Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα φωτα σας ,Πρασια,Προκηπιο;;


irenedur

Recommended Posts

Καλησπερα σας και Χρονια σας Πολλα.

 

Εψαξα αρκετα στο φορουμ σας για τυχον αναφορα στο θεμα,βρηκα αρκετες ομως δεν ελυσα τις οποιες αποριες

μου και γι αυτο θα σας "ενοχλησω" λιγο.Οποιος εχει χρονο να με διαφωτισει,τον ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Δεν θα σας αναφερω την ιστορια για να παω στο θεμα μας.

Μένουμε (ατομα 3) σε ενα σπιτι το οποιο ειναι μολις 40τμ,,με το ενα δωματιο να ειναι μεσα στο αλλο.

Παλια οικοδομη με κακη χωροδιαταξη.

Το παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι εχω περιπου 40τμ αυλη,μπροστα στην εισοδο του σπιτιου και εξ δεξιων αυτου (γκαραζ).

 

Επειδη εχω τεραστιο χωροταξικο θεμα εντος σπιτιου ,θελω να κανω μια προεκταση για να βγαλω ενα δωματιο.

 

Τι ειναι νομιμο σας παρακαλω να κανω;

 

Με εναν φιλο μηχανικο που εκανα μα κουβεντα,μιας και γνωριζει την δομηση της περιοχης κλπ κλπ,μου ανεφερε οτι εκ δεξιων ειναι πρασια και δεν μπορω να κανω κατι.Εκτος κ αν τοποθετησω καποιο προκατ;Το οποιο μπορω να αφαιρεσω ανα πασα στιγμη αν χρειαστει.

 

Να σημειωθει οτι το σπιτι ειναι κτισμα προ του 81 ,(νομιζω 74) και ειναι ολα νομιμα.Απλα πλεον δεν μπορω να αντλησω καποια πληροφορια απο γονεις μιας και οι δυο εχουν πεθανει εδω κ 7 ετη.

Εχω τα σχεδια στην κατοχη μου.

 

Μπορειτε να με συμβουλεψετε τι ειναι καλυτερο και αν μπορω να κανω κατι;;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα. Στην πρασια δεν μπορειτε να κανετε προσθηκη. Δοκιμαστε αλλου, αν κ δεν πιστευω οτι θα επιτρεπεται. Αν εν τελει αποφασισετε οτι θα κανετε προσθηκη οπως κ να χει παρα τις συμβουλες, ενημερωθειτε σχετικα με τα προστιμα ανεγερσης-διατηρησης αυθαιρετων.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα,ησασταν κατατοπιστικοτατος.

 

Δυστυχως δεν εχω αλλο χωρο προσθηκης,ουτε στα πιο τρελα ονειρα μου.

Πειτε μου λιγο,αν προχωρησω σε προσθηκη πληρωνω καποιο προστιμο εφαπαξ ή κάθε χρονο παραδειγμα.

(Συγνωμη για την αφελεια μου,αλλα δεν εχω ιδεα.)

Υστερα ειναι κατι που μπορω να νομιμοποιησω;

(Συγνωμη νο2)

 

Τελος,τα προστιμα φανταζομαι τα βλεπω απο καποιον πινακα στην πολεοδομια;

Edited by irenedur
Link to comment
Share on other sites

ουτε τα προστιμα δεν εμφανιζονται. Τα υπολογιζει Μηχανικος. Ομως ακυρο. Το πρωτο προστιμο που θα σε επιβαρυνει ειναι το κατασκευης, ψηλο και απαιτει την αμεση απομακρυνση, διαφορετικα μετα ειναι το διατηρησης , ουτε αυτο ειναι μικρο.

Η πρασια ειναι κοινοχρηστος χωρος και αν δεν εχετε την αποκλειστικη του χρηση με συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας που θα εχουν συνυπογραψει ολοι οι ιδιοκτητες, θα έχετε προβλημα ειτε απο την πολυκατοικια που θα ενοχλησει, ειτε απο γειτονες, ειτε απο πολεοδομια.

Μπορει απο την πρωτη μερα της κατασκευης, οποτε μην το πολυσκεφτεστε και μην αναλωνετε ουτε χρονο.

Μια λυση σκεφτομαι απο ανασυρομενα επιπλα και διαφορετικη διαρυθμιση, η οποια θα μπορουσε να σας γλιτωσει χρονο.

Και χρημα.

Υπαρχει δυνατοτητα να προκυψει χωρος απο αλλη πλευρα εκτός της κατοικιας?

Σε τμημα να μην ειναι κοινοχρηστο και οχι σε τοσο δυσμενες οπως την πρασια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει αλλού δυνατότητα περαν της πρασιας,η οποια, ειναι στην αποκλειστική μου διαχειριση.

Βρισκεται απο την μερια μου και μιλαμε για το κομματι της αυλης μου.Χρησιμοποιώ το "μου",μιας και το σπιτι ειναι μονοκατοικια ,

διπλα μενει ο αδερφος μου με την δικη του αυλη αντιστοιχα.

 

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω οι γειτονες πως μπορουν να ενοχληθουν για κατι που κανω στο σπιτι μου.

Ξερω για να το λετε σιγουρα εχετε δει πολλα.

 

Με καμια διαρρυθμιση δεν αλλαζει το εσωτερικο χωροταξικο.

Μιλαμε για ενα σπιτι που χτιστηκε δωματιο δωματιο τα τοτε χρονια.

Το παιδικο δωματιο ειναι "τυφλο" χωρις παραθυρα κ με θλιβει πολυ πολυ και δεν εχω την δυνατοτητα να το βγαλω αλλου.

Η κορη μου εχει "πνιγει" στις αλλεργιες λογω αυτου.

Δεν μπορω ουτε να κανω την μεταφορα αλλου δωματιου σε αυτο γιατι μιλαμε για χωρο μολις 4τμ.

Συνεπως επειγομαι να βγαλω ενα δωματιο καπου...

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,εσεις που εχετε την εμπειρια και την γνωση ισως να "γνωριζετε" κατι που γινεται

που εχω εχω μαυρα μεσανυχτα..

 

Κατι που ξαναδιαβαζω στις δημοσιευσεις.Η πρασια ειναι κοινοχρηστος χωρος;

Αφου μιλαμε για τον χωρο μου και γυρω γυρω εχει καγκελα.Ειναι κοινοχρηστος αυτος;

Link to comment
Share on other sites

σημερα διευκρινιζεις οτι ειναι οικοπεδο με δυο μονοκατοικιες.

 

Θεωρω οτι εχετε κανει συσταση καθετης με τον αδερφο σου.

 

Εκεινο που θα επρεπε να διευκρινισεις  με τον μηχανικο σου ειναι το,

εάν εχεις υπολοιπο σδ και εάν μπορεις να χτισεις,

ειτε κατα πλατος επεκταση  ειτε καθυψος.

 

Και παντοτε μετα απο νομιμη αδεια..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σδ =συντελεστης δομησης

 

δλδ ποσα τμ. δικαιουσαι να χτισεις σε ενα οικοπεδο.

 

Υποθετω οτι εχετε κανει αποδοχη κληρονομιας   με τον  αδελφο σου

αρα ή πηρατε με διαθηκη απο μια κατοικια ή  εισαστε εξ αδιαιρετου....

 

θα τα δεις με τον μηχανικο σου

Link to comment
Share on other sites

οκ καταλαβα

 

με μια προχειρη κουβεντα αναφερθηκε οτι ειναι πρασια,γι αυτο ρωτησα μηπως υπηρχε κατι που εχει τωρα αλλαξει

η κατι που γνωριζετε εμπειρικα περισσοτερο

 

σε καθε περιπτωση ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσετε επίσημα (όχι "στο πόδι") κάποιον μηχανικό για το τι λύσεις υπάρχουν, αφού του προσκομίσετε όλα τα στοιχεία που έχετε.

Από τα λίγα που κατάλαβα, η μόνη σας διέξοδος είναι να κάνετε προσθήκη καθ' ύψος. Αν δεν έχετε υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, μπορείτε ίσως να προσθέσετε σοφίτα, σύμφωνα με το Νέο Οικοδομικό Κανονισμό.

Και πάλι όμως, η σωστή προσέγγιση θα σας υποδειχθεί από κάποιον μηχανικό που θα δει όλα τα στοιχεία που έχετε στα χέρια σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.