Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 097 - Ν. 4495/17] Ρύθμιση αναστολής και εξαίρεσης από την κατεδάφιση


Recommended Posts

On 14/10/2021 at 10:18 ΜΜ, kondylw@ said:

Στο άρθρο αυτό τίθεται η προϋπόθεση να μην απαγορεύεται η χρήση του αυθαίρετου από τις πολεοδομικές διατάξεις της περιοχής που ισχύουν σήμερα ή ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής ή ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της ο.α. 
Το αυθαίρετό μου είναι ξενοδοχείο επιπλωμένων διαμερισμάτων 4 στρεμμάτων ...η χρήση επιτρέπεται στην περιοχή, αλλά από 10 στρέμματα κ πάνω σήμερα και από 8 στρέμματα και πάνω όταν εκδόθηκε η ο.α..

Σύμφωνα με την προφορική απάντηση του helpdesk του κεντρικού ΤΕΕ ο έλεγχος αφορά στη χρήση γενικά χωρίς περαιτέρω έλεγχο της αρτιότητας, οπότε μου είπαν ότι η τακτοποίηση είναι εφικτή.

Η προϊσταμένη της πολεοδομίας όμως - Ηρακλειο Κρήτης- υποστηρίζει ότι οι πολεοδομικές διατάξεις της χρήσης συμπεριλαμβάνουν και τον έλεγχο αρτιότητας, όποτε μου είπε ότι η τακτοποίηση δεν είναι εφικτή.

Γραπτή απάντηση δεν πρόκειται να πάρω, όπως όλοι γνωρίζουμε.
 

Μπορει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμός απαιτούμενου εμβαδού για την χρήση είναι περιορισμός δόμησης.
Βάσει του άρθρου 97 η τακτοποίηση μπορεί να γίνει, αφού παραβιάστηκε μόνο αυτός ο όρος.
Δηλαδή έγινε υπέρβαση (παραβίαση) περιορισμού δόμησης, ενώ η χρήση δεν απαγορεύεται.

Edited by Stranger_
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.