Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σοφίτα σε υφιστάμενο κτίριο


Recommended Posts

Δεν μας κουράζεις αλλά αμοιβές μηχανικών πόσο κλπ δεν επιτρέπεται στο δημόσιο φόρουμ απο τους κανόνες.

 

Βάλε όλα τα δεδομένα σου εδώ απαιτούμενες μελέτες επιφάνειες χρήσεις κλπ και έχεις τον επίσημο μπούσουλα.

 

Απο εκεί και πέρα εσύ κρίνεις αν πρέπει να ζητήσεις πιο πολλά ή λιγότερα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σε έφερα σε δύσκολη θέση, δε γνώριζα ότι δεν επιτρεπόταν από τους κανόνες. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα αναπτύχθηκε και σε παλιότερη συζήτηση αλλά επειδή η τελευταία δημοσίευση ήταν χρονολογικά προ 4178/13 και έχω μπερδευτεί, σήμερα με ποιο νόμο τακτοποιείται αυθαίρετη κατασκευή σοφίτας σε κατοικία με Ο.Α; Μου προέκυψε μια τέτοια περίπτωση όπου σε κατοικία εντός της στέγης δημιούργησαν 2 δωμάτια και πρόσθεσαν εσωτερική σκάλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα αναπτύχθηκε και σε παλιότερη συζήτηση αλλά επειδή η τελευταία δημοσίευση ήταν χρονολογικά προ 4178/13 και έχω μπερδευτεί, σήμερα με ποιο νόμο τακτοποιείται αυθαίρετη κατασκευή σοφίτας σε κατοικία με Ο.Α; Μου προέκυψε μια τέτοια περίπτωση όπου σε κατοικία εντός της στέγης δημιούργησαν 2 δωμάτια και πρόσθεσαν εσωτερική σκάλα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Με τον Ν.4178/13 άρθρο 18 παρ 6,  όπως ορίζεται η σοφίτα στον Ν.4067/12 άρθρο 2 παρ 81

Link to comment
Share on other sites

Με τον Ν.4178/13 άρθρο 18 παρ 6,  όπως ορίζεται η σοφίτα στον Ν.4067/12 άρθρο 2 παρ 81

 

Δεν θα συμφωνήσω με την συναδέρφισα melissa.

Ο λόγος είναι ότι τις πολεοδομικές υπερβάσεις κλπ που υπολογίζουμε στον 4178 θα γίνουν με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις που εκδόθηκε η οικοδομική άδεια του υπαγόμενου ακινήτου.

Κανένα ακίνητο με άδεια ΝΟΚ δεν μπορεί να μπει στον 4178 αφού είναι μετά το 2011 ο ΝΟΚ.

 

Το άρθρο 18 παρ. 6 αφορά υπερβάσεις σοφίτας όπου έχει κατασκευαστεί σοφίτα και όχι κανονικά δωμάτια κυρίας χρήσης κλπ (που αυτό ναι υπό προϋποθέσεις προβλέπει ο ΝΟΚ, όχι όμως οι ΓΟΚ).

 

Οπότε θέλει μια πιο προσεκτική αντιμετώπιση και ανάλογα και αλλα δεδομένα που δεν έχουμε.

Πχ μια πρώτη εντύπωση εάν είναι κύριοι χώροι παρ ότι είναι κατω από στέγη να πάει καθαρά ως υπέρβαση ΣΔ και ύψους…

 

Είναι όμως ερώτημα για την ενότητα με τα αυθαίρετα (υπαρχου αρκετά σχετικά) και όχι εδώ που είναι για άδειες που αναρτήθηκε το αρχικό κείμενο.

 


 

... ήταν χρονολογικά προ 4178/13 και έχω μπερδευτεί, σήμερα με ποιο νόμο τακτοποιείται αυθαίρετη κατασκευή...

..

Και για να μη αγχώνεσαι σήμερα ισχύει ο 4178, σε 8 ημέρες όμως θα λήξει (90%) και βγαίνει άλλος.

90% και ο νέος θα έχει κάτι ανάλογο, αλλα 10% από εδώ 10% από εκεί, άντε να βρείς και τι θέλει να πει ο ποιητής με σοφίτες ΓΟΚ και ΝΟΚ, ανεβαίνουν τα ποσοστά αβεβαιότητας και δεν προλαβαίνεις πριν τις 08/06/2017 να κάνεις αρχική υποβολή και υπαγωγή κλπ κλπ αφού ακόμα αναζητάς τα βασικά .…..

 

Οπότε λίγο υπομονή 

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα συμφωνήσω με την συναδέρφισα melissa.

 

Αν η άδεια είναι με ΝΟΚ, θα διαφωνήσω κι εγώ με την συναδέλφισσα  :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα συμφωνήσω με την συναδέρφισα melissa.

Ο λόγος είναι ότι τις πολεοδομικές υπερβάσεις κλπ που υπολογίζουμε στον 4178 θα γίνουν με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις που εκδόθηκε η οικοδομική άδεια του υπαγόμενου ακινήτου.

Κανένα ακίνητο με άδεια ΝΟΚ δεν μπορεί να μπει στον 4178 αφού είναι μετά το 2011 ο ΝΟΚ.

 

συγνώμη φίλτατε Didonis

Εγκ 3 Παρ. 1 : Η διαπίστωση ύπαρξης αυθαιρέτων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης γίνεται κατ’ εφαρμογή των άρθρων 5 παρ. 2 και 22 παρ. 3 του ν. 1577/1985 «Γενικός Οικοδομικός Κανονισμός.» ( ΦΕΚ 210 Α’), ο οποίος ίσχυε στις 28-7-2011 και όχι κατά τις διατάξεις του μεταγενέστερου ν. 4067/12 «Νέος Οικοδομικός Κανονισμός» ( ΦΕΚ 79 Α’)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.