Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα διεύρυνσης μπαλκονιού.


HARA B.

Recommended Posts

Σε παλιά πολυκατοικία, χωρίς ρετιρέ, υπάρχει  δυνατότητα διεύρυνσης του μπαλκονιού του τελευταίου ορόφου, σε βάρος του σαλονιού, γκρεμίζοντας αντίστοιχο τοίχο? Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία? 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά θέλεις να γκρεμίσεις τον εξωτερικό τοίχο και να μικρύνεις το σαλόνι ώστε να αποκτήσεις μεγαλύτερου πλάτους βεράντα.

Θέλει άδεια δόμησης και συναίνεση από την γενική συνέλευση της οικοδομής λόγω αλλαγής όψεων που αποτελούν κοινόχρηστο δομικό στοιχείο της πολυκατοικίας.

Οπωσδήποτε πρώτα θα επισκεφτείς τεχνικό γραφείο για να πράξει τα περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήθελα κατ' αρχάς να ξέρω αν αυτό είναι εφικτό από πλευράς πολεοδομίας. Δεν έχω συγκεκριμένο θέμα για να πάω σε τεχνικό γραφείο, εξετάζω όμως το ενδεχόμενο να αγοράσω διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και έχω δει κάποια με αυτό το πρόβλημα. Εύχομαι αυτή η άδεια να μην είναι απαγορευτικά ακριβή... 

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα σου θα είναι η συναίνεση των υπολοίπων για την αλλαγή της όψης και όχι το κόστος της αδείας . Και δεν είναι πρόβλημα . Είναι ο τρόπος που χτίζονταν τα σπίτια τότε και οι τότε κανονισμοί . 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήθελα κατ' αρχάς να ξέρω αν αυτό είναι εφικτό από πλευράς πολεοδομίας. Δεν έχω συγκεκριμένο θέμα για να πάω σε τεχνικό γραφείο, εξετάζω όμως το ενδεχόμενο να αγοράσω διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας και έχω δει κάποια με αυτό το πρόβλημα. Εύχομαι αυτή η άδεια να μην είναι απαγορευτικά ακριβή... 

Να μην σας φοβίζει το κόστος!!! Είναι πρακτικά αδύνατη η έκδοση της κύρια διότι αμφιβάλλω αν θα καταφέρετε να πάρετε συναινέσεις από τους συνιδιοκτήτες και φυσικά να μην υπάρχει αυθαιρεσία στην οικοδομή!!

Όσο για το κόστος θα είναι σίγουρα μεγάλο διότι θέλει τοπογραφικά διαγράμματα δόμησης αποτύπωση όλου του κτιρίου κ.α.

 

Καλή σας τύχη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αν και  πρόκειται για αλλαγή ''επί τα βελτίω" νομίζω οτι θα πρέπει να το ξεχάσω. Ίσως να είναι ευκολότερη η διεύρυνση των κουφωμάτων, εκτός αν ενοχλεί και αυτό... 

Edited by HARA B.
Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά σπίτια , ακόμα και αν ανακαινιστούν , παραμένουν παλιά σπίτια και αυτό πρέπει να το έχουμε πάντοτε στο νου μας . 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παλιά σπίτια , ακόμα και αν ανακαινιστούν , παραμένουν παλιά σπίτια και αυτό πρέπει να το έχουμε πάντοτε στο νου μας . 

Σωστό, αλλά έλα που λατρεύω το ιστορικό κέντρο και τα καινούρια είναι δυσεύρετα και πανάκριβα... Άρα "πενία τέχνας κατεργάζεται". Θα βρω κάποια λύση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αν και  πρόκειται για αλλαγή ''επί τα βελτίω" νομίζω οτι θα πρέπει να το ξεχάσω. Ίσως να είναι ευκολότερη η διεύρυνση των κουφωμάτων, εκτός αν ενοχλεί και αυτό... 

Κ σ'αυτην την περίπτωση, τα ιδια προβλήματα με την συναινεση θα εχετε ν'αντιμετωπίσετε. Φυσικά με μικρότερο κόστος (κατασκευστικό, οχι αδειοδοτήσης).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.