα θα υπάρχουν απρόβλεπτα και πολλές απο τις τελικές επιλογές σου δεν θα τις έχει σκεφτεί καν μέχρι να εμφανιστούν.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Καποιες παρατηρησεις:

Καταρχάς, με το που ξεκινήσει ο τελευταίος χρόνος των σπουδών σου, θα ξεκινήσεις το ψάξιμο.

Και νωριτερα μη σου πω :)

Προσωπικά δεν γουστάρω την κοινωνική δομή των ΗΠΑ και τον τρόπο που το κράτος αφήνει τα πάντα στα χέρια εταιριών.

Μπορει να μη σου αρεσει, αλλα αυτο τους εχει φερει στην κορυφη...

Εν κατακλείδι, δοκίμασε τα όλα, στείλε αιτήσεις σε όσο πιο πολλά μέρη μπορείς όσο πιο νωρίς μπορείς. Όταν έχεις θετικές απαντήσεις, δες ποια σου αρέσει πιο πολύ, ποια είναι σπάνια περίπτωση (πχ αν σε πάρουν με υποτροφία σε καλό πανεπιστήμιο ή σε πάρουν με καλό μισθό σε εταιρία) και αποφάσισε. Πίστεψε με όσο σχεδιασμό και να κάνεις, πάντα θα υπάρχουν απρόβλεπτα και πολλές απο τις τελικές επιλογές σου δεν θα τις έχει σκεφτεί καν μέχρι να εμφανιστούν.

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο σκεφτομουν. Ευχαριστω που το εθεσες πιο σωστα απ'ο,τι το ειχα στο μυαλο μου!

 

Και καποιες ερωτησεις:

1. Επειδη μιλαμε για Μηχανολογια ομως, αντικειμενικα, μια μεγαλυτερη εταιρεια δεν ειναι καλυτερη απο μια μικρη? Στο τομεα του Προγραμματισμου το καταλαβαινω, αλλα εδω δυσκολευομαι καπως...

2. Οταν πας σε μια ξενη χωρα (οποια και αν ειναι αυτη) πας αφου πρωτα εχεις βρει κατι. Δεν πας ετσι, εκτος και αν πας για διακοπες :) Επομενως αυτο που λες για τις ΗΠΑ, οτι δεν εχει νοημα να πας αν εχεις βρει κατι, ισχυει για ολες τις χωρες. Γενικα ομως, που ειναι "καλυτερα"? ΕΕ ή ΗΠΑ? Περα απο τις διαφορες στην νοοτροπια και στην κουλτουρα. Ισα-ισα, θελω να γνωρισω το διαφορετικο και δε με απασχολει ιδιαιτερα η προσαρμογη. Μιλαω δηλαδη κυριως για τις επαγγελματικες προοπτικες και τις θεσεις εργασιας (αντε και την ποιοτητα ζωης)...

3. Τελικα δουλεια (πανω στη Μηχανολογια προφανως) οσο σπουδαζω, για να αποκτησω εμπειρια και προυπηρεσια, ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας (για πρακτικους κυριως λογους)? Προτιμοτερο ειναι δηλαδη να συμμετασχω σε καποια project εντος σχολης?

 

Υ/Γ: Προσπαθησα πολυ, αλλα δεν αντεξα :) Τελευταιες αποριες πραγματικα. Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Για την Αμερική μιλάω και για άσχετα με το επάγγλεμα πράγματα. Γενικά όσο έχεις δουλειά και λεφτά δεν φοβάσαι τίποτα. Αν όμως σου κάτσει στραβή θα τα βρεις πολύ σκούρα. Δεν υπάρχει κοινωνική πρόνοια όπως στην Ευρώπη. Επίσης αν πας ΗΠΑ, μένεις εκεί για το υπόλοιπο της ζωής σου, με τα επακόλουθα για φίλους  και μελλοντική οικογένεια (γυναίκα, παιδιά κλπ). Τελοσπάντων αυτό είναι και προσωπικό θέμα, απλά για μένα οι ΗΠΑ θα ήταν ως ύστατη λύση. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά δεν θεωρώ ότι μου ταιριάζουν.

Στην Ευρώπη μπορείς να πας όπου θες. Μπορείς να πας για μια συνέντευξη στην Αγγλία και μετά απο μιαβδομάδα στην Γαλλία ή αν έχεις κάποιο φίλο να μείνεις ένα μήνα στη Δανία και να ψάξεις απο κοντα. Στις ΗΠΑ δεν μπορείς να μπεις και να θες, αν δεν έχεις κάτι. Αυτό εννοώ όταν μιλάω για βίζα. Προφανώς και δεν θα πας σε οποιαδήποτε χώρα να μείνεις αν δεν έχεις κάτι μόνιμο.

Για τις 3 ερωτήσεις σου θα σου ξαναπώ πως όλα είναι υποκειμενικά. Η μηχανολογία είναι κάτι γενικό και δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει ξεκάθαρα στην ερώτηση σου. 
Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά είναι πως αν μπορείς, ασχολήσου με όσα περισσότερα project μπορείς μέσα και έξω απο την σχολή. Μια δουλεία μετράει λίγο παραπάνω ως προϋπηρεσία όμως ένα προχωρημένο project δείχνει και άλλα στοιχεία σχετικά με τον χαρακτήρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου απαντήσουμε ποιά χώρα ή εταιρεία είναι καλύτερη πρέπει να μας πεις πώς ορίζεις το καλύτερο. Πχ ως λεφτά, μπορεί ο υπάλληλος που αδειάζει τους σκουπιδοτενεκέδες της Μπόινγκ να βγάζει περισσότερα από το διευθυντή μιας μικρής τεχνικής εταιρείας.

 

Από απόψεως κρατών, πάλι τα πράγματα είναι υποκειμενικά. Η δική μου λογική λέει ΗΠΑ και γενικά οποιαδήποτε χώρα εκτός ΕΕ, αρκεί να έχει υψηλότερο κατά κεφαλήν (Αυστραλία, Καναδάς, Ελβετία, Νορβηγία..).

 

Υπάρχουν αρκετές δουλειές που μπορείς να κάνεις από τώρα. Προφανώς δε θα είναι επιστημονικές αλλά σκέψου ότι από τέτοιες ξεκινάνε συνήθως και οι πτυχιούχοι. Αν και δεν είμαι μηχανολόγος, ως φοιτητής είχε κάτσει να δουλέψω ως υπάλληλος μηχανολογικού γραφείου και αργότερα σε κατάστημα ανταλλακτικών. Αρχικά διανομές με παπί, ωστόσο σταδιακά μάθαινα και τα υπόλοιπα . Εάν ήταν η ειδικότητά μου, λαμβάνοντας το πτυχίο θα χτύπαγα κάποια θέση σε μεγαλύτερη εταιρεία και αργότερα με ένα μάστερ (ή σωστότερα το σεμινάριο της αυτοκινητοβιομηχανίας που θα εκπροσωπούσα) θα χτύπαγα και τη διευθυντική θέση (λέμε τώρα). Ή για να ρθούμε και στο θέμα εξωτερικό, θα κοιτούσα να τοποθετηθώ σε αντίστοιχη θέση έξω.

Link to comment
Share on other sites

1. Καλα και πως προλαβαινες δουλεια, σπουδες και διαβασμα μαζι (για να βγει η σχολη στην ωρα της, οχι μετα απο 7 χρονια)?

2. Ολες τι ηπειρους μου αραδιασατε :) Κατι πιο συγκεκριμενο? Να ξερω και που να ψαξω αργοτερα για δουλεια ή μαστερ...

"Η δική μου λογική λέει ΗΠΑ και γενικά οποιαδήποτε χώρα εκτός ΕΕ, αρκεί να έχει υψηλότερο κατά κεφαλήν (Αυστραλία, Καναδάς, Ελβετία, Νορβηγία..)."

Μεσα στην ΕΕ ειναι και η Γερμανια με τεραστιο ΑΕΠ και τεραστια προσφορα για Μηχανολογους.

Τεσπα, τα κριτηρια ειναι: λεφτα, προσφορα αξιολογων θεσεων εργασιας και σχετικα ευκολη προσβαση στη χωρα αυτη.

3. "το σεμινάριο της αυτοκινητοβιομηχανίας που θα εκπροσωπούσα" Και πως εισαι σιγουρος οτι θα στειλουν εσενα? Μηπως ειναι τελικα καλυτερα να κανεις ενα μαστερ απο πριν να ξεμπερδευεις?

Link to comment
Share on other sites

Καποιες παρατηρησεις:

Και νωριτερα μη σου πω :)

Μπορει να μη σου αρεσει, αλλα αυτο τους εχει φερει στην κορυφη...

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο σκεφτομουν. Ευχαριστω που το εθεσες πιο σωστα απ'ο,τι το ειχα στο μυαλο μου!

 

Και καποιες ερωτησεις:

1. Επειδη μιλαμε για Μηχανολογια ομως, αντικειμενικα, μια μεγαλυτερη εταιρεια δεν ειναι καλυτερη απο μια μικρη? Στο τομεα του Προγραμματισμου το καταλαβαινω, αλλα εδω δυσκολευομαι καπως...

2. Οταν πας σε μια ξενη χωρα (οποια και αν ειναι αυτη) πας αφου πρωτα εχεις βρει κατι. Δεν πας ετσι, εκτος και αν πας για διακοπες :) Επομενως αυτο που λες για τις ΗΠΑ, οτι δεν εχει νοημα να πας αν εχεις βρει κατι, ισχυει για ολες τις χωρες. Γενικα ομως, που ειναι "καλυτερα"? ΕΕ ή ΗΠΑ? Περα απο τις διαφορες στην νοοτροπια και στην κουλτουρα. Ισα-ισα, θελω να γνωρισω το διαφορετικο και δε με απασχολει ιδιαιτερα η προσαρμογη. Μιλαω δηλαδη κυριως για τις επαγγελματικες προοπτικες και τις θεσεις εργασιας (αντε και την ποιοτητα ζωης)...

3. Τελικα δουλεια (πανω στη Μηχανολογια προφανως) οσο σπουδαζω, για να αποκτησω εμπειρια και προυπηρεσια, ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας (για πρακτικους κυριως λογους)? Προτιμοτερο ειναι δηλαδη να συμμετασχω σε καποια project εντος σχολης?

 

Υ/Γ: Προσπαθησα πολυ, αλλα δεν αντεξα :) Τελευταιες αποριες πραγματικα. Ευχαριστω πολυ!!!

1. Ναι η λογική και ρεαλιστικά όσο πιο μεγάλη είναι μια εταιρεία τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις για επαγγελματική εξέλιξη και έχεις και μια σιγουριά (σχετικό πάντα). Επειδή δουλεύω σε μια τέτοια όλες σχεδόν και ειδικά οι πολυεθνικές έχουν διαδικασίες που πρέπει να ακολουθείς στρατιωτικά. Αυτό δεν αρέσει σε πολλούς, βάζω μια σκέψη παραπάνω.

2. Σχεδόν απίθανο να βρεις δουλειά εξωτερικό από αιτήσεις μέσω Ελλάδας και ειδικά χωρίς εμπειρία ΗΠΑ είναι ένας πλανήτης μόνος του σίγουρα καλύτερα από ΕΕ

3. Τη σημερινή εποχή κάτι καλό που θα μετρήσει για παραπάνω αύριο μεθαύριο εξαιρετικά απίθανο , μόνο σαν συμπλήρωμα εισοδήματος στην καλύτερη, καλύτερα επικεντρώσου στις σπουδές πρώτα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Καλα και πως προλαβαινες δουλεια, σπουδες και διαβασμα μαζι (για να βγει η σχολη στην ωρα της, οχι μετα απο 7 χρονια)?

2. Ολες τι ηπειρους μου αραδιασατε :) Κατι πιο συγκεκριμενο? Να ξερω και που να ψαξω αργοτερα για δουλεια ή μαστερ...

"Η δική μου λογική λέει ΗΠΑ και γενικά οποιαδήποτε χώρα εκτός ΕΕ, αρκεί να έχει υψηλότερο κατά κεφαλήν (Αυστραλία, Καναδάς, Ελβετία, Νορβηγία..)."

Μεσα στην ΕΕ ειναι και η Γερμανια με τεραστιο ΑΕΠ και τεραστια προσφορα για Μηχανολογους.

Τεσπα, τα κριτηρια ειναι: λεφτα, προσφορα αξιολογων θεσεων εργασιας και σχετικα ευκολη προσβαση στη χωρα αυτη.

3. "το σεμινάριο της αυτοκινητοβιομηχανίας που θα εκπροσωπούσα" Και πως εισαι σιγουρος οτι θα στειλουν εσενα? Μηπως ειναι τελικα καλυτερα να κανεις ενα μαστερ απο πριν να ξεμπερδευεις?

 

1. Προλαβαίνεις γιατί το πιθανότερο είναι να μην πληρώνεσαι και κατ' επέκταση θα μπορείς να κανονίζεις εσύ τα ωράριά σου και τις μέρες που θα μπορείς να πηγαίνεις. Κι εγώ αυτό έκανα (κυρίως καλοκαίρια).

2. Οτιδήποτε πέρα από Ευρώπη για μένα είναι πολύ μακρινό και δεν εννοώ μόνο σαν απόσταση αλλά σαν νοοτροπία τόσο στην δουλειά όσο και στην καθημερινή σου ζωή. Αν δεν έχεις και συγγενείς εκεί τότε αυτομάτως γίνεται απαγορευτικό. Παραδοσιακά πολύ δυνατή χώρα για μηχανολόγους είναι η Γερμανία αλλά προϋποθέτει γνώση της γλώσσας. Αλλιώς πας για μεταπτυχιακό Σουηδία, Δανία και μένεις εκεί μετά για δουλειά. Έχω πολύ καλή μου φίλη που τελείωσε Φυσικό και πήγε Σουηδία για μεταπτυχιακό στην νανοτεχνολία στην Σουηδία και αμέσως μετά βρήκε δουλειά στην Volvo μέσω του Πανεπιστημίου.

 

 

Γενικά κανείς δεν μπορεί να σου πει πήγαινε εκεί ή εκεί. Αυτά καθορίζονται από προσωπικές προτιμήσεις, βιώματα, ενδεχόμενους συγγενείς ή φίλους σε κάποιο μέρος και την χρονική στιγμή. Αν με ρωτούσες πριν 2 χρόνια θα σου έλεγα Αγγλία (γι'αυτό πήγα κι εγώ), σήμερα μάλλον θα σου έλεγα όχι Αγγλία(λόγω αστάθειας που προκύπτει από το Brexit). Τελείωνε με το καλό κι εδώ είμαστε και τα ξανασυζητάμε.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

ΕΕ ειναι η πιο προσιτη επιλογη αυτη τη στιγμη. Για ΗΠΑ θες και πρασινη καρτα (κλαιν δηλαδη), οποτε το ξεχναμε...

Απο εκει και περα αυτα που ρωταω ειναι τα εξης:

1. Δεν ειναι καλυτερα να κανω το Μεταπτυχιακο μου πριν βγω στην αγορα εργασιας? Μετα δεν ειναι και τοσο σιγουρο οτι η εταιρεια θα με στειλει με δικα της εξοδα...

2. Ποιες χωρες ειναι οι καλυτερες για εναν ΜΜ (λεφτα, προοπτικες κλπ)? Σουηδια, Γαλλια και Γερμανια? Ελβετια, Δανια, Ολλανδια κλπ οχι ε?

 

Υ/Γ: Στη Σουηδια δηλαδη μονο με Αγγλικα εισαι κομπλε?

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

1. Η δουλειά γενικώς σε μαθαίνει να προλαβαίνεις πράγματα, άρα και αυτό. Κοίτα, θέλει και λίγο συντονισμό η φάση.

 

2. Η Γερμανία είναι πράγματι δυνατός προορισμός, αλλά τα κράτη που σου ανέφερα είναι ακόμα πλουσιότερα και με τις συντηρητικές πολιτικές κλειστών συνόρων κλπ μάλλον θα παραμείνουν πλουσιότερα, ενώ η Γερμανία με τους συνεργάτες που διάλεξε (πχ εμάς) μπορεί να παρασυρθεί προς τη μετριότητα, ιδίως σαν κοινωνικό περιβάλλον. Ή ας πούμε μπορεί εγώ να νομίζω ότι στις χώρες αυτές το ελληνικό στοιχείο έχει ισχυρό λόμπι ενώ στις υπόλοιπες είμαστε μια ακόμα ξένη εθνικότητα.

 

Επειδή η αμερική πέφτει μακριά, η κοντινότερη επιλογή είναι η ελβετία, πλουσιότερη κι από αμερική και με ίσως καλύτερα των γερμανικών εργοστάσια.

 

3. Αν δε στείλουν εσένα που είσαι υπάλληλός τους, ποιόν θα στείλουν? Η εσωτερική εκπαίδευση μιας μεγάλης εταιρείας, πχ Μερσεντές, νομίζω πως υπερέχει οποιουδήποτε μάστερ σε πανεπιστήμιο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.