Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

Από και και πέρα για εξωτερικό αν δεν κανεις τουλάχιστον μεταπτυχιακό στη χώρα που σε ενδιαφέρει ώστε να ενταχθείς και να κανεις τα κονε σου είναι εξαιρετικά έως αδύνατο από το σπιτάκι σου στην Ελλάδα με μηδέν εμπειρίες να το πετύχεις..

Οσον αφορα το μεταπτυχιακο, τα ειπε πολυ καλα ο Ικαρος. Δε χρειαζεται να προσθεσω κατι.

Εχετε δικιο και συμφωνω απολυτως μαζι σας, αλλα η ελληνικη πραγματικοτητα βαζει καποια εμποδια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Επίσης, πρέπει να προσδιορίσουμε το στόχο: τι ακριβώς θέση ψάχνουμε σε μια τόσο μεγάλη εταιρεία? αναλυτής βαλβίδας με πεπερασμένα στοιχεία? μια θέση τεχνικού στα εργαστήρια μας χαλάει?

 

 

Κάτι τόσο εξειδικευμένο απευθύνεται συνήθως σε κατόχους PhD στο συγκεκριμένο αντικείμενο χωρίς όμως να αποκλείει οποιονδήποτε άλλον. Για παράδειγμα στην Caterpillar στο τμήμα Thermofluids υπήρχαν κάποιοι που ασχολούνταν με CFD και ήταν κάτοχοι διδακτορικού στο αντικείμενο αυτό αλλά ακρίβως την ίδια δουλειά έκαναν και κάποιοι που είχαν BEng ή MEng όπως επίσης υπήρχαν και Φυσικοί και Μαθηματικοί. Δεν υπάρχει αποκλεισμός για κανέναν. Εάν κάποιος είναι καλός στην δουλειά του θα φανεί και σίγουρα τίποτα δεν περνάει απαρατήρητο. 

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Τασο μην μπαινεις σε πολύ βαθιές λεπτομερειες. Κοίτα να έχεις πολύ καλή γνώση αγγλικών και μάθε και Γερμανικά.
Εμπλούτισε το βιογραφικό σου όσο σπουδάζεις με δραστηριότητες ή πρακτική. Κάνε online courses που είναι δωρεάν.

 

Τα λεφτά να είσαι σίγουρος θα είναι μια χαρά, μην τα σκέφτεσαι. Εσύ απλά κοίτα να έχεις όπλα στην φαρέτρα σου (βιογραφικό). Και να είσαι έτοιμος να φας πολλές σφαλιάρες μέχρι να βρεις δουλειά.

Edited by Ήρωνας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Και να είσαι έτοιμος να φας πολλές σφαλιάρες μέχρι να βρεις δουλειά.

 

 

Αν μπορείς να κρατήσεις μία συμβουλή από όλες Τάσο, κράτα αυτή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!

Για Γερμανια ποια Πανεπιστημια κοιταω? Ειναι πολυ νωρις ακομα, το ξερω, απλα ετσι να εχω μια αποψη  :)

Εχω ακουσει οτι οι Μηχανικοι του Aachen ειναι περιζητητοι. Ενα αλλο κορυφαιο ειναι το TU Munich. Εχω πιθανοτητες να μπω σε καποιο απο αυτα? Μετα ειναι το ΚΙΤ, το TU Berlin, της Στουτγαρδης κλπ. Για Μεταπτυχιακο πανω στη Μηχανολογια ρωταω (προφανως)...

Αν υπαρχει καποιος που να ξερει απο Γερμανια...

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

Ναι :)

Θα μου αρεσε να ασχοληθω ομως και με oil & gas. Καμια αποψη περι αυτου?

 

Oil & gas είναι νομίζω ό,τι πιο outdated μπορείς να κάνεις τώρα. Εδώ βλέπεις ότι γίνονται παγκοσμίως σοβαρές προσπάθειες για να ξεφύγουμε από τα ορυκτά καύσιμα και το πιθανότερο είναι στα επόμενα 20 χρόνια να μιλάμε για μια εντελώς διαφορετική πραγματικότητα στην ενέργεια κι εσύ σκέφτεσαι το oil & gas? Για μένα, δεν θα έπρεπε καν να είναι στις επιλογές σου. Υπάρχουν επιλογές που έχουν μέλλον. Σε τί εξάμηνο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!!!

Για Γερμανια ποια Πανεπιστημια κοιταω? Ειναι πολυ νωρις ακομα, το ξερω, απλα ετσι να εχω μια αποψη  :)

Εχω ακουσει οτι οι Μηχανικοι του Aachen ειναι περιζητητοι. Ενα αλλο κορυφαιο ειναι το TU Munich. Εχω πιθανοτητες να μπω σε καποιο απο αυτα? Μετα ειναι το ΚΙΤ, το TU Berlin, της Στουτγαρδης κλπ. Για Μεταπτυχιακο πανω στη Μηχανολογια ρωταω (προφανως)...

Αν υπαρχει καποιος που να ξερει απο Γερμανια...

 

 

Συνάδελφε, έτσι πως προσεγγίσζεις το θέμα, νομίζω ότι κάνεις ένα σοβαρό σφάλμα : Εμείς που σου γράφουμε, έχουμε φάει τα ψωμιά μας και πιθανώς σου λέμε πράγματα που είτε είναι παλιά ή σε άλλη ειδικότητα.

 

 

Ρώτα τους κατάλληλους ανθρώπους: Συμβουλέψου παλαιούς ή τωρινούς αποφοίτους, δες κανένα κονε στο πανεπιστήμιο πυ σ ενδιαφέρει...

 

Είναι σαν μας ρωτάς τί αμάξι θα πάρεις: Ο καθένας έχει μία άποψη. Ρώτα εξειδικευμένους ανθρώπους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γι'αυτο μπηκα στο φορουμ. Για να ρωτησω και να μαθω (εμαθα πολλα btw). Δεν υπαρχουν ατομα που να ξερουν τι παιζει στη Γερμανια αυτη τη στιγμη?

 

Το αυτοκινητο εγω θα το αγορασω. Απλως γνωμες ζηταω να δω αν ειναι καλο ή αν υπαρχει κατι καλυτερο στα λεφτα που εχω :)

 

Υ/Γ: Μπαινω στο τριτο breeze...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.