Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πτυχία ΕΜΠ - Γεωπονικού & δυνατότητα δημιουργίας ΙΕΚ από τα ΤΕΙ


KF

Recommended Posts

δηλαδή θεωρείς ότι υπάρχει κάποια συνομωσία υπέρ των αποφοίτων ΑΕΙ?

 

είναι μια μεταρρύθμιση εντυπωσιασμού όσων δε γνωρίζουν από πτυχία για να καταλάβουν ότι αυτό το ψευτομάστερ είναι μια τζάμπα "κοινωνική παροχή" που όμως δεν προσθέτει απολύτως τίποτα στα προσόντα των αποφοίτων.

 

η αξία του πτυχίου των ΤΕΙ δεν είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, είναι η προοπτική διορισμού στο δημόσιο, στις κατά πολύ περισσότερες θέσεις που αντιστοιχούν στους λεγόμενους ΤΕ.

 

εκτός από εσάς που αγωνιάτε για την αναβάθμιση του πτυχίου σας, υπάρχουν και συνάδελφοί σας που επιμένουν να αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία για να διοριστούν πιο εύκολα και χωρίς ανταγωνισμό με τους πολυτεχνίτες. (και για να αποτελούν κράτος εν κράτει στις θέσεις που θα διοριστούν).

 

Δεν είμαι οπαδός των θεωριών συνομωσίας αλλά είναι γνωστό ποιοί εξυπηρετούνται και συντηρούνται από αυτή την κατάσταση. Ας μην λερώσουμε κι αυτό το θέμα λέγοντας τα ίδια που έχουμε συζητήσει χιλιάδες φορές.

 

Για δες κι αυτό και θα καταλάβεις

 

https://youtu.be/x6w2iVVuMsU

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδή θεωρείς ότι υπάρχει κάποια συνομωσία υπέρ των αποφοίτων ΑΕΙ?

 

είναι μια μεταρρύθμιση εντυπωσιασμού όσων δε γνωρίζουν από πτυχία για να καταλάβουν ότι αυτό το ψευτομάστερ είναι μια τζάμπα "κοινωνική παροχή" που όμως δεν προσθέτει απολύτως τίποτα στα προσόντα των αποφοίτων.

 

η αξία του πτυχίου των ΤΕΙ δεν είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, είναι η προοπτική διορισμού στο δημόσιο, στις κατά πολύ περισσότερες θέσεις που αντιστοιχούν στους λεγόμενους ΤΕ.

 

εκτός από εσάς που αγωνιάτε για την αναβάθμιση του πτυχίου σας, υπάρχουν και συνάδελφοί σας που επιμένουν να αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία για να διοριστούν πιο εύκολα και χωρίς ανταγωνισμό με τους πολυτεχνίτες. (και για να αποτελούν κράτος εν κράτει στις θέσεις που θα διοριστούν).

Πρώτον.. αει =πανεπιστήμια + τει

Δεύτερον : EINAI γνωστό ποια άτομα πάνε να ευνοήσουνε ...Τα δικά τους..Ο τσιπράκος που είναι άσχετος απο μηχανικοί όπως και πολλοι άλλοι..

Τρίτον: ΤΟ 99% τών αποφοίτων ΤΕΙ θέλουν τα δικαιώματα τους στην ειδικότητα τους και μόνο.. Και κάτι λογικό οχι να έχουμε νόμους του 30.. ΓΕΛΆΕΙ και ο παπαγάλος του Α/ΓΕΕΘΑ.. Το ΠΔ 108 του 2013 τράβηξε δικαιώματα απο πολλούς μηχανικούς μη σχετικούς με το αντικείμενο της ηλεκτρολογίας..Και ευτυχώς γιατι είχε γεμίσει ο κόσμος υπογραφάδες να μιλάνε για καλώδια 5αρια..

 

Άστο μην το ψάχνεις, δεν θα βγάλεις άκρη. Να αναγνωρίζεσαι παγκοσμίως ως ισάξιος με οποιονδήποτε απόφοιτο πανεπιστημίου κι εδώ να μην έχεις δικαιώματα 30 χρόνια τώρα. Θα χρειαστούνε 5-6 μνημόνια ακόμα να στανιάρουμε και να γίνουμε κράτος, έχουμε ακόμα δρόμο.

Μνημόνια μέχρι να δύσει ο ήλιος δυστυχώς..

t

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερον : EINAI γνωστό ποια άτομα πάνε να ευνοήσουνε ...Τα δικά τους..Ο τσιπράκος που είναι άσχετος απο μηχανικοί όπως και πολλοι άλλοι..

 

Σ' αυτή την διχαστική τοποθέτηση απευθυνόταν το σχόλιο για τις θεωρίες συνομωσίας.

Δηλαδή το μάστερ το δίνουνε για να επωφεληθεί ο ίδιος ο τσίπρας?

Ή για να επωφεληθεί κάποια κομματική ελίτ που σπουδάζει στη γεωπονική σχολή?

 

και πώς ακριβώς θα ευνοηθούν όλοι αυτοί;

 

 

*το θέμα έχει ήδη ξεφύγει από τη στιγμή που αυτός ο εμπαιγμός των πτυχιούχων και φοιτητών πενταετούς φοίτησης με την απονομή δήθεν μάστερ ανάγεται από κάποιους σε ευνοϊκή μεταχείριση.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα πάει ο κόσμος να ψηφίσει επειδή του δόθηκε μια ηθική επιβράβευση για τις σπουδές του?

Θα χρησιμεύσει σε κάτι άλλο που δεν ξέρουμε?

 

Εκτός αν παίζει τίποτα με την εξέλιξη των ήδη δημοσίων υπαλλήλων.

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την διχαστική τοποθέτηση απευθυνόταν το σχόλιο για τις θεωρίες συνομωσίας.

Δηλαδή το μάστερ το δίνουνε για να επωφεληθεί ο ίδιος ο τσίπρας?

Ή για να επωφεληθεί κάποια κομματική ελίτ που σπουδάζει στη γεωπονική σχολή?

 

και πώς ακριβώς θα ευνοηθούν όλοι αυτοί;

 

 

*το θέμα έχει ήδη ξεφύγει από τη στιγμή που αυτός ο εμπαιγμός των πτυχιούχων και φοιτητών πενταετούς φοίτησης με την απονομή δήθεν μάστερ ανάγεται από κάποιους σε ευνοϊκή μεταχείριση.

 

Γεώργιε νομίζω το έχεις πάρει λάθος. Το θέμα δεν είναι αν θα πάρουν Integrated Master ή όχι οι Πολυτεχνικές και οι Γεωπονικές. Έπρεπε να έχουνε πάρει εδώ και πάρα πολλά χρόνια και ήταν αυτονόητο. Το πρόβλημα είναι πως το Integrated Master ουσιαστικά δεν επιφέρει καμία ουσιαστική αλλαγή στην ζωή ενός αποφοίτου πολυτεχνείου ή γεωπονικής. Παρόλα αυτά, τα ΤΕΙ που είναι τριτοβάθμια ΚΡΑΤΙΚΑ ιδρύματα και από την ίδρυσή τους το 1983 δεν έχουνε ακόμα κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα μάλλον δεν είναι σοβαρό θέμα. Έγινε θέμα κάτι πραγματικά ΑΝΕΥ σημασίας ενώ υπάρχει μία  μεγάλη μερίδα ανθρώπων που εργάζεται χρησιμοποιώντας καταχρηστικά δικαιώματα αποφοίτων σχολών που δεν υπάρχουν πλέον με την ανοχή του "κράτους" γιατί κανείς πρωθυπουργός δεν έχει τα κάκαλα να σπάσει αυγά για να κάνει ομελέτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκετε τα ακαδημαϊκά προσόντα με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ένας απόφοιτος ΑΕΙ με διδακτορικό έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον απόφοιτο που έχει μόνο πτυχίο. Είστε εκτός θέματος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Project, αν το θέτεις έτσι, συμφωνούμε. Εκεί που διαφώνησα είναι στο χαρακτηρισμό δικά μας παιδιά.

 

Τed, οι συνάδελφοι παίρνουν αφορμή από αυτή την άσκοπη ανακήρυξη των πτυχίων σε μάστερ για να θυμίσουν άλλα προβλήματα που επείγουν περισσότερο.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα "ΤΕΙ" σκοπίμως τα κρατάνε πιο κάτω διότι η ύπαρξη μιας επιπλέον υποκατηγορίας πτυχιούχων τους δίνει περισσότερες ευκαιρίες για φωτογραφικές προσλήψεις στη δημόσιο. Τον ίδιο σκοπό εξυπηρετούν και τα ΕΠΑΛ-ΙΕΚ. Χώρια το γεγονός ότι δικαιολογείται κι άλλη μια στρατιά προσωπικού που απασχολείται σ' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι 5τιες+ που τηρούνται τα ευρωπαικά στάνταρ , έπρεπε εδω και καιρό να είναι έτσι..Αλλα όλες οχι οποιες μας βολεύει

Επίσης περα οτι θελουν ξεκαθάρισμα τα ΤΕΙ και συμφωνώ γιατι ειμαι ωρομίσθιος στο μεγαλύτερο απο αυτά

 

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκετε τα ακαδημαϊκά προσόντα με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ένας απόφοιτος ΑΕΙ με διδακτορικό έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον απόφοιτο που έχει μόνο πτυχίο. Είστε εκτός θέματος.

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός αλλα τα ΤΕΙ δεν έχουν δικαιώματα...Αυτο ειναι το θέμα μας :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκετε τα ακαδημαϊκά προσόντα με τα επαγγελματικά δικαιώματα. Ένας απόφοιτος ΑΕΙ με διδακτορικό έχει ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον απόφοιτο που έχει μόνο πτυχίο. Είστε εκτός θέματος.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν μιλάω για επαγγελματικα και ακαδημαϊκά προσόντα. Μιλάω για την κοροϊδία όλων μας. Των αποφοίτων Πολυτεχνικών και Γεωπονικής για την απονομή Integrated Master (κάτι που είναι αυτονόητο για σχολές με 5ετείς σπουδές) και την ταυτόχρονη αδιαφορία για σοβαρά θέματα που κάνουν τζιζ για όλους τους κυβερνώντες των τελευταίων 35 ετών. Άρτος και θέαμα κύριοι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.