Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη υλοποιήσιμη δικαστική απόφαση από το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Επειδή το κτηματογραφικο διάγραμμα που παίρνω είναι για συνένωση ορίων δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί η εντολή polyline διότι η συνταγμένες είναι κατά Χ με αύξοντα αριθμό .

Το θέμα μας είναι ότι το κτηματολόγιο δεν δέχεται ούτε εν μέρη υλοποίηση της δικαστικής απόφασης αναγνωρίζοντας ως σφαλμένη την υλοποίηση του χάρτη του κτηματολογίου από μένα και έχοντας ως γνώμονα ότι τα όρια της ιδιοκτησίας που πήγαμε να διορθώσουμε δεν αμφισβητήθηκαν .Διότι οι γείτονες δεν έφεραν αντίρρηση ως το περίγραμμα του γεωτεμαχίου

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά δεν μας είπες ακόμη για το μέγεθος του λάθους . Αυτό το 3 που έγινε 8 σε πια θέση ήταν? Καλά είναι όταν πληκτρολογούμε σημάδια να επιλέγουμε πολυλάϊν για να ελέγχουμε το Εμβαδόν του κομματιού, ώστε να μας βγαίνει και να ελέγχουμε  το επιθυμητό εμβαδόν. Αν ΟΧΙ ξανασχεδιάζουμε. Όλοι μας έχουμε πληκτρολογήσει λάθος νούμερο. Το τελικό αποτέλεσμα, πριν εκτυπώσουμε, πρέπει να είναι όμως το σωστό. Την λύση νομικά δεν την ξέρω.

 

Νομίζω όμως το κτηματολόγιο, σαν " υπηρεσία ", από την στιγμή που ξέρει ότι έχει μια λανθασμένη καταχώρηση στα αρχεία την πρέπει αυτό από μόνο του να φροντίσει, ώστε να διορθωθεί . Αυτό είναι, νομίζω και το σωστό. Τους πας το σωστό σχέδιο των "χωρικών μεταβολών" και αυτοί έχουν την δυνατότητα να ξεκλειδώσουν το αρχείο τους για να το διορθώσουν. Έχουν μήπως σκοπό να το αφήσουν με το λάθος?? Γραφειοκρατεία που δεν τολμά κανείς να τη "σκοτώσει".

δεν υπάρχει μέγεθος λάθους υπάρχει μόνο λάθος 

στην περίπτωση μου υπάρχουν μονό δυο αποφάσεις εγκρίνεται η απορρίπτεται και εγώ είμαι στην δεύτερη και ψάχνω λύση να γίνει εγκρίνεται 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κτηματογραφικο διάγραμμα που παίρνω είναι για συνένωση ορίων (???) δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί η εντολή polyline διότι η συνταγμένες είναι κατά Χ με αύξοντα αριθμό (ανεξάρτητα του πως είναι καταχωρισμένες οι συντεταγμένες των κορυφών, κάθε γεωτεμάχιο περικλείεται από μια Polyline, την οποία αποτελούν τα όριά του σύμφωνα με τα στοιχεία του Ε.Κ.).

Το θέμα μας είναι ότι το κτηματολόγιο δεν δέχεται ούτε εν μέρη υλοποίηση της δικαστικής απόφασης αναγνωρίζοντας ως σφαλμένη την υλοποίηση του χάρτη του κτηματολογίου από μένα και έχοντας ως γνώμονα ότι τα όρια της ιδιοκτησίας που πήγαμε να διορθώσουμε δεν αμφισβητήθηκαν .Διότι οι γείτονες δεν έφεραν αντίρρηση ως το περίγραμμα του γεωτεμαχίου

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος ο ποίο εύκολος ποιος είναι;

Δες για το Read iris η γενικά για λογισμικό Ocr. Αλλιώς ανοίγεις το εξελ, βάζεις σε ενα κελι π. Χ. 680000 για Χ και στο διπλανό πληκτρολογείς τις εκατοντάδες και τα δεκαδικά του Χ. Στο τρίτο κελί κάνεις πρόσθεση των 2 προηγουμενων. Εντάξει δεν είναι και το πιο πρακτικο, γλυτώνεις τη ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε. Ο Πέτρος (εδώ τον βλέπω πρώτη φορά, ενώ σε ...άλλα μέσα εμφανίζεται συχνότερα) στο ποστ 12 σου είπε κάτι σωστό. Νομίζω πρέπει να βάλεις στην διοίκηση της "Κτηματολόγιο ΑΕ" το θέμα με όλες τις λεπτομέρειες, σε μορφή "τεχνικής έκθεσης". Υπάρχει ένα λάθος, πλέον διαπιστωμένο, που πρέπει να διορθωθεί . Τα λάθη πάντα πρέπει να διορθώνονται. Γιαυτό άλλωστε γίνονται και οι "χωρικές μεταβολές". Για να διορθώνουν λάθη.

Πρέπει λοιπόν να βρείτε, όλοι σας, έναν τρόπο να διορθωθεί αυτό το λάθος, Τα λάθη πρέπει να διορθώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.