Μετάβαση στο περιεχόμενο

τι ειδους αδεια για κτιστη περιφραξη σε οικόπεδο


Recommended Posts

Κτιστές θέλουν άδεια δόμησης.

 

Η ΕΕΜΜΚ αναφέρει

 

κγ.  Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

τι ενοεις σαν ιδια περιπτωση? απο οσα ειπωθηκαν.

 

 

 

 

Καλημερα επειδη εχω ακριβως την ιδια περιπτωση μπορεις να μου πεις αν κατεληξες τελικα τι χρειαζεται?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σχετικά με παρόμοιο ζήτημα, ρωτώντας στην Θεσσαλονίκη για άδεια περίφραξης σε οικόπεδο, δηλαδή για ΕΝΤΟΣ σχεδιου, μου είπαν οτι με Μικρής Κλίμακας μπορώ ουσιαστικά να κάνω μόνο συρματόπλεγμα και χωρίς σενάζ. Δηλαδή έμπηξη των σιδηροπασσάλων στο έδαφος χωρίς βάση από σκυρόδεμα ή τσιμέντο. Για οποιαδήποτε άλλη περίφραξη από μπετόν ή ακόμα και απο λιθοδομή  θέλω κανονική Άδεια Δόμησης. 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:

Στον Ν.4178/13 στο Κεφάλαιο Γ'/αρ.48 που τροποποιεί τον ΝΟΚ ως προς τις άδειες δόμησης, αναφέρει για τις ΕΕΜΚ:

"κγ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός (1,00) μέτρου ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και η περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές. Επίσης,επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφώνοικοπέδου ή γηπέδου."

Ωστόσο, στην ΥΑ 15-10-2013 σχετικά με τη Διαδικασία Έγκρισης και Απαιτούμενα Δικαιολογητικά για Εργασίες για τις οποίες απαιτείται Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας, η οποία είναι μεταγενέστερη του Ν.4178/2013 αναφέρει: 

"κγ. Για απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές ή περίφραξη με πρόχειρη κατασκευή (όπως συρματόπλεγμα) σε οικόπεδα μη ρυμοτομούμενα σε εντός σχεδίου περιοχές καθώς και για την οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου κατατίθεται:..."

 Αντικαθίσταται δηλαδή το "και" με το "ή" για αποσαφήνιση ότι στα οικόπεδα εντός σχεδίου δεν γίνεται λιθοδομή με ΕΕΜΚ.

 

ΥΓ: Ασχετο, αλλά λιθοδομή  εγώ καταλαβαίνω και απλή περιτοίχιση από τούβλα (τούβλο=τεχνητός λίθος)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας 

Σύμφωνα με τον 4495, για εντός σχεδίου, περίφραξη από τσιμεντόλιθους, ύψους 0.60 μ απαιτείται άδεια δόμησης; ;

Link to comment
Share on other sites

Στην εκτός σχεδίου περιοχή, σε γεωτεμάχιο που κατασκευάστηκε με άδεια οικοδομή και περίφραξη, ενα τμήμα της περίφραξης δεν κατασκευάστηκε και ο ιδιοκτήτης θέλει τωρα να το κατασκευάσει.

Θέλω άδεια δόμηση για όλη την περίφραξη ή μόνο για το τμήμα της ανακατασκευή περίφραξη. Το τμήμα αυτό καθώς συνορεύει με απότομη πλαγιά θα είναι με μπετον.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.