Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή πέργκολας


JohnB

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Χρειαζόμαστε τη βοήθειά σας παρακαλώ γιατί θα τρελαθούμε :smile:

 

Ο μηχανικός Α λέει ότι μπορούμε να κατασκευάσουμε μία πέργκολα (θέλουμε να τοποθετήσουμε φωτοβολταϊκα) στο δώμα χωρίς αποστάσεις από στηθαία και καλύπτοντας και μέρος της κεραμοσκεπής (χωρίς όμως στήριξη πάνω στην κεραμοσκεπή), ο μηχανικός Β λέει ότι δεν γίνεται.  Τι από τα 2 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

μπορεί και το ένα και το άλλο, μπορεί και τα δύο.

 

1ον δεν είναι πέργολα (ως πολεοδομικός ορισμός) η κατασκευή που περιγράφεις.

 

Δεν είναι δυνατόν να ξέρουμε τα τι μπορείς και τι δεν μπορείς αν δεν έχουμε τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής σου Αδειας (Διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη ορόφου, τομή κλπ) και αυτοψία του ακινήτου όπως και περιορισμούς που μπορεί να έχει απο την στατική του μελέτη ειδικά αν είναι παλιό.

 

Μίλα με τους μηχανικούς σου βάζοντας τους στο ίδιο τραπέζι και φυσικά όχι απλά κουβέντες αλλά γραπτά και φυσικά αφού θα ζητάς όχι μόνο κουβέντες θα πληρώσεις τον χρόνο τους και την ενασχόληση τους για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεργασία μας με τον πρώτο μηχανικό σταμάτησε για άλλους λόγους και γι αυτό αναζητήσαμε δεύτερο μηχανικό ο οποίος μας ενημέρωσε (αφού ήρθε από το σπίτι, χωρίς να δει σχέδια) ότι η σιδηροκατασκευή η οποία θα είχε κλίση και θα τοποθετούνταν τα panels δεν μπορεί να γίνει (όπως την είχε προτείνει ο πρώτος έχοντας δει σχέδια). 3 μηχανικό δεν γνωρίζουμε, ανοίγουμε χρυσό οδηγό? Η κατοικία βρίσκεται στην Αθήνα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κρίνω τα τι και τα πως αφού τα είδε συνάδελφος Μηχανικός και πιθανά να υπάρχουν κατασκευαστικά προβλήματα που είδε στην αυτοψία του.

Οπότε η δική του γνώμη είναι η κυρίαρχη, ειδικά αν γνωρίζει το αντικείμενο.

 

Μηχανικούς ή και τεχνικά γραφεία θα βρεις αρκετά και στον χρυσό οδηγό νομίζω.

 

Αλλα αν αλλάζεις τους μηχανικούς μια για άλλους λόγους μια για κάτι άλλο δες μπας και το πρόβλημα δεν είναι στην υπηρεσία του μηχανικού αλλα αλλού.

 

Δεν είναι προσφορές ψυγείων σαν τον Κωτσόβολο οι υπηρεσίες μηχανικού όπου όλα ίδια είναι (ως βιομηχανικά τυποποιημένα προϊόντα) κι όπου το βρεις πιο βολικά για εσένα το διαλέγεις.

 

Καλή επιτυχία.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κρίνω τα τι και τα πως αφού τα είδε συνάδελφος Μηχανικός και πιθανά να υπάρχουν κατασκευαστικά προβλήματα που είδε στην αυτοψία του.

Οπότε η δική του γνώμη είναι η κυρίαρχη, ειδικά αν γνωρίζει το αντικείμενο.

 

Μηχανικούς ή και τεχνικά γραφεία θα βρεις αρκετά και στον χρυσό οδηγό νομίζω.

 

Αλλα αν αλλάζεις τους μηχανικούς μια για άλλους λόγους μια για κάτι άλλο δες μπας και το πρόβλημα δεν είναι στην υπηρεσία του μηχανικού αλλα αλλού.

 

Δεν είναι προσφορές ψυγείων σαν τον Κωτσόβολο οι υπηρεσίες μηχανικού όπου όλα ίδια είναι (ως βιομηχανικά τυποποιημένα προϊόντα) κι όπου το βρεις πιο βολικά για εσένα το διαλέγεις.

 

Καλή επιτυχία.

Αγαπητέ κύριε, καθώς δεν προβαίνω σε υποθέσεις για τις γνώσεις σας και τον επαγγελματισμό σας, σας παρακαλώ να μην προβαίνετε και εσείς σε υποθέσεις για το πως λειτουργώ σαν άνθρωπος. Ο λόγος είναι απλός: δεν γνωριζόμαστε! Έκανα μία ερώτηση για το αν μπορεί να καλυφθεί μέρος κεραμοσκεπής και αν πρέπει να κρατηθούν αποστάσεις από τα στηθαία, μου απαντήσατε όπως μου απαντήσατε, σας ευχαρίστησα και τελείωσε εκεί! Ο Κωτσόβολος και τα λοιπά δεν υποδηλώνουν κάτι για τον χαρακτήρα μου, μάλλον για το δικό σας...

Link to comment
Share on other sites

... Ο λόγος είναι απλός: δεν γνωριζόμαστε! ...

 

συμφωνώ μαζί σας αγαπητέ.

Καλή επιτυχία σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ - Άρθρο 19

 

 

2. Πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής και μέσα στο ιδεατό στερεό επιτρέπονται :....

στ) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών, πέργκολες που μπορούν να επικαλύπτονται από ελαφρά εύκαμπτα υλικά ή κινητά συστήματα, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα και μόνο σε οριζόντια θέση.

Η εγκατάσταση των κατασκευών της παρούσας διάταξης επιτρέπεται με την προϋπόθεση τήρησης των διατάξεων περί ιδεατού στερεού.

 

Δεν ξέρω όμως αν μετράει στην κάλυψη ο χώρος αυτός. Στο άρθρο 12 δεν εξαιρείται από την κάλυψη. Για τον λόγο αυτό θέλει έλεγχο από μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nik, ερευνώντας διάβασα και εγώ το άρθρο 19 ¶2 (στ). Στην έως τώρα έρευνά μου δεν διάβασα κάπου να λέει ότι η κατασκευή πέργκολας πρέπει να τηρεί αποστάσεις από στηθαία και ότι δεν μπορεί να επεκτείνεται εκτός του δώματος (δηλαδή να καλύψει μέρος της κεραμοσκεπής). Αναφέρεται ότι δεν υπάρχει περιορισμός στα τ.μ. αρκεί να είναι εντός των ορίων του κτιρίου και μην ξεπερνάει το συνολικό επιτρεπόμενο ποσοστό κάλυψης (τέλος ¶7, άρθρου 17 ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

χρειάζετια όμως να δεις  και τι κατασκευές  επιτρέπονται εντός ιδεατού στερεού

ΟΚ, δηλαδή να μην επιτρέπεται κατασκευή πέργκολας? Θα συνεχίσω το ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.