Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα φωτα σας ,Πρασια,Προκηπιο;;


irenedur

Recommended Posts

συμφωνω Συναδελφε και εγω πιστευω οτι την κατοικια σας, με τα σχεδια πρεπει να τα δει Μηχανικος.

Νομιζα οτι ήταν πολυκατοικία, οπότε είπα τα περι κοινχρήστων ... Πίσω κήπος δεν υπάρχει?

Ακουγεται λίγο αδιανόητο 44τμ με μόνο μπροστά κήπο.

Το πρασιά, νομίζω "εσεις το ειπατε" Πρασιά ονομάζουμε το μεταξύ ρυμοτομικής και οικοδομικης τμημα που απαγορευεται το "κτισιμο".

Πρεπει να το δει Μηχανικος απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα το δει μηχανικος και θα γινει συζητηση σωστη και οχι προχειρη.

 

Καθ υψος προσθηκη μου επιτρεπει ο ΣΔ αλλα δεν μου επιτρεπει ο αδερφος μου.

(Ας μην ανοιξουμε αυτον τον ασκο του Αιολου)

 

Το ανεφερα ως πρασια,διοτι ετσι μου ειπε κ εμενα ο φιλος μηχανικος.

Ολο το σπιτι ειναι 88τμ κ εχοντας εξ αδιαιρετου,μας ανοικουν 44 στον καθενα.

Το σπιτι επισης εχει μπροστα αυλη κ στο πλαι γκαραζ.Εκ δεξιων δλδ.

Ο μηχανικος μου ανεφερε οτι το μερος του γκαραζ θεωρειται πρασια και μπροστα λογω οικογομικης γραμμης δεν μπορω να κανω κατι.

Πισω κηπος δεν υπαρχει ,φανταστειτε πως σε αυτην την συνοικια ολα τα σπιτια ειναι μονοκατοικιες (τα περισσοτερα) και ειναι ολα σαν

σταυρος χτισμενα.ΔΛδ σε καθε γωνια απο τις τεσσερις υπαρχει κ μια μονοκατοικια.Εγω δλδ κατεχω την γωνια της γωνιας.(ω γωνια :mrgreen: )

Σας φαινεται μπερδεμενο αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω και δεν χρειαζεται αλλωστε αφου ολοι σας ησασταν κατατοπιστικοτατοι.

Απο το προαναφερομενα σας και βασει των λεγομενων του μηχανικου μου, εχουμε μηδεν (0) εις το πηλικον.

 

Σε καθε περιπτωση θα κανω εκτενη κουβεντα με τα σχεδια επ ωμου.!

 

Σας ευχαριστω ολους και παλι!

Link to comment
Share on other sites

τωρα μαλιστα, ξεκαθαρισες το ερωτημα...

επομενως,

με "αρνουμενο" τον αδελφο σου [και συνιδιοκτητη  στο ολο οικοπεδο]

δεν μπορεις να κανεις τπτ νομιμο

 

σε περιπτωση αυθαιρετου εχεις αυτες τις ποινες

 

1. Για νέες αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσεις, καθώς και για τις περιπτώσεις που δεν υποβληθεί δήλωση ή αν δεν περατωθεί εμπρόθεσμα η διαδικασία καταβολής του ενιαίου ειδικού προστίμου, σύμφωνα με το άρθρο 21 ή δεν δύνανται να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος εφαρμόζονται οι ισχύουσες, περί αυθαιρέτων, διατάξεις για την κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής ή την επαναφορά της χρήσης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια, τα δε πρόστιμα που επιβάλλονται υπολογίζονται ως εξής:

α. Πρόστιμο ανέγερσης σε ποσοστό 30% επί της αξίας του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών και τα οριζόμενα στο άρθρο 22 του παρόντος, κατά το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης.

β. Πρόστιμο διατήρησης σε ποσοστό 5% επί της αξίας του αυθαιρέτου, όπως αυτή υπολογίζεται με βάση την επιφάνεια του αυθαιρέτου επί την τιμή ζώνης που ισχύει στην περιοχή του ακινήτου, σύμφωνα με το σύστημα αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών και τα οριζόμενα στο άρθρο 22 του παρόντος νόμου κατά το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης, το οποίο επιβάλλεται για κάθε έτος διατήρησης του κτιρίου, από την ανέγερσή του ή την εγκατάσταση της χρήσης μέχρι την κατεδάφιση των κατασκευών και την επαναφορά της χρήσης ή την έκδοση άδειας δόμησης ή αναθεώρηση οικοδομικής αδείας.

 

 

πλην του  αυτοφωρου  ποινικου μερους που εχεις, εάν σε συλλαβουν κατα το σταδιο της ανοικοδομησης.

 

αυτα...δυστυχως

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα....

 

Το παραδοξο με τον αδερφο μου ειναι οτι δεν με αφηνει να κανω επεκταση καθ υψος.

Ωστοσο στην δικη μου μερια,αυλη,γκαραζ κλπ με αφηνει να κανω οτι θελω...

 

Η διαθηκη χωρισε τα δυο κομματια του σπιτιου σαν πιτα.Στο δικο μου κομματι της πιτας,με αφηνει να κανω τα παντα.Ακομα το να το γκρεμισω κ να το ξαναφτιαξω.

Δεν με αφηνει ΟΜΩΣ να κανω τπτ στην ταρατσα κ ας ειναι εξ αδιαιρετου κ αυτη...

 

Αυτα δυστυχως +1

 

Ευχαριστω  και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρα ποιο είναι το ιδιοκτησιακό σας.

 

Αν έχετε μαζί όλο το ακίνητο με το σπίτι με ποσοστά εξ αδιαιρέτου (που σημαίνει ότι τυπικά όλα ανήκουν σε όλους άσχετα αν έχετε κάνει μεταξύ σας άτυπη συμφωνία ότι ο ένας έχει αυτό το τμήμα και ο άλλος το άλλο) τότε πράγματι για οτιδήποτε θέλετε να γίνει στο ακίνητο πρέπει να συναινέσετε και οι 2. (αυτό ισχύει και για την ταράτσα και για την αυλή και μέσα στο σπίτι και παντού)

 

Αν όμως με τη διαθήκη έγινε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και το οικόπεδο έχει χωριστεί σε 2 διακεκριμένα τμήματα όπου το ένα ανήκει σε σένα και το άλλο στον αδερφό σου τότε μπορείς στο τμήμα σου να κάνεις ότι θέλεις (σύννομα φυσικά) με βάση τα ποσοστά ιδιοκτησίας που σου αναλογούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει ξεκάθαρα ποιο είναι το ιδιοκτησιακό σας.

 

Αν έχετε μαζί όλο το ακίνητο με το σπίτι με ποσοστά εξ αδιαιρέτου (που σημαίνει ότι τυπικά όλα ανήκουν σε όλους άσχετα αν έχετε κάνει μεταξύ σας άτυπη συμφωνία ότι ο ένας έχει αυτό το τμήμα και ο άλλος το άλλο) τότε πράγματι για οτιδήποτε θέλετε να γίνει στο ακίνητο πρέπει να συναινέσετε και οι 2. (αυτό ισχύει και για την ταράτσα και για την αυλή και μέσα στο σπίτι και παντού)

 

Αν όμως με τη διαθήκη έγινε σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας και το οικόπεδο έχει χωριστεί σε 2 διακεκριμένα τμήματα όπου το ένα ανήκει σε σένα και το άλλο στον αδερφό σου τότε μπορείς στο τμήμα σου να κάνεις ότι θέλεις (σύννομα φυσικά) με βάση τα ποσοστά ιδιοκτησίας που σου αναλογούν.

 

Δεν εχουν σημασια ολα αυτα,οσο η πρωτη μου ερωτηση εξ αρχης.

 

Για πληροφοριακους λογους,η αληθεια ειναι οτι βάσει διαθηκης οριστηκε ποιος θα εχει τι απο την μονοκατοικια-οικοπεδο και

ποια πλευρα της.Εξ αδιαιρετου ειναι η ταρατσα.Και σε περιπτωση χτισιματος κατακορυφα, ο 1ος οροφος εχει οριστει να ειναι του αδερφου και ο 2ος δικος μου.Σε συζητηση λοιπον(διοτι μιλαμε για εναν ανθρωπο 40+ ανεργο κ με διαφορα ψυχολογικα.) οτι θα κανω μια καθετη προσθηκη μιας κ μεγαλωνει το παιδι μου κ δεν χωραμε,στην ταρατσα με εσωτερικη σκαλα που θα επικοινωνει με το δικο μου κομματι του σπιτιου.Αλλωστε μιλαμε

για τα τμ που δικαιουμαι κ οχι ολη την ταρατσα,εννοειται,η απαντηση ηταν κατι παραπανω απο αρνητικη μιας κ θεωρει την ταρατσα δικο του κομματι.

Κ νομιμα ας μην ειναι..

Συμπληρωματικα δεν μου επιτρεπεται να απλωνω ρουχα,ουτε να βαλω ηλιακο οπως ο νομος οριζει σε μια εξ αδιαιρετου συσταση.

 

Γι αυτο ρωτησα στο γκαραζ-που μου ανεφερε ο μηχανικος οτι ειναι πρασια-μπορω να κανω προσθηκη;

Εφοσον ειναι αρνητικη ,βασει ολων των αναφορων σας,δεν μπορω να κανω κατι αλλο...

 

Σας υπερευχαριστω για τις απαντησεις σας και για τον χρονο σας,ολων μηδενος εξαιρουμενου!!!!!

 

Συγχαρητηρια για το φορουμ σας,παρεχει αρκετες πληροφοριες για εμας τους ιδιωτες που χρειαζομαστε..

 

Να στε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά να είσαι ... Κυρία, εγώ λεω ίσως να μπορείς στο garage , θα πρέπει να δείξεις κάποια/ κάποιες φωτογραφίες και συμφωνώ με τον Κάνε, δείξε μας κάποιο σχέδιο, φωτογραφικό υλικό. Στο πόδι προφορικά δεν γίνεται δουλειά.

Στο garage ισως να μην ειναι αδύνατο, αν πρόκειται για κλειστό κιόλας!

Αλλά παρουσίασε μας δεδομένα για να μπορέσω να απαντησω πιο υπευθηνα.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με συγχωρειτε αλλα χαθηκα λογω υποχρωσεων.

Τραβηξα μια φωτο του γκαραζ που εχω,αυτος ειναι ο μοναδικος χωρος που υπαρχει στο σπιτι διαθεσιμος...

Αν εσεις μπορειτε να μ πειτε,σας ευχαριστω κ παλι!

 

(δεν θελω κουβεντα για τα παπλωματα της νοικοκυρας ε?! :mrgreen: )

post-90533-0-30226000-1494228895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.