Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσβασιμότητα ΑΜΕΑ σε κατάστημα τριών επιπέδων πολύωροφης οικοδομής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μελέτη πενταοροφης οικοδομής που περιλαμβάνει μεταξύ άλλων και ένα ισόγειο κατάστημα με υπόγειο κυρίας χρήσης και πατάρι τα οποία επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα. Θα πρέπει όμως και όλοι οι χώροι του καταστήματος να είναι προσβάσιμοι από ΑΜΕΑ. Γνωρίζει κανείς αν αντί για να βάλω εσωτερικό ανελκυστήρα για τα τρία επίπεδα του καταστήματος, μπορώ να βάλω απλά ένα αναβατορι στην εσωτερική σκάλα ώστε να καλύψω την ανάγκη προσβασιμότητας για ΑΜΕΑ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

... μπορώ να βάλω απλά ένα αναβατορι στην εσωτερική σκάλα ώστε να καλύψω την ανάγκη προσβασιμότητας...

Κατάστημα κοινού και ο αναβατήρας για κοινό? Χωρίς κουβούκλιο?

 

Το ερώτημα μου είναι άλλο, πως θα καλύψεις την ανάγκη ασφάλειας αν πάθει κάποιος κάτι αν είναι χωρίς κουβούκλιο και ένα χέρι πόδι κεφάλι μπορεί να είναι έξω από τα όρια του αναβατορίου? Και φυσικά την ευθύνη για αυτό της ιδιοκτησίας ή χρήσης του Καταστήματος?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αναβατόριο κλίμακας, όχι κάθετης κίνησης. Με τα προβλεπόμενα χαρακτηριστικά από το "σχεδιάζοντας για όλους" οπως στο συνημμένο. Αφού μου δίνει την επιλογή, τι πρόβλημα μπορώ να έχω

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5.pdf

Edited by sok_ratis
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αναβατόριο κλίμακας, όχι κάθετης κίνησης. ..

οκ τότε, δεν ήταν σαφές όπως είχε διατυπωθεί. 

 

Για το ερώτημα σου δεν το έχω αντιμετωπίσει σε γενικό κατάστημα για να γνωρίζω να σου απαντήσω. Γνωρίζω όμως πως έχει γίνει χρήση σε Τραπεζικά Καταστήματα.

 

 

Εδιτ.

Και φυσικά στο αρχείο που ανέβασες δώσε προσοχή στον διαχωρισμό που κάνει για απαιτήσεις σε νέα κτίρια με τα υφιστάμενα (όπου εκεί αναφέρει και τα αναβατόρια κλιμάκων)

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.