Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναμονές φερόντων στοιχείων και οξειδώσεις


 
fgk

Recommended Posts

Κάλησπέρα,

 

Έχω ρίξει μπετά έως και τα τοιχία του υπογείου και έχω σταματήσει την οικοδομή από τον Δεκέμβριο του 2007. Υπάρχει κάποιος κανόνας για το πόσο καιρο μπορουν να μείνουν εκτεθιμένες οι αναμονές των υποστηλωμάτων και των τοιχίων χωρίς να έχω λάβει κάποια μέτρα?Θα έχω πρόβλημα εάν ξεκινήσω σε 3 μήνες την π.πλάκα υπογείου?

 

thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κανόνας δεν γνωρίζω να υπάρχει. Το πόσο θα σκουριάσουν εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Τι θα έκανα εγώ:

 

Καθαρισμός της σκουριάς με συρματόβουρτσα ή αμμοβολη

 

Μέτρηση πάχους για να δω που έχουν πάει οι διατομές

 

Ελεγχο και επανασχεδιασμό της στατικής λύσης (εφόσον είναι δυνατό) σε περίπτωση δυσμενών αποτελεσμάτων

 

p.s. τόσο δύσκολο ήταν να τα περάσετε με ενα αστάρι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έκανα απολύτως τίποτα. Θα έριχνα κανονικά.

Βρίσκεσαι μέσα στα όρια των ανοχών των κανονισμών. Η σκουριά σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μόνο μικρή και επιφανειακή. Έχω διαβάσει σε σύγγραμμα Καλευρά παλιά, ότι η σκουριά όταν είναι επιφανειακή μόλις επικαλυφθεί από το σκυρόδερμα σχεδόν απορροφιέται και ο οπλισμός αποξειδώνεται. Θα το έχουν παρατηρήσει φαντάζομαι πολλοί συνάδελφοι σε οπλισμό παλιών οικοδομών κατά τις κατεδαφίσεις. (που ο οπλισμός είναι πεντακάθαρος)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε τι προβλέπει ο ΚΤΧ-2008, είναι πολύ κατατοπιστικός σ' αυτό το θέμα και όχι μόνο.

Θα τον βρείτε στα downloads.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη

Κάπως έτσι το βλέπω το θέμα συνάδελφοι, χωρίς να διαβάσω τον ΚΤΧ

Δηλαδή επειδή φτάσαμε στην εποχή των κομπιούτερ.(και μπορούμε να υπολογίζουμε τα στατικά μας, με ακρίβεια χιλιοστού και τα αρχιτεκτονικά με ακρίβεια εκατοστού) αν τυχόν τα παραπάνω τα κάνω με το χέρι (που θα έχω ακρίβεια πολύ πιο διαφορετική και χονδροειδή) θα πρέπει να μην κοιμάμαι.

Όχι συνάδελφοι είπαμε ότι ασκούμε ένα παρά πολύ υπεύθυνο επάγγελμα αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας. Μη μας πιάνει τρέμουλο…

πχ Μην η επικάλυψη οπλισμών έγινε αλλού 2 εκ αντί 2,5 ή 3 .

Γιατί κόψαμε ένα σίδηρο για την υδρορροή κλπ

Φυσικό είναι να υπάρχουν και οι κανονισμοί

Στο χέρι και απ’ την εμπειρία μας εξαρτάται η «παραμικρή» παρέκκλιση

Δηλ «όχι παράβλεψη μεν» αλλά ούτε και «παροξυσμός και παραφροσύνη»

Link to comment
Share on other sites

...........

Στο χέρι και απ’ την εμπειρία μας εξαρτάται η «παραμικρή» παρέκκλιση

Δηλ «όχι παράβλεψη μεν» αλλά ούτε και «παροξυσμός και παραφροσύνη»

 

Την παραφροσύνη που την είδες:(? Το να καθαρίσει τα σίδερα του έστω και με μια συρματόβουρτσα, και να ελέγξει μήπως το Φ20 έχει γίνει Φ18ή19 δεν το βρίσκω και τόσο υπερβολικό....

Θα μου πείς πως θα γίνει το Φ20--> Φ18 σε ενάμιση χρόνο περίπου...δεν ξέρω το περιβάλλον που χτίζεται το έργο, οπότε δεν μπορώ να σου πω. Αν είναι παραθαλάσσιο, ή σε καμμιά ΒΙ.ΠΕ., ίσως και να μπορεί.

 

Για το θέμα των κανονισμών, θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Το αν θα τηρήσεις κάποιες διατάξεις που μπορεί να βρίσκεις υπερβολικές ή "σχολαστικές", είναι θέμα του επιβλέποντα,της κρίσης του και της ψυχοσύνθεσης του. Εγώ όμως δεν μπορώ να συμβουλέψω ενάντια στους κανονισμούς. Το τι θα κάνει ο συνάδελφος τελικά, είναι άλλο θέμα.

 

P.s. έχει δίκιο ο Χάρης. Αυτά που περιγράφει ο ΚΤΧ2008 να δείς πόσο σχολαστικά είναι-μέχρι και μικροσκόπιο θα πρέπει να αγοράσουμε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

paktomenos

Συνάδελφε σε καμιά περίπτωση δεν έγραψα τα παραπάνω γαι να χαρακτηρίσω την "παράφροσύνη σου". Θέλω να με πιστέψεις ειλικρινά για αυτό.

Επειδή όμως ένας νέος μηχανικός (βλέπω τον γιό μου, αν θες) μπορεί να τρέμει το παιδί γενικά, μπροστά στην εφαρμογή-ές των τόσων κανονισμών που έχουμε, ο σκοπός του μηνύματος μου, ήταν και παραμένει πολύ πιο ευγενικός, απ αυτόν που εσύ θεώρησες, φίλε paktomene και φαίνεται εξάλλου και απο το πρώτο μήνυμα μου ακόμη.

(αμάν παιδιά μη τρέμετε... )

Link to comment
Share on other sites

Καμμία παρεξήγηση ;) . Μερικές φορές είμαι σκόπιμα λίγο υπερβολικός, γιατί πιστεύω πως ο (λογικός) φόβος μπορεί να διδάξει καλύτερα κάποια πράγματα, και να αποτελέσει ένα χαλινάρι στις ορέξεις των ιδιοκτητών.

 

Σε καμμία περίπτωση δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω κάποιον να τρέμει, ειδικά νέο συνάδελφο. Εξάλλου η οικοδομή δεν είναι μέρος για να τρέμεις, σε έχουν πάρει χαμπάρι αμέσως, και τότε πάει, χάθηκε το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.