Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και παράλληλη απασχόληση/πολλαπλές δραστηριότητες (μη μισθωτες)


sarcs

Recommended Posts

Προσπαθώ να καταλήξω επιτέλους για το εάν πρέπει να γραφτώ και στον ΟΑΕΕ ή όχι.

Το θέμα που έχει ξανασυζητηθεί στα ..πρώτα βήματα του ΕΦΚΑ χωρίς να βγει συμπέρασμα.

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ :

Είμαι μηχανικός μετά 1993.

Επίσης  έχω και ΚΑΔ κατασκευής. Το 2016 για παράδειγμα είχα εισόδημα και από κατασκευή.

Μορφή επιχείρησης ατομική.

Ως 31/12/16 δεν υπήρχε θέμα διπλής ασφάλισης για εμάς (μόνο για παλιούς).

 

=> Πλέον αυτά θεωρητικά καταργήθηκαν, με βάση το Νόμο και τις Εγκυκλίους -τελευταία η Εγκ 27/15-6-17, και ισχύει ότι ναι μεν ασφαλιζόμαστε όλοι στον ίδιο φορέα, αλλά πληρώνουμε πολλαπλές εισφορές.

Συγκεκριμένα θεωρείται ότι 50% του εισοδήματος προέρχεται από το μηχανιλίκι (αυτοαπασχόληση) και το 50% από κατασκευή στην παρούσα (ελ. επαγγελματίας).

 

Στον ΟΑΕΕ πήγα 3 φορές ως τώρα, πλήρης άγνοια, μου λέγαν ακόμα για απαλλαγή λόγω συναφούς δραστηριότητας κλπ.

Εγώ επίσης θέλω να προσθέσω και καδ γραφιστικής.

 

Και ερωτώ : πρέπει να γραφτώ στον ΟΑΕΕ (ως τμήμα του ΕΦΚΑ)  ή οχι? 

 

Εάν γραφτώ, λογικά υποθέτω ότι διευκολύνω την πιο σωστή κατανομή των εισφορών και δεν επιβαρύνομαι κάτι (ίσως αναδρομικά από 1-1-17? δε ξερω - γιατί εγώ τα πλήρωσα μεν αλλά πήγαν όλα στο "τμήμα τσμεδε", οχι 50-50). Από την άλλη μέσα σε αυτή τη θολούρα  φοβάμαι μήπως η εγγραφή φέρει άλλες υποχρεώσεις (ποιος ξέρει τι θα βγαλουν να το πω απλά). 

 

Εάν πάλι δε γραφτώ, πώς θα βρουν αυτοί την "πολλαπλή" απασχόληση? από το Ε3 του 2016?? δηλαδή ελπίζω στο β εξάμηνο να μοιραστεί η εισφορά στο 50-50? και αυτά που έδωσα ήδη που έχουν πάει μόνο τσμεδε? μήπως μου πουν του χρόνου ή το β εξάμηνο ή όποτε τέλος πάντων  "βρουν" το Ε3,   "δώσε στο τμήμα ΟΑΕΕ  το άλλο 50% και ζήτα από το τσμεδε επιστροφή τα παραπανίσια 50% που έδωσες??"

 

Είναι μπέρδεμα, και αφορά πολύ κόσμο που δε το ξέρει ακόμα. Αναμένω απόψεις/ εμπειρίες.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

η δική μου συμπληρωματική ερώτηση είναι τι γίνεται όταν έχεις μόνο το καδ του γραφίστα (ή οποιοδήποτε άλλο εκτός ΤΕΕ).

 

νομίζω πως δε τίθεται θέμα κατανομής των εισφορών στα επιμέρους ταμεία του έφκα.

το διακύβευμα είναι κυρίως τα αναδρομικά που αναμένουμε να δούμε αν θα επιβληθούν βάσει ιδιότητας ή θα λαμβάνεται υπόψη το αν μέρος ή και όλο το εισόδημα προέρχεται από άλλο επιτήδευμα.

 

εκκρεμεί επίσης και η υπόθεση της κατάργησης της έννοιας "ιδιότητα μηχανικού".

Link to comment
Share on other sites

Kανείς????

Έχω ακριβώς , μα ακριβώς , την ίδια περίπτωση και τα ίδια ερωτήματα. Και τελικά θα πάω ΟΑΕΕ για προσθήκη νέων κωδικών (κατασκευής) όπου μου ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους. Και μετά θα πάω εφορία και μετά θα μου υπολογίζουν 50% & 50% ΟΑΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και για τους παλιούς κωδικού που κανονικά θα ήταν ΟΑΕΕ αλλά υπολογίστηκαν όλα ως ΤΣΜΕΔΕ ούτε λόγος και....... άστα κουράστηκα και μόνο που τα λέω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgios m δε κατάλαβα τι ρωτάς. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους του εφκα πρέπει να πληρώνεις εισφορά ανάλογη με  το 50% του εισοδήματος ως μηχανικού (τσμεδε) και το άλλο 50% ως πχ κατασκευαστή. όμως στον ΟΑΕΕ αγρόν ηγόραζαν δηλώνουν πλήρη άγνοια. 

 

Επίσης συντοπίτη και συν οπαδέ zafsko έχασα το τελευταίο, εννοείς ότι έχεις ήδη και παλιότερους καδ κατασκευής (εκτός απο αυτούς που θα προσθέσεις) και φοβάσαι μήπως προκύψει κάτι? (πριν το 2017 δεν υπάρχει θέμα πάντως νομιζω ειδικά για ατομική)? στον ΟΑΕΕ γράφτηκες τελικά? θα ήμουν ευγνώμων εάν ενημέρωνες γιατις εξελίξεις.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

sarcs ,  σχεδον τα ιδια με σένα , μετα το 93 , εχω καδ κατασκευης , συμμετοχη σε εταιρια και θελω να ανοιξω ΙΚΕ μαζι με με τη γυναικα μου (μηχανικος μετα το 93) που θα εχει και δραστηριοτητα γραφιστικης  :smile: .

Ο ενας λογιστης (ποιο χυμα) μου λέει εισφορες 0 , ο άλλος (της εταιριας) κανονικες εισφορες τουλάχιστον το ελάχιστο εισοδημα .

Ο ΟΑΕΕ μου ειπε δεν εχω εισφορες , ο λογιστης της εταιριας μου ειπε οτι ο ΟΑΕΕ λέει μ....ς

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

παράνοια απόλυτη. Εγώ από τις εγκυκλίους καταλαβαίνω εισφορές βάσει εισοδήματος, και επειδή δε μπορούν να τις ξεχωρίσουν (!) με το υπάρχον Ε3 τελικά το έκαναν 50-50% (μηχανικός/ ΟΑΕΕ). Το θέμα είναι τί γίνεται εάν πχ η μία δραστηριότητα έχει εισόδημα κάτω από το ελάχιστο μηνιαίο / 2 και η άλλη πάνω πχ και άλλα τέτοια περίεργα.  Ως τώρα καταλαβαίνω ότι κανείς δε ξέρει πώς θα εφαρμοστεί αυτό γενικά . Και θα έχει πλάκα στο τέλος να γραφτούμε στον οαεε με καθυστέρηση, και να μας χρεώσουν το μισό ανδρομικό, και να μας πουν τα παραπανίσια ζητείστε τα από το τσμεδε που τα δώσατε!!! (ένα ταμείο και τρίχες @@@@@ την τρέλα μου!)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgios m δε κατάλαβα τι ρωτάς. Σύμφωνα με τις εγκυκλίους του εφκα πρέπει να πληρώνεις εισφορά ανάλογη με  το 50% του εισοδήματος ως μηχανικού (τσμεδε) και το άλλο 50% ως πχ κατασκευαστή. όμως στον ΟΑΕΕ αγρόν ηγόραζαν δηλώνουν πλήρη άγνοια. 

 

Επίσης συντοπίτη και συν οπαδέ zafsko έχασα το τελευταίο, εννοείς ότι έχεις ήδη και παλιότερους καδ κατασκευής (εκτός απο αυτούς που θα προσθέσεις) και φοβάσαι μήπως προκύψει κάτι? (πριν το 2017 δεν υπάρχει θέμα πάντως νομιζω ειδικά για ατομική)? στον ΟΑΕΕ γράφτηκες τελικά? θα ήμουν ευγνώμων εάν ενημέρωνες γιατις εξελίξεις.

Ξεκίνησα να κάνω εγγραφή σε ΟΑΕΕ όπου ζητούν: ταυτότητα επικυρωμένη(?) , ΑΜΚΑ , ΑΦΜ, ΙΒΑΝ , ΑΜΚΑ&Ονοματεπώνυμο συζύγου,μισθωτήριο , ένσημα για μετά 1993 ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΑΤΛΑ (?), ΥΔ,εξουσιοδιότηση και αφου τα κανεις αυτα στον ΟΑΕΕ πας εφορία: ταυτότητα επικυρωμένη , βεβαίωση εγγραφής στο επιμελητήριο , βεβαιωση εγγραφής στον ΟΑΕΕ , μισθωτηριο,εξουσιοδότηση και εν συνεχεία ξαναπάς ΟΑΕΕ για ολοκλήρωση εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Για μηχανικούς-γιατρούς-δικηγόρους προβλέπεται μια επιπλέον χρέωση (επί αυτής που πληρώνουν όλοι οι ΕΕ) που αναμένεται να έρθει αναδρομικά και αυτή θα είναι και πάλι ποσοστό του εισοδήματος όπως και η βασική χρέωση (πχ τα 168 ευρώ) που πληρώνουμε ήδη. Εάν μηχανικός λαμβάνει τα εισοδήματά του από άλλους ΚΑΔ και όχι αυτούς του μηχανικού, αυτή η επιπλέον χρέωση θα υπολογιστεί επί του ποσοστού εισοδημάτων που προέρχονται από τα τυχόν ΚΑΔ μηχανικών? Εάν το 100% του εισοδήματος προκύπτει από τους άλλους ΚΑΔ (ειδικά αν δεν έχεις δηλωμένο κανέναν ΚΑΔ μηχανικού) υπάρχει περίπτωση μηδενικής επιβάρυνσης? Κι αν ναι, πρέπει να γίνει κάποια ενέργεια από την πλευρά μας για να το πετύχουμε αυτό? Ή το γεγονός ότι προέρχεσαι από το ΤΣΜΕΔΕ σε δεσμεύει να πληρώσεις οπωσδήποτε τα παραπάνω λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.