Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Πανεπιστήμιο (τι να κάνω);


Guest

Recommended Posts

Υ/Γ: Μπαινω στο τριτο breeze...

 

Σοβαρά μιλάς; Άκου, είναι πάρα πολύ νωρίς για να μπαίνεις σε τόση λεπτομέρεια στο ψάξιμο για μεταπτυχιακά και το εργασιακό σου μέλλον. Έχεις μαζί με τον στρατό τουλάχιστον 4 χρόνια ακόμα μέχρι να έρθει η ώρα του μεταπτυχιακού και είναι πολλά αυτά που αλλάζουν όχι μόνο σε τοπικό αλλά κυρίως σε παγκόσμιο επίπεδο. Η δικιά μου γνώμη είναι να τελειώσεις την σχολή και αφού έχεις δει την μηχανολογία σε όλο της το εύρος τότε να κατασταλάξεις, τώρα είναι πάρα πολύ νωρίς δεν έχεις δει τίποτα από μαθήματα για να ξέρεις τί θα σε ενδιαφέρει περισσότερο αλλά και τί δυνατότητες μπορούν να προκύψουν μελλοντικά. Παρακολούθα τακτικά την σχολή σου, κράτα επαφή με τους καθηγητές σου και τους συμφοιτητές σου, ψάξου για συμμετοχή σε ερευνητικά projects ή συμμετοχή σε ομάδες της σχολής σου που ασχολούνται με workshops ή συμμετέχουν σε διάφορα events και εκθέσεις και όσο θα κάνεις την θητεία σου (εάν υπάρχει ακόμα) θα έχεις πολύ χρόνο να ψάξεις τί θα κάνεις αφότου απολυθείς. Οτιδήποτε συζητάμε τώρα είναι πολύ πιθανό να είναι εκτός πραγματικότητας σε 4-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αφού είσαι ακόμα πρωτοετής, πώς και δε το ψάχνεις να φύγεις από Σεπτέμβρη για εκεί που ονειρεύεσαι; Γιατί ψάχνουμε μάστερ και όχι μπάτσελορ?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω εν μέρη με τον Breeze. Ναι, Oil & Gas θα είναι εκτος πραγματικότητας κάποια στιγμή, μπορείς όμως να μάθεις πολλά πράγματα που θα είναι transferable σε άλλους τομείς. 

Link to comment
Share on other sites

Καποιες παρατηρησεις:

1. Για να παιρνουν οι Petroleum Engineers τα περισσοτερα απ'ολους τους Μηχανικους μαλλον δεν ειναι και τοσο εκτος πραγματικοτητας. Ολοι ψαχνουν για νεα κοιτασματα και πιο αποδοτικους τροπους εξορυξης. Σιγουρα παντως δεν ειναι η καλυτερη επιλογη (απλα ειπα οτι θα μου αρεσε, οχι οτι ντε και καλα θα κανω αυτο)  :)

2. Ολα αυτα Γιωργο δεν τα ειχα σκεφτει πριν (να μεταναστευσω για Βachelor δηλαδη). Τωρα ειναι λιγο αργα. Επισης δεν ξερω λεξη γερμανικα. Που να πηγαινα? Γαλλια (εχω Β2 στα γαλλικα)?

3. Το ξερω οτι ειναι νωρις breeze για ψαξιμο. Το εγραψα και απο πανω. Απλα εχω περιεργεια :)

 

Μια ερωτηση:

Εχω ακουσει οτι μια απο τις καλυτερες επιλογες (αν οχι η καλυτερη) για εναν Μηχανικο (γενικα) οσον αφορα το Μαστερ ειναι ενα ΜΒΑ σε Project Managment ή Product Managment. Συνδυαζεις τα καλα του Οικονομολογου-Μανατζερ (λεφτα και θεση) με τον γαματο κοσμο της Μηχανικης. Ισχυει αυτο?

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω τρελες. Το oil & gas έχει πολύ ψωμί και πληρώνει πολύ καλά.. Θα πάψει να έχει ενδιαφέρον ίσως μετά από 100 χρόνια και λίγο λέω..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούω τρελες. Το oil & gas έχει πολύ ψωμί και πληρώνει πολύ καλά.. Θα πάψει να έχει ενδιαφέρον ίσως μετά από 100 χρόνια και λίγο λέω..

 

 

 

Έχει πολύ ψωμί και πληρώνει πολύ καλά ΤΩΡΑ και για τα επόμενα 15-20 χρόνια. Όταν όμως μιλάμε για έναν άνθρωπο που θέλει να κάνει μεταπτυχιακό μετά από 5 χρόνια και να βγει στην αγορά εργασίας μετά από 6-7 χρόνια θεωρείς πως είναι σωστό να κατασταλάξει από τώρα και σε έναν τομέα που όσο πάει θα φθίνει; Γιατί ο τομέας oil&gas εκ των πραγμάτων φθίνει και φθίνει γιατί ο κόσμος κινείται προς πιο αποδοτικούς και οικολογικούς τρόπους μετακίνησης και παραγωγής ενέργειας. Πέραν του πεπερασμένου της ποσότητας ορυκτών καυσίμων που υπάρχουν τα οποία και δεν γνωρίζουμε πότε θα στερέψουν. Προφανώς και όσοι εργάζονται εκεί έχουν transferable skills και θα απασχοληθούν σε άλλους τομείς αλλά γιατί να κινηθείς προς κάτι που αργοπεθαίνει και όχι σε κάτι που τώρα γεννιέται;

Edited by project.breeze
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση Ικαρε και breeze.

 

Τεσπα, για το ΜΒΑ καμια γνωμη-αποψη? Ολοι και ο σκυλος τους εχουν ΜΒΑ σημερα και το φοβαμαι λιγο, αλλα ανξερεις που να ψαξεις (και με λιγη τυχη) μπορεις να φτασεις ΠΟΛΥ ψηλα. Engineering Bachelor + MBA ειναι συνδυασμος που σκοτωνει απ'ο,τι εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση Ικαρε και breeze.

 

Τεσπα, για το ΜΒΑ καμια γνωμη-αποψη? Ολοι και ο σκυλος τους εχουν ΜΒΑ σημερα και το φοβαμαι λιγο, αλλα ανξερεις που να ψαξεις (και με λιγη τυχη) μπορεις να φτασεις ΠΟΛΥ ψηλα. Engineering Bachelor + MBA ειναι συνδυασμος που σκοτωνει απ'ο,τι εχω ακουσει.

 

Το ΜΒΑ δεν έχει νόημα να το κάνει κάποιος πρόσφατα αποφοιτήσας. Απευθύνεται κυρίως σε senior level professionals που θέλουν να κάνουν το επόμενο βήμα στην καριέρα τους και να ανέβουν στα σκαλιά της ιεραρχίας. Το ΜΒΑ δεν έχει μόνο το νόημα της απόκτησης γνώσεων αλλά και της ανάπτυξης επαγγελματικών γνωριμιών με άλλους επαγγελματίες. Είναι δώρο-άδωρο να κάνει ένας πρόσφατα αποφοιτήσας ΜΒΑ κατά την γνώμη μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<!-- -->&nbsp;

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση Ικαρε και breeze.

&nbsp;

Τεσπα, για το ΜΒΑ καμια γνωμη-αποψη? Ολοι και ο σκυλος τους εχουν ΜΒΑ σημερα και το φοβαμαι λιγο, αλλα ανξερεις που να ψαξεις (και με λιγη τυχη) μπορεις να φτασεις ΠΟΛΥ ψηλα. Engineering Bachelor + MBA ειναι συνδυασμος που σκοτωνει απ'ο,τι εχω ακουσει.

&nbsp;

 

Συνάδελφε

 

 

Έως τώρα έχεις πάρει τόσες απαντήσεις όσες και ο αριθμός των ανθρώπων.

 

 

1. Έχεις πάντα εμπιστοσύνη στο τί σου λέει ο καθένας μας;

 

 

2. Μήπως υπάρχουν κάποι από μας (πιθανώς και γώ) κακόβουλοι ή άσχετοι;

 

 

3. Το γεγονός ότι ο καθένας λέει την άποψη του, συμφωνα με τα δικά του θέλω-πιστεύω το αναρωτήθηκες;

 

 

4. Το ότι εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τί ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις το σκέφεσαι;

 

 

5. Μόνος γνώμονας της απόφασής σου είναι το "πιασάρικο" μεταπτυχιακό; Δεν βαραίνει και το τί θέλεις;

 

 

6. Πετάς συνεχώς νέο "μπαλάκι στο επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι που παίζεις" (για εμάς τα γερόντια που φάγαμε τα νιάτα μας στα μπιλιαρδάδικα!-μην το πάρεις στραβά): Τί μια μας λες για καθαρά τεχνικό μεταπτυχιακό την μία για ΜΒΑ.

 

 

7. Το γεγονός ότι οι περισσότεροι που σου δίνουμε τις απαντήσεις κάναμε μεταπτυχιακό ή μπήκαν στον στίβο της εργασίας πέραν των 10 ετών το αναρωτήθηκες;

 

 

8. Πόσοι από εμάς που σου απαντάμε έχουμε πλήρη γνώση των προγραμμάτων σπουδών των πανεπιστημίων ; Πόσοι ξέρουμε τί γίνεται ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ στο TUM;

 

 

9. Πως θα φιλτράρεις γμώμες ανθρώπων που ΔΕΝ γνωρίζεις προσωπικά και δεν ξέρεις την αξιοπιστία μας;

 

 

ο dimamp στο είπε και πριν: Ψάξε ΜΟΝΟΣ σου στο διαδίκτυο, ρώτα κάποιον σχετικό και αξιόπιστο (αν έχετε κανέναν καθηγητή της προκοπής), στείλε μέιλ στα πανεπιστήμια, ψάξε την φήμη της δουλειάς και το κυριότερο: Κάνε ό,τι σου αρέσει πραγματικά!

 

 

Φιλικά, από έναν 20 χρόνια μεγαλύτερο σου

 

 

Υγ

 

 

Δεν έχω καμία διάθεση κατηγόρίας έναντι των απαντούντων. Απλά, οι περισσότεροι δεν είμαστε ειδικοί...

Edited by Tentonov
Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις πάντα εμπιστοσύνη στο τί σου λέει ο καθένας μας;

Οχι. Απλα γνωμες παιρνω. Το εχω ξαναπει. Κακο ειναι?

 

4. Το ότι εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τί ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις το σκέφεσαι;

Οχι ιδιαιτερα. Δε με απασχολει και τοσο αυτο το κομματι. Αναγνωριζω τις συνεπειες αυτου, αλλα θα παρω το ρισκο :)

 

5. Μόνος γνώμονας της απόφασής σου είναι το "πιασάρικο" μεταπτυχιακό; Δεν βαραίνει και το τί θέλεις;

Ενας αποφοιτος ΤΕΙ, χωρις ενα καλο Μαστερ εξω (να κανει γνωριμιες κλπ) τι πιθανοτητες μπορει να εχει για κατι αξιολογο?

 

6. Πετάς συνεχώς νέο "μπαλάκι στο επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι που παίζεις" (για εμάς τα γερόντια που φάγαμε τα νιάτα μας στα μπιλιαρδάδικα!-μην το πάρεις στραβά): Τί μια μας λες για καθαρά τεχνικό μεταπτυχιακό την μία για ΜΒΑ.

Οσο ψαχνει κανεις ανακαλυπτει συνεχως καινουρια πραγματα. Μεχρι πριν λιγο καιρο δεν ηξερα οτι το ΜΒΑ τελικα δεν το κανουν μονο οι Οικονομολοι :)

 

7. Το γεγονός ότι οι περισσότεροι που σου δίνουμε τις απαντήσεις κάναμε μεταπτυχιακό ή μπήκαν στον στίβο της εργασίας πέραν των 10 ετών το αναρωτήθηκες;

Ενας καλος Μηχανικος προχωρα παραλληλα με τις εξελιξεις, αλλιως θα τον φαει η μαρμαγκα. Κανω λαθος?

 

8. Πόσοι από εμάς που σου απαντάμε έχουμε πλήρη γνώση των προγραμμάτων σπουδών των πανεπιστημίων ; Πόσοι ξέρουμε τί γίνεται ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ στο TUM;

Δε μιλησα αποκλειστικα για το ΤUM. Γενικα για Γερμανια μιλησα που ειναι αρκετα δημοφιλης προορισμος για Ελληνες Μηχανικους και πιστευα οτι ολο και καποιος απο εδω μεσα θα ειχε περασει απο εκει. Απλα ρωτησα.

 

9. Πως θα φιλτράρεις γμώμες ανθρώπων που ΔΕΝ γνωρίζεις προσωπικά και δεν ξέρεις την αξιοπιστία μας;

Γι'αυτο δεν εχουμε την κριτικη ικανοτητα?

 

"Δεν έχω καμία διάθεση κατηγόρίας έναντι των απαντούντων. Απλά, οι περισσότεροι δεν είμαστε ειδικοί... " No problem :) Απλα ερωτησεις κανω (εχω καταντησει κουραστικος ομως, το ξερω).

 

 

 

Το ΜΒΑ δεν έχει νόημα να το κάνει κάποιος πρόσφατα αποφοιτήσας. Απευθύνεται κυρίως σε senior level professionals που θέλουν να κάνουν το επόμενο βήμα στην καριέρα τους και να ανέβουν στα σκαλιά της ιεραρχίας. Το ΜΒΑ δεν έχει μόνο το νόημα της απόκτησης γνώσεων αλλά και της ανάπτυξης επαγγελματικών γνωριμιών με άλλους επαγγελματίες. Είναι δώρο-άδωρο να κάνει ένας πρόσφατα αποφοιτήσας ΜΒΑ κατά την γνώμη μου.

1. Κλασικη απαντηση. Ολο αυτο διαβαζω :( Επομενως ο μονος δρομος ειναι ενα Μαστερ εξειδικευσης σε καποιον τομεα? Πχ Αυτομαστισμοι, O&G, Fluids κλπ?

 

2. Οι εργοδοτες εξω θελουν και πιστοποιηση αριστης γνωσης αγγλικων (proficiency) ή απλα αν στη συνεντευξη δουν οτι ξερεις καλα αγγλικα, τοτε δεν τρεχει κατι ακομα και αν εχεις μονο lower?

Edited by Tasosftw
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.