Μετάβαση στο περιεχόμενο

10% από ΗΜΜΥ Ξάνθης σε Μηχανολόγων ΤΕΙ Πειραιά


Recommended Posts

Μικρέ κάτσε εκεί που είσαι . 

 

Αυτό που βλέπεις είναι το πρόβλημα των 5ετών σχολών μας που είναι μεν θεωρητικές , αλλά μέσα σου χωρίς να το καταλαβαίνεις τώρα σωρεύεις γνώσεις. Από τα μισά του 3ου έτους και κυρίως στο 4ο έτος θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις ότι τελικά έχεις μάθει αρκετά και προς το 5ο θα λές ότι και λίγα έκανες . Μόλις δε πιάσεις και λίγο πρακτικά τα πράγματα θα αλλάξεις εντελώς την τωρινή σου άποψη .

 

Επί του πρακτέου όπως σου είπαν και οι άλλοι , βρες καλή παρέα εκεί που είσαι . Γνώρισε τον τόπο , κάνε εκδρομές , ξέχνα την Αθήνα . Μετά θα λες ότι λέμε όλοι . Τα φοιτητικά μας χρόνια ήταν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας και αναπολούμε τις εποχές που χρωστάγαμε μόνο μαθήματα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις ότι άξιζε τόσα χρόνια σπουδές σε πολυτεχνείο για να κάνεις ότι κάνεις τώρα; Δε θα μπορούσες να είχες τελειώσει ένα τει μηχανολόγος; 

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. και ίσως από το τει μάθω και πιο πολλά σαν μηχανικός. Σίγουρα όχι σε τόσο βάθος αλλά πιο πρακτικά. 

Το αντικείμενο του μηχανικού αντιμετωπίζει μεγάλη κρίση η οποία εξαιτίας της ύφεσης σε συνδυασμό με τους πολυάριθμους απόφοιτους μηχανικούς(ΠΕ-ΤΕ) κάνουν την αγορά εργασίας ασφυκτική. Τώρα εάν αξίζει θα σου πω στο τέλος. Σχετικά είναι τα πράγματα. Στη δουλειά έχω έρθει ως αδειούχος ηλεκτρολόγος επειδή κομμάτι της εργασίας απαιτεί εργασία και χειρισμούς στη Μέση Τάση. Εάν ήμουν από ΤΕΙ δεν θα είχα δικαίωμα βάση επαγγελματικών δικαιωμάτων επειδή χρειάζονται αντίστοιχα χρόνια προϋπηρεσίας.

Για μένα το ερώτημα τι να επιλέξω ανάμεσα ΗΜΜΥ ή ΤΕΙ Ηλεκτρολόγος δεν μπορεί να τεθεί εάν δεν υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες όπως θέματα υγείας ή οικονομικά.

Εάν δουλέψεις στο πεδίο 1 χρόνο, μαθαίνεις πολύ περισσότερα πρακτικά που νομίζεις ότι θα πάρεις από το κύκλο σπουδών αντίστοιχου ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οι καλύτερες εποχές για σπουδές μηχανικού σε οποιαδήποτε σχολή σε οποιαδήποτε ειδικότητα. Δεν ξέρω αν φτιάξουν τα πράγματα στο μέλλον αλλα σήμερα είναι πολύ χάλια.

Δεύτερον κανεις αυτό που σου αρέσει μην νομίζεις ότι στο ΤΕΙ πχ θα μάθεις περισσότερα πράγματα. Είναι ο κύκλος σπουδών σε αυτές τις σχολές τουλάχιστον (μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι) που λες τι κάθομαι και μαθαίνω τώρα. Έχεις ένα δίκιο πολλοί το έχουν πει.

Από και και πέρα είναι και εσυ τι αισθάνεσαι. Αν πχ έχεις φρικάρει επαρχία για τον Α Β λόγο την κανεις με ελαφρά έρχεσαι Αθήνα και συνεχίζεις εκεί που νομίζεις, η σκέφτεσαι να κανεις κάτι άλλο σε άλλο τομέα με περισσότερη πέραση.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα που είσαι είναι πολύ καλό και το πτυχίο που θα πάρεις είναι πολύ ισχυρό.

Έχε πάντα στο νου σου 2 πράγματα:

1) Το τι θα μάθεις στις σπουδές σου (και γενικά στη ζωή σου) κατα 80-90% έχει να κάνει με εσένα τον ίδιο και όχι με το που εισαι (υπάρχουν και εξαιρέσεις). Δεν έχει νόημα να είσαι σε Πολυτεχνείο αν ο σκοπός σου είναι να πάρεις μόνο 5 στα μαθήματα και δεν έχει νόημα να είσαι σε ΤΕΙ απλά και μόνο επειδή πιστεύεις πως θα κάνεις περισσότερα πρακτικά μαθήματα. Τα πρακτικά στην ουσία θα τα μάθεις μόνος σου όταν θα δουλέψεις. Απλα το πολυτεχνείο, θεωρητικά, σου δίνει περισσότερα όπλα στην φαρέτρα σου. Αν θα τα χρησιμοποιήσεις είναι δικό σου θέμα.
2) Προσπάθησε να εκμεταλευτείς τα δώρα που σου δίνει το σύστημα.  Καλώς η κακώς το Δίπλωμα πολυτεχνείου (ΗΜΜΥ) σου δίνει περισσότερα δικαιώματα (απ΄οσο γνωρίζω). Επειδή η ζωή είναι απρόβλεπτη, προσπάθησε να παίρνεις πάντα τα περισσότερα απο τις επιλογές που έχεις. Αν υποθέσουμε πως έχει κάνει ήδη 2 χρόνια στο ΗΜΜΥ και έχεις άλλα 5, θα τελειώσεις το πολύ 1 χρόνο αργότερα απο τα ΤΕΙ (αν όχι την ίδια χρονιά). Επομένως στο ίδιο χρονικό διάστημα, μπορείς να κερδίσεις έναν πιο δυνατό τίτλο σπουδών.
Συνδιάζοντας τα παραπάνω να θυμάσαι πως την γνώση την αποκτάς και την ελέγχεις εσύ ο ίδιος προσωπικά, την δύναμη του πτυχίου δεν μπορείς να την αλλάξεις ή να την ελέγξεις.
Αν ήμουν λοιπόν στη θέση σου θα έψαχνα να δω αν το πτυχίο των ΗΜΜΥ (ως προς τα δικαιώματα) με καλύπτει σε αυτό που θέλω να κάνω. Αν ναι θα έμενα εκεί, αν όχι θα έβλεπα της εναλλακτικές.

Τώρα το οικονομικό κόστος είναι κάτι προσωπικό. Η Ξάνθη είναι μια πολύ οικονομική πόλη και αν έχεις καλή παρέα είναι τέλεια. Προσωπικά ξόδευα γύρω στα 650 ευρώ (το πολύ) τον μήνα και έβγαζα τα περισσότερα απο part time δουλειά. Επίσης, για μένα, ένα τεράστιο μείον είναι η επιστροφή στο σπίτι με τους γονείς. Όσο και αν τους αγαπάς, το να μένεις μόνος ως φοιτητής είναι κάτι μοναδικό ενώ το να γυρνάς στο πατρικό, μου φαίνεται ως απώλεια πιθανών εμπειριών.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι ή να σε έβαλα σε προβληματισμό.
Ό,τι και να κάνεις πάντως να το επιλέξεις γιατί σου αρέσει, απλά καλό είναι στις εποχές μας αυτό που μας αρέσει να έχει και ψωμί.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά μιλάνε οι συνάδερφοι...Απλα τρώς το σκάλωμα της αρχής με το πολύ θεωρητικό κομμάτι και λές τι κάνω εδω...Μαθηματικα , φυσικές...Η/Μ και αυτές οι ''μπούρδες''

που όπως θα δείς μετα θα σ χρειαστούν στο τέλος σε μεγάλο βαθμό..Υπομονούλα θέλει και θα δείς θα αλλάξει μετα. Το πρακτικό κομμάτι θα έρθει μετά μην το σκέφτεσαι απο τώρα..

Εξάλλου θα δείς πολλα ''τζιμάνια'' εκει μέσα.,.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη καλησπέρα. Ταπεινή μου γνώμη, μην αφησεις τη Σχολή. Καταλαβαίνω τι αισθάνεσαι & τι μπορεί να περνάς, το έχω περάσει.

Αν έχεις περάσει πάνω από τα μισά μαθήματα των πρώτων ετών, επέμεινε & πάλεψέ το να πάρεις ενα πτυχίο που αν μη τι άλλο κάποτε μέτραγε στην αγορά & η ζωή κάνει κύκλους, θα ξαναμετρήσει.

Κάτι τελευταίο: η δουλειά μαθαίνεται. Σημαντικό να έχεις το θεωρητικό υπόβαθρο και κάποια πρακτική εμπειρία, αλλά απειροελαχίστως λίγοι πήγαν σε δουλειά & τα ήξεραν όλα. Μη σε αγχώνει αυτό για την ώρα. Στο κάτω-κάτω, εσύ διαλέγεις μετά με τι θα ασχοληθείς. Άσε που μετά όταν επιλέξεις ροές / κατευθύνσεις, μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα πράγματα.

Σωστά πράγματα ανέφεραν και οι συνάδελφοι, "ζήσε" τις εμπειρίες τους, ζύγισε επιλογές & πάρε μια απόφαση συνειδητή.

Ο,τι & να αποφασίσεις, να ξέρεις πως κανείς δε χάνεται.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας. Οι απαντήσεις σας με έχουν βοηθήσει πολύ, όλες.
Καταλαβαίνω ότι το αρχικό μου ποστ βαραίνει προς την επιλογή να πάω στο τει, κάτι που δεν θα έπρεπε μιας και απλά έιναι μια ιδέα που μου πέρασε από το μυαλό και θέλησα να το ψάξω μήπως με βοηθήσει ή μήπως είναι κάτι λάθο ή και χαζό.
Θέλω να πω ότι εκτιμώ πραγματικά την ευκαιρία που μου δώθηκε-δίνεται σε αυτή τη σχολή και για αυτό άνοιξα την συζήτηση, πιο πολύ για να ακούσω γνώμες και να πω την δική μου γνώμη- παράπονο. Βέβαια, όπως το βλέπω τώρα μετά από όλα όσα έχω ακούσει καταλαβαίνω από την σκοπιά σας, ότι φαίνεται χαζο και μάλλον είναι, να αφήσω το πολυτεχνείο και να πάω τει. 
Αυτό που θα έπρεπε να πω είναι πως, μάλλον αν γυρνούσα τον χρόνο πίσω θα έκανα κάτι τέτοιο. Πλέον όμως είναι χαζό και το αντιλαμβάνομαι.
Δεν είμαι χύμα, αλλά ούτε από τους καλούς θεωρούμαι. Είμαι στο ποσοστό, όπως ανέφερε κάποιος, αυτών που προσπαθούν να περνούν τα μαθήματα. Σίγουρα δεν το κάνω με χαρά, ζορίζομαι πολύ να βγάλω ύλες και να καταλάβω πολλά μαθήματα. Αυτό είναι που με έχει απογοητεύσει κυρίως, ότι φτάνω σε σημείο να διαβάζω μόνο τα σος, χωρίς να μπορώ να διαβάσω απλά για να μάθω.. Δεν υπάρχει χρόνος για αυτό..
Χωρίς να μακρηγορώ, ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα προσπαθήσω να κινητοποιηθώ, ελπίζω πως με κάποιο τρόπο θα αποκτήσει πιο πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν σε "φτιάχνουν" περισσότερο ΜΕΚ & μηχανολογικά, δε θα έλεγα όχι σε ένα 10% ΑΕΙ Μηχανολόγων Μηχανικών, αν μπορείς να κάνεις βεβαια (Αθήνα κατά βάσει απ' όπου προέρχεσαι, τα υπόλοιπα μέρη θέλουν σκέψη). Αν μπορείς, κάντο να το έχεις σαν επιλογή σε περίπτωση που το κλίμα στραβώσει περισσότερο. Και όποτε θες, εδώ είμαστε όλοι να το συζητήσουμε & να βοηθήσουμε. Καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.