Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ - σπουδές και δικαιώματα


chrisch

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι τριτοετής φοιτητής της Α.Σ.Παι.Τ.Ε. στο τμήμα των Εκπαιδευτικών Πολιτικών Έργων Υποδομής. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το πτυχίο της σχολής είναι Π.Ε. ή Τ.Ε. και τι συνεπάγεται κάθε περίπτωση; Δυστυχώς απ' τη σχολή δεν πήρα σαφή απάντηση, γι' αυτό και απευθύνομαι σ' εσάς!

 

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω, αν ένας μεταπτυχιακός τίτλος οδηγεί σε αλλαγή των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; ΠΕ ή ΤΕ, και τι συνεπάγεται αυτό;

 

Όσο για το δεύτερο ερώτημά μου, αν κάνω και μεταπτυχιακό (π.χ. στο Πανεπιστήμιο Πατρών) θα έχω τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα που θα έχω και ως πτυχιούχος Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν chrisch σου γράφω στις 2 το πρωί. Άρα αυτό που θα σου πω είναι σημαντικό.

Θεωρείσε Μηχανικός Έργων Υποδομής ΤΕ με ότι περιορισμούς στα επαγγελματικά σου δικαιώματα συνεπάγεται αυτό. Η μόνη διαφορά είναι ότι το πτυχίο σου έχει μία παραπάνω μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ για να προτιμηθείς ως εκπαιδευτικός. Τίποτα άλλο δεν αλλάζει. Άρα κ master κ διδακτορικό να πάρεις πάνω στο αντικείμενο σου πάλι υπόκεισε στους ίδιους περιορισμούς, οι οποίοι σημειωτέων θεσπίστηκαν το 1970 για τους απόφοιτους ΚΑΤΕΕ κ όχι ΤΕΙ. Η παρούσα κυβέρνηση προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα δημιουργόντας κάποια Προεδρικά Διατάγματα με επαγγελματικά δικαιώματα που αρμόζουν σε απόφοιτους ΤΕΙ αλλά έχουν κολλήσει σε κάτι υπουργεία (βλ Σουφλιάς-Ξανθόπουλος). Τα επ. δικαιώματα αυτά προβλέπουν ελέυθερη άσκηση του επαγγέλματος που σπούδασες και σε περίπτωση master στο αντικείμενο των σπουδών αναβάθμιση σε επίπεδο ΠΕ. Δηλαδή εσύ θα αναβαθμιστείς σε Πολιτικός Μηχανικός. Όπως σου είπα όμως κόλλησε κ η ΕΕΤΕΜ, ο εκπρόσωπος των μηχανικών τε, οργανώνει σύντομα εκδηλώση διαμαρτυρίας. Το θέμα είναι θα συμμετέχεις εσύ; Οι συμφοιτητές σου; Εμείς οι "παλιοί" φάγαμε ήδη το παλούκι κ μάθαμε να ελισσόμαστε μέσα σε ένα ανθρωποφάγο σύστημα, εσείς οι φοιτητές πρέπει να αναρωτηθείτε Είναι ανάγκη να το ζήσετε κ εσείς οι μελλοντικοί μηχανικοί τε;

Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο του πρώτου κύκλου (διάρκεια 4 ετών) δεν σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά μόνο τη δυνατότητα να διορισθείς στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οπότε διορίζεσαι ως ΠΕ17..

 

Αν κάνει και τον δεύτερο κύκλο (ένα επιπλέον έτος ) έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ, αλλά στο δημόσιο (εκτός από Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση) διορίζεσαι ως ΤΕ!!!!!!!!!

Για μεταπτυχιακά ισχύουν ότι σου έχουν γράψει.

Link to comment
Share on other sites

chrisch, επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το θεμα αυτο, μπορεις να μου πεις πως ειναι η σχολη αυτη;

με ποιον τροπο μπηκες; ποσο διαρκει και γενικα τι αλλες πληροφοριες εχεις;

σε ερωτηση που εκανα στη σχολη, μου ειπανε οτι βγαινει, κατι σαν προκυρηξη περιπου τον μαιο και κανουμε τα χαρτια;

Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο του πρώτου κύκλου (διάρκεια 4 ετών) δεν σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά μόνο τη δυνατότητα να διορισθείς στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οπότε διορίζεσαι ως ΠΕ17..

 

Αν κάνει και τον δεύτερο κύκλο (ένα επιπλέον έτος ) έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΤΕΙ, αλλά στο δημόσιο (εκτός από Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση) διορίζεσαι ως ΤΕ!!!!!!!!!

Για μεταπτυχιακά ισχύουν ότι σου έχουν γράψει.

 

 

Πάγιο αίτημα των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ είναι η κατάταξή τους στην κατηγορία ΠΕ17 στο Δημόσιο όπως ακριβώς συμβαίνει σε όλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Έγινε προσπάθεια το θέμα αυτό να λυθεί με τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή, όμως για ακόμα μια φορά το ΤΕΕ που τόσο πολύ μας αγαπά, παρενέβει και μπλόκαρε το θέμα με αποτέλεσμα η τροπολογία να μην περάσει ποτέ. Αντιθέτως βέβαια, θυμίζω πως όλως τυχαίως η κατάταξη των εργοδηγών στην κατηγορία ΤΕ έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα με το ΤΕΕ να ανακοινώνει απλά πως διαφωνεί.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS είναι πολύ λυπηρά αυτά που λες... Είναι γεγονότα που με κάνουν πολλές φορές να σκέφτομαι οτι θα ήταν προτιμότερο να έχω γεννηθεί πολίτης άλλης χώρας...

 

chrisch, επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το θεμα αυτο, μπορεις να μου πεις πως ειναι η σχολη αυτη;

με ποιον τροπο μπηκες; ποσο διαρκει και γενικα τι αλλες πληροφοριες εχεις;

σε ερωτηση που εκανα στη σχολη, μου ειπανε οτι βγαινει, κατι σαν προκυρηξη περιπου τον μαιο και κανουμε τα χαρτια;

 

 

Αγαπητή giota83 (ελπίζω να μη σφάλω σχετικά με το φύλο) η Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. παρέχει παιδαγωγική και τεχνολογική εκπαίδευση στους σπουδαστές της, έχοντας δύο κύκλους σπουδών, τον πρώτο που διαρκεί 8 ακαδ. εξάμηνα και τον δεύτερο διάρκειας 2 ακαδ. εξαμήνων. Στον α' κύκλο παρέχεται πτυχίο εκπαιδευτικού τεχνολογικής εκπαίδευσης (δευτεροβάθμιας) ενώ στον β' κύκλο πτυχίο μηχανικού τεχνολογικής κατεύθυνσης (ισότιμο ΤΕΙ).

 

Η εισαγωγή γίνεται με πανελλήνιες εξετάσεις είτε από τα Ενιαία είτε από τα Τεχνικά Λύκεια της χώρας. Επίσης πρόσβαση έχουν και κύπριοι μαθητές όμως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τον τρόπο εισαγωγής τους.

 

Στην πράξη, τα μαθήματα της σχολής είναι τεχνικά μαθήματα (βλ. Στατική, Εφαρμ. Μηχανική, Αντοχή Υλικών, Οπλ. Σκυρόδεμα, Υδραυλική κλπ.) και παιδαγωγικά (βλ. Παιδαγωγική Ψυχολογία, Εκπαιδευτική Διοίκηση, Διδακτική Μεθοδολογία κλπ.).

 

 

Παράλληλα η Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. υλοποιεί προγράμματα α) Παιδαγωγικής Κατάρτισης για εκπαιδευτικούς ή υποψήφιους εκπαιδευτικούς και β) Επιμόρφωσης ή Εξειδίκευσης διάρκειας δύο εξαμήνων. Η εισαγωγή στα προγράμματα αυτά δεν γνωρίζω πως γίνεται.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ένα κακό της σχολής (και μάλλον των περισσότερων απ' οτι μου έχουν πει) είναι οτι δεν μας ενημερώνει για διάφορα πράγματα, αλλά το κάνουν τρίτοι...

 

-----------------------------------

πηγή "Οι Σπουδές στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε."

 

Καταρχήν chrisch Τα επ. δικαιώματα αυτά προβλέπουν ελέυθερη άσκηση του επαγγέλματος που σπούδασες και σε περίπτωση master στο αντικείμενο των σπουδών αναβάθμιση σε επίπεδο ΠΕ. Δηλαδή εσύ θα αναβαθμιστείς σε Πολιτικός Μηχανικός. Όπως σου είπα όμως κόλλησε κ η ΕΕΤΕΜ, ο εκπρόσωπος των μηχανικών τε, οργανώνει σύντομα εκδηλώση διαμαρτυρίας. Το θέμα είναι θα συμμετέχεις εσύ; Οι συμφοιτητές σου;

 

Θα γίνουν κινητοποιήσεις την Παρασκευή 20/3. Δεν ξέρω ποιό είναι το μέλλον των δικαιωμάτων μας. Δεν γνωρίζω καν τι λύσεις/αλλαγές έχουν προταθεί, που "κολλάει" το ζήτημα κ.τ.ο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chrisch η συμμετοχή όλων μας, άρα και η δική σου, την Παρασκευή 20 Μαρτίου είναι πολύ σημαντική. Διεκδικούμε το αυτονόητο δικαίωμα να μπορούμε να εργαστούμε με αξιοπρέπεια σε μια χώρα που μας την έχει στερήσει.

Διάβασε το σχετικό topic εδώ στο φορουμ με θέμα "Προσχέδιο για τα επ. δικαιώματα αποφοίτων ΤΕΙ" και θα καταλάβεις γιατί την Παρασκευή πρέπει κάθε συνάδελφος που σέβεται τον εαυτό του, τις σπουδές του, την οικογένεια του και τα χρόνια που αφιέρωσε και θα αφιερώσει στο μέλλον για να γίνει σωστός επαγγελματίας, να είναι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.