Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα ισχύος χρήσεων γης.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Θα εκτιμήσω πολύ την οποιαδήποτε τοποθέτηση στην εξής κατάσταση:

 

Το τελικό ζητούμενο του πελάτη μου είναι να εκδοθεί άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας.

 

Γήπεδο εκτός σχεδίου εκτός ζώνης.

 

Οικοδομική άδεια του 1979 σε κτίριο ''ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ''.

 

Διαβάζοντας στην άδεια''ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ'' καταλαβαίνω ότι το 1979 υπήρχε η δυνατότητα χρήσεων γης από βιομηχανικό χώρο.

 

Διάταγμα του 1991 με ειδικές διατάξεις για την περιοχή ακυρώνεται το 2005 και από τότε ισχύει το ΦΕΚ 270Δ για τις χρήσεις γης στην περιοχή πλην του άρθρου 4 περί βιομηχανικών χώρων,σύμφωνα με έγγραφη απάντηση της Νομαρχίας.

 

Ο πελάτης έχει εταιρεία που θέλει να αδειοδοτηθεί ως εγκατάσταση και να λειτουργήσει νόμιμα ως βιομηχανικός χώρος,λόγω των >200 kw της κινητήριας ισχύος των μηχανημάτων του για την παραγωγική διαδικασία εν έτει 2009.

 

Η σκέψη μου είναι η εξής:

Το κτίριο έχει ανεγερθεί νόμιμα ως βιομηχανικός χώρος το 1979.

Το ΠΔ 06 (ΦΕΚ Δ 166 1987) που αφορά τις χρήσεις γης αναφέρει στο άρθρο 12 παράγραφος 2 ότι:'' Χρήσεις γης που έχουν καθορισθεί με εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια πριν από την ισχύ του παρόντος βάσει των διατάξεων του Π.Δ./τος 81/80 (ΦΕΚ 27/Α) εξακολουθούν όπως καθορίσθηκαν.''

 

 

Νομίζω ότι η εγκατάσταση του πελάτη μου μπορεί να αδειοδοτηθεί ως βιομηχανικός χώρος,ακόμα και αν σήμερα απαγορεύεται από οποιαδήποτε απόφαση,ακόμα και από το ΦΕΚ 270Δ για την εκτός σχεδίου δόμηση,καθώς αυτά είναι μεταγενέστερα της άδειας και το κτίριο είναι νομίμως υφιστάμενο ως βιομηχανικός χώρος...

 

Οι χρήσεις γης ως β.χ. έχουν κατοχυρωθεί από τη στιγμή που εκδόθηκε η άδεια....

 

 

Θεωρείτε ότι η σκέψη μου είναι σωστή?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

"Εφ'οσον πολεοδομικη διαταξη η οποια μεταβαλλει τη χρηση γης περιοχης δεν προβλεπει απομακρυνση των δραστηριοτητων οι οποιες καθιστανται μη συμβατες με τη νεα χρηση γης, τοτε επιτρεπεται η επεκταση και ο εκσυγχρονισμος των μοναδων που ιδρυθηκαν (εγκατασταθηκαν) νομιμα και λειτουργουν πριν απο την εναρξη της ισχυος της εν λογω πολεοδομικης διαταξης"

αρθρ.7, παρ.2

 

για τα υπολοιπα, ψαξε και λιγο.....αρκετα hint σου εδωσα (μασημενη τροφη μαλλον)

για το αv η σκεψη σου ειναι σωστη, δε ξερω ρωτα τον guru σου

;)

Link to comment
Share on other sites

συμπληρώνω

δες και τα περι εκσυγχρονισμού υφισταμένων και εγκατάσταση νέων αρθρο 16 και αρθρο 17 Ν3325/2005 (για την Αττική αρθρα14-23 τα σχετικά αρθρα του Ν2965/2001 καταργήθηκαν)

επίσης την εγκύκλιο

Link to comment
Share on other sites

Στο εν λόγω κτίριο είχε ποτέ εκδοθεί άδεια λειτουργίας βιομηχανίας? (όχι οικοδομική άδεια αλλά από το Υπουργείο Βιομηχανίας). Αν ναι και είναι τόσο χρόνια εν ισχύ δηλαδή ανανεώνεται πριν λήξει τότε λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά θα την ανανεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, είναι βιομηχανική εγκατάσταση χαμηλής όχλησης (ΕΜ). Τις βιομηχανικές εγκαταστάσεις εκτός σχεδίου στην Αττική τις καλύπτει το ΦΕΚ 303 Δ/87 και για χάρτες με χρήσεις γης στο 33 Α/84. Αν είσαι στις περιοχές ΕΜ (το πιθανότερο) ή ΕΟ τότε κανένα πρόβλημα, παίρνεις άδεια από τη Νομαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Με 220 kw ισχύ δεν νομίζω να είναι χαμηλής όχλησης . Αν δεν είναι τότε :

 

Aν πρόκειται για νέα εγκατάσταση και δεν εισαι σε ΒΙΠΕ, ΒΙΟΠΑ,ΒΙΠΑ, ΕΜ, ΕΟ ή περιοχές που με κάποιο τρόπο έχουν καθοριστεί για τέτοιες δραστηριότητες έχεις κατά τη γνώμη μου πρόβλημα από τις διατάξεις του N3325 / 11-3-2005 ΦΕΚ 68 A'.

 

Διότι :

 

κάνει κατ' αρχήν την διάκριση μεταξύ κτιρίου και δραστηριότητας :

 

αρθρο 2 ορισμοί

 

ε). ββ Βιομηχανικό-βιοτεχνικό κτίριο : Kάθε κτίριο για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής για βιομηχανική-βιοτεχνική χρήση

ζ) Εγκατάσταση (ίδρυση) : Η τοποθέτηση για πρώτη φορά του μηχανολογικού εξοπλισμού

η) Λειτουργία : Η ενεργοποίηση του εγκατασταθέντος μηχανολογικού εξοπλισμού.

 

Στην συνέχεια αναφέρεται πάντα στην "εγκατάσταση". Στην Αττική λοιπόν από αρθρο 17,

νέες βιομηχανικές εγκαταστάσεις επιτρέπονται μόνο στις παραπάνω περιοχές ΒΙΟΠΑ κλπ.

 

Eκτός αν λειτουργεί ήδη νόμιμα και πρόκειται για εκσυχρονισμό / μετεγκατάσταση , οπότε πρέπει να ανατρέξεις στα αντιστοιχα άρθρα του περίπλοκου αυτού νόμου.

 

Αυτά με επιφύλαξη πάντα διότι έχω ασχοληθεί περιστασιακά μόνο με τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέλφους για το ενδιαφέρον και το χρόνο που αφιερώσατε.

 

Η δραστηριότητα που πρόκειται να λειτουργήσει είναι ''studio παραγωγής ήχου και εικόνας''(EΣΥΕ 221.4) και η συνολική ισχύς του μηχανολογικού εξοπλισμού για την παραγωγική διαδικασία είναι >200 KW.

 

Στο κτίριο δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ μηχανολογικός εξοπλισμός,ούτε έχει λειτουργήσει βιομηχανία.Τώρα πρόκειται να ξεκινήσει να λειτουργεί.

 

Αυτό τον καιρό ψάχνω να βρω κάποιο ΦΕΚ που να βεβαιωνει ή όχι ότι μία επιχείρηση με εξοπλισμό >200 KW (μέσης όχλησης) πρέπει να δηλωθεί ως βιομηχανία ή όχι.....το θέμα κολλάει στις χρήσεις γης αν μια τέτοια δραστηριότητα πρέπει να θεωρηθεί βιομηχανία ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

Από τον ίδιο νόμο (η υπογράμμιση δική μου) :

 

Aρθρο 2 (Ορισμοί)

 

"Βιομηχανία-Βιοτεχνία : H τεχνοοικονομική μονάδα που με μηχανικά,χημικά ή άλλα μέσα διαφοροποιεί τη μορφή ή την ιδιότητα πρώτων υλών ή προϊόντων , προκειμένου αυτά να καταστούν κατάλληλα για την χρήση για την οποία προορίζονται."

 

Aρα το studio λογικά δεν είναι βιομηχανία .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.