Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναρτήσεις δασικών χαρτών σε 33 περιοχές


Engineer

Recommended Posts

Και η απόδειξη ότι οι χάρτες έχουν λάθη (πέραν των αναμενόμενων λόγω διαφορών κλίμακας - χρονολογιών - έλλειψης δεδομένων κτλ)

 

Στην εικόνα έχω συνδυάσει και τα δύο screen (ιστορικός + σύγχρονος) στην ίδια ακριβώς θέση ώστε να πέφτει το ένα πάνω στο άλλο:

post-94283-0-92252300-1486988169_thumb.jpg

 

Αυτό που φαίνεται καθαρά, είναι ότι στα πολύγωνα του shapefile, κάποια όρια που βασίζονται μόνο στην ιστορική χάραξη (κόκκινο) και μεταφέρονται λογικά αυτούσια στα σύγχρονα (πράσινες γραμμές) έχουν συστηματικό σφάλμα-μετατόπιση που φτάνει τα 20-25 μέτρα, το οποίο μόνο του θα αποτελέσει την αιτία για πολυάριθμες ενστάσεις (=ευρώ). Το οποίο σημαίνει ότι κάποιος κατά την διαδικασία παραγωγής του χάρτη - μετά την αρχική χάραξη και μέχρι πριν ανέβει στο σύστημα της ανάρτησης - δεν έκανε σωστά τη δουλειά του και κάποιος άλλος δεν το έλεγξε ώς όφειλε (και επειδή είμαστε στην Ελλάδα πιθανώς και τα δύο μαζί). Και εδώ μιλάμε για ένα τεχνικό σφάλμα (δεν έχει σχέση με την ερμηνεία της έκτασης) το οποίο φυσικά θα το πληρώσουν οι ιδιοκτήτες. Και φυσικά δεν νομίζω να αναγνωριστεί ποτέ από τις επίσημες αρχές και να εξαιρεθούν του αντίτιμου ή ακόμη και της διαδικασίας της εντασης.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα ερώτημα (καθότι άσχετος όπως είπα και παραπάνω :smile: ):

 

Για μια κατοικία που έχει ανεγερθεί σε εντος σχεδίου οικόπεδο με οικοδομική άδεια του 2007 και την βγάζει εντός του πράσινου σκιασμένου χώρου και με χαρακτηρισμό ΧΑ, τι πρέπει να γίνει;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την απόφαση της ΕΝΠΕ, οι εκτάσεις που στις αεροφωτογραφίες των ετών 1945 και 1960 είχαν αγροτικό χαρακτήρα, πρέπει να παραμείνουν αγροτικές και να μην χάσουν αυτό το χαρακτηρισμό τους. Το ίδιο επίσης να ισχύσει και για τις χορτολιβαδικές εκτάσεις, που ορίζονται ως τέτοιες (βοσκοτόπια και αντίστοιχα είναι καταγεγραμμένες στον ΟΠΕΚΕΠΕ).
Το θέμα συζητήθηκε εκτενώς στη σημερινή συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου, που αποφάσισε ομόφωνα ότι είναι αναγκαία η αναστολή της ανάρτησης των χαρτών, έως ότου αντιμετωπιστούν τα προβλήματα με νομοθετική ρύθμιση.
Ο πρόεδρος της ΕΝΠΕ, περιφερειάρχης Θεσσαλίας, Κώστας Αγοραστός, επισήμανε ότι η Περιφερειακή Αυτοδιοίκηση είναι αντίθετη με τη διαδικασία που ακολουθήθηκε και είχε προειδοποιήσει για τις επιπτώσεις στις τοπικές κοινωνίες. Ο εισηγητής, περιφερειάρχης Ηπείρου, Αλέξανδρος Καχριμάνης, προειδοποίησε ότι αν δεν αντιμετωπιστούν τα προβλήματα και προχωρήσει η ανάρτησή τους, "οι επιπτώσεις, ιδιαίτερα στον πρωτογενή τομέα, θα είναι τεράστιες και θα πάρουν τη μορφή χιονοστιβάδας".

 

Από ενημέρωση που είχα από συνάδελφο συντοπίτη 

Link to comment
Share on other sites

Svalkan αυτό που αναφέρεις το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά έχω μια διαφορετική εξήγηση. Δεν έγινε λάθος χειρισμός και μετατόπιση, αλλά μετατόπιση ηθελιμένη για να ταυτιστούν τα πολύγωνα που ψηφιοποιήθηκαν σε έναν όχι ορθά παραγόμενο ορθο45 με την πραγματική τους θέση στο χώρο.

 

Πάντως αυτό που με έχει βγάλει από τα ρούχα μου δεν είναι τα όποια λάθη υπάρχουν στους δασικούς χάρτες αλλά στην απίστευτη υποκρισία και λαικισμό του πολιτικού κόσμου.

 

Οι δασικοί χάρτες θα είχαν το ίδιο περιεχόμενο με οποιαδήποτε κυβέρνηση. Έχουμε φτάσει εδώ σαν χώρα γιατί όταν κάποιο κόμμα είναι στην αντιπολίτευση λέει μαύρο, όταν γίνεται κυβέρνηση λέει άσπρο και όταν ξαναγίνεται αντιπολίτευση πάλι μαύρο.

 

Όλοι όσοι τώρα φωνάζουν, είτε λέγονται περιφερειάρχες, είτε δήμαρχοι, είτε δημοτικοί σύμβουλοι, είτε "εξαγριωμένοι" αγρότες, είτε δημοδιογράφοι που κατά τα άλλα κόπτονται για το περιβάλλον τόσα χρόνια δεν ασχολούνταν με τόσο πεζά θέματα όπως οι δασικοί χάρτες, ενώ είναι πασίγνωστο το θεσμικό τους πλαίσιο και η "μαγική" ημερομηνία 1945. Εδώ εγώ δεν μπορούσα να πείσω τον πατέρα μου ότι θα έχει πρόβλημα. Όταν το πρόβλημα δεν εμφανίζονταν μπροστά τους δεν τους αφορούσε, σφύριζαν αδιάφορα. Τώρα ξαφνικά ξύπνησαν όλοι.

 

Και ειδικά αυτοί που είτε από ασχετοσύνη, είτε από κουτοπονηριά αναφέρουν ως θέσφατα τους χάρτες του ΟΠΕΚΕΠΕ, καλό είναι να ξέρουν ότι μόνο με αναθεώρηση του Συντάγματος μπορεί να λυθεί το θέμα. Για το ΣΤΕ ισχύει "άπαξ δάσος πάντα δάσος" (καμιά φορά κάνει και αυτό τα στραβά μάτια, αλλά μόνο εκεί που αξίζει ;) ).

 

Όταν όμως ο "κακός" Σουφλιάς έθεσε το θέμα (νομίζω το 2007) να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και να θεωρηθει ως έτος αναφοράς το 1975, εκτός από τους διάφορους "οικολόγους" είχαν ξεσηκωθεί και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που τώρα το παίζουν φίλοι των αγροτών αλλά και ΚΑΝΕΙΣ :evil: από τους τοπικούς άρχοντες, ή αγροτικούς συνδικαλιστικούς φορείς δεν έσπευσαν να τον υποστηρίξουν. Είπαμε όταν τα προβλήματα είναι κάτω από το χαλί δεν είναι προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Svalkan αυτό που αναφέρεις το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά έχω μια διαφορετική εξήγηση. Δεν έγινε λάθος χειρισμός και μετατόπιση, αλλά μετατόπιση ηθελιμένη για να ταυτιστούν τα πολύγωνα που ψηφιοποιήθηκαν σε έναν όχι ορθά παραγόμενο ορθο45 με την πραγματική τους θέση στο χώρο.

 

Και ειδικά αυτοί που είτε από ασχετοσύνη, είτε από κουτοπονηριά αναφέρουν ως θέσφατα τους χάρτες του ΟΠΕΚΕΠΕ, καλό είναι να ξέρουν ότι μόνο με αναθεώρηση του Συντάγματος μπορεί να λυθεί το θέμα. Για το ΣΤΕ ισχύει "άπαξ δάσος πάντα δάσος" (καμιά φορά κάνει και αυτό τα στραβά μάτια, αλλά μόνο εκεί που αξίζει ;) ).

 

Αν δεις το λήμα "σφάλμα" στην σύγχρονη νεοελληνική εγκυκλοπαίδεια, γράφει ΟΠΕΚΕΠΕ 8-) 8)

Ας προσθέσουμε μια ακόμη πηγή λαθών στο δασικό χάρτη.

 

Οι ΟΤΑ ζητούν να ληφθεί ο ΟΠΕΚΕΠΕ στο δασικό για να μην "καούν" οι επιδοτήσεις, αλλά κανείς δεν ενδιαφέρεται να διορθωθεί η εξ'αρχής λάθος γεωχωρική διαδικασία και τρομακτικές ελλείψεις του ΟΠΕΚΕΠΕ (ο οποίος κρύβεται μόνιμα πίσω από την δικαιολογία ότι αυτες ειναι οι εντολές της ΚΑΠ και της ΕΕ - που είναι μεγάλο ψέμα)

Link to comment
Share on other sites

Svalkan αυτό που αναφέρεις το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά έχω μια διαφορετική εξήγηση. Δεν έγινε λάθος χειρισμός και μετατόπιση, αλλά μετατόπιση ηθελιμένη για να ταυτιστούν τα πολύγωνα που ψηφιοποιήθηκαν σε έναν όχι ορθά παραγόμενο ορθο45 με την πραγματική τους θέση στο χώρο.

 

Πάντως αυτό που με έχει βγάλει από τα ρούχα μου δεν είναι τα όποια λάθη υπάρχουν στους δασικούς χάρτες αλλά στην απίστευτη υποκρισία και λαικισμό του πολιτικού κόσμου.

 

Οι δασικοί χάρτες θα είχαν το ίδιο περιεχόμενο με οποιαδήποτε κυβέρνηση. Έχουμε φτάσει εδώ σαν χώρα γιατί όταν κάποιο κόμμα είναι στην αντιπολίτευση λέει μαύρο, όταν γίνεται κυβέρνηση λέει άσπρο και όταν ξαναγίνεται αντιπολίτευση πάλι μαύρο.

 

Όλοι όσοι τώρα φωνάζουν, είτε λέγονται περιφερειάρχες, είτε δήμαρχοι, είτε δημοτικοί σύμβουλοι, είτε "εξαγριωμένοι" αγρότες, είτε δημοδιογράφοι που κατά τα άλλα κόπτονται για το περιβάλλον τόσα χρόνια δεν ασχολούνταν με τόσο πεζά θέματα όπως οι δασικοί χάρτες, ενώ είναι πασίγνωστο το θεσμικό τους πλαίσιο και η "μαγική" ημερομηνία 1945. Εδώ εγώ δεν μπορούσα να πείσω τον πατέρα μου ότι θα έχει πρόβλημα. Όταν το πρόβλημα δεν εμφανίζονταν μπροστά τους δεν τους αφορούσε, σφύριζαν αδιάφορα. Τώρα ξαφνικά ξύπνησαν όλοι.

 

Και ειδικά αυτοί που είτε από ασχετοσύνη, είτε από κουτοπονηριά αναφέρουν ως θέσφατα τους χάρτες του ΟΠΕΚΕΠΕ, καλό είναι να ξέρουν ότι μόνο με αναθεώρηση του Συντάγματος μπορεί να λυθεί το θέμα. Για το ΣΤΕ ισχύει "άπαξ δάσος πάντα δάσος" (καμιά φορά κάνει και αυτό τα στραβά μάτια, αλλά μόνο εκεί που αξίζει ;) ).

 

Όταν όμως ο "κακός" Σουφλιάς έθεσε το θέμα (νομίζω το 2007) να αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και να θεωρηθει ως έτος αναφοράς το 1975, εκτός από τους διάφορους "οικολόγους" είχαν ξεσηκωθεί και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που τώρα το παίζουν φίλοι των αγροτών αλλά και ΚΑΝΕΙΣ :evil: από τους τοπικούς άρχοντες, ή αγροτικούς συνδικαλιστικούς φορείς δεν έσπευσαν να τον υποστηρίξουν. Είπαμε όταν τα προβλήματα είναι κάτω από το χαλί δεν είναι προβλήματα.

καλέ μου άνθρωπε αυτά λέω και εγώ και δεν βρίσκω δίκιο από κανένα συντοπίτη μου για αυτό αποφάσισα να αναρτήσω αυτό στο ΦΒ και να το κάνω πράξη 

 

Εγώ επειδή είμαι μηχανικός και έχω τις απόψεις αυτές που έχω , αποφάσισα για να μην φανεί ότι πίσω από αυτά που έχω σαν απόψεις κρύβεται προσωπικό όφελος , να μην συμμετέχω επι αμοιβή στην υποβολή αντιρρήσεων συντάσσοντας φακέλους παρότι έχω ένα τεράστιο αρχείο που θα μου απόφερε ένα σημαντικό χρηματικό όφελος (το οποίο έχω και ανάγκη) . Λαμβάνω ένα ασήμαντο συμβολικό ποσό για όσους επιμένουν και θέλουν να τους δώσω τα στοιχεία μου και αφορά το χρόνο που θα χρειαστώ για αυτό και το κόστος της εργασίας αυτής που δεν υπερβαίνει τα 10 ευρώ Ουσιαστικά περισσότερο ζημιά έχω αφού έτσι χάνω χρόνο από άλλες εργασίες που θα μου αποφέρουν χρήματα περισσότερα . Θεωρώ πολύ σημαντικό την ύπαρξη δασικών χαρτών φυσικά όχι με το τρόπο που γίνεται και με το χρονικό διάστημα των αντιρρήσεων που θεωρώ πολύ μικρό και σίγουρα θα δημιουργήσει αδικίες και λάθη. Αυτό διδάχτηκα στο πολυτεχνείο και αυτό επιβάλει η επιστημονική μου δεοντολογία .

 

 

 

Πράγματι έχω παρατηρήσει από παλαιά ότι ο ορθοφωτοχάρτης του 45 δεν έχει τόσο καλή εξάρτηση όσο του 96 Με τον 2007 - 2009 δεν τον συγκρίνω γιατί και αυτός που έχει στην ιστοσελίδα το κτηματολόγιο έχει ένα σχεδόν μόνιμο σφάλμα 4 -5 μέτρων Άρα τι να σχολιάσω για διαφορές ανάμεσα στους δυο ορθοφωτοχάρτες αν βλέπω αυτές τις διαφορές με την υφιστάμενη κατάσταση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Οι εκτασεις ΔΑ( δασικες σε παλαιοτερες ληψεις και αλλης μορφης σε νεοτερης) σε περιοχες με κτηματολογιο (εχουν αποδοθει κανονικα σε ιδιοκτητες βασει τριτης αναρτισης-δεν υπαρχει διεκδικηση απο δημοσιο)  εχουν προβλημα?? χαρακτηριζονται ως δασικες εν τελει?

Link to comment
Share on other sites

Για το Ελληνικό Δημόσιο δεν υπάρχει παραγραφή των δικαιωμάτων του.

Βέβαια για τα Δωδεκάνησα (αν αναφέρεσαι σε τέτοια περιοχή) δεν υφίσταται το αμάχητο τεκμήριο του δημοσίου.

Από την άλλη ας μην ξεχνάμε ότι άλλο πράγμα το ιδιοκτησιακό καθεστώς και άλλο ο χαρακτήρας της έκτασης. Ακόμα και αν αποδεικνύεται η ιδιοκτησία της έκτασης αν παραμείνει ο χαρακτήρα ΔΑ, τότε η έκταση δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί, αποτελεί "γκρίζα ζώνη".

Ακόμα και αν δοθεί η δυνατότητα εξαγοράς, η χρήση εσαεί θα είναι αγροτική.

Link to comment
Share on other sites

ναι αναφερομαι Δωδεκανησα...Συγκεκριμενα εχουν βγαλει ΔΑ εκτασεις σε οικοπεδα εντος οικισμου (παραδοσιακου) που ειναι ηδη κτισμενα εδω και 30-40 χρονια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.