Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για Προμετρήσεις / Επιμετρήσεις


kostas200

Recommended Posts

Το καλύτερο στο είδος του είναι από όσο θυμάμαι το timberline

http://www.sagecre.com/

Κάποτε που το είχαμε αγοράσει σε μια εταιρεία που δούλευα, υπήρχε και αντιπροσοπεία Ελλάδας - Κύπρου

Μετά από 15 χρόνια επιμετρήσεις σε έργα από φράγματα μέχρι σπίτια, κατέληξα ότι το excel είναι αναντικατάστατο.

Μόνο ειδικά προγράμματα που δουλεύουν με διατομές για χωματουργικά σε δρόμους και φράγματα μου χρειάστηκαν.

Ακόμα και διατομές σηράγγων με λίγη δουλειά το excel τις κάνει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Είναι .txt και δεν ξέρω πώς να το ανοίξω..Αφορά μόνο το σκυρόδεμα ή και τα κτιριακά?

 

Επελεξε να το ανοιξεις με το Σημειωματαριο, μεσα εκει εχει μια διευθυνση απο οπου θα το κατεβασεις σε μορφη rar.

Link to comment
Share on other sites

Sdimis με τη σιγουριά που αντιμετωπίζεις το θέμα θα έχεις επιτύχει ένα αρκετά συγκροτημένο φύλλο excel για αυτές τις περιπτώσεις..

Το στήνεις μια φορά και μετά μικροαλλαγές.

Θυμάμαι για να φτιάξω στο excel τα τυπικά φύλλα για να κάνω επιμετρήσεις σε διατομές σηράγγων μου πήρε 1-2 ημέρες.

 

Μην τα θέλουμε και στο πιάτο όλα. Όταν ξεκίνησα τα κάναμε όλα στο χέρι και για τα διαγράμματα και τα σκαριφήματα έπαιρνε φωτιά το φωτοτυπικό και τα ψαλίδια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.