Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


Recommended Posts

Ειναι παρανοικο ομως, το ιδιο το προεδριο ΤΕΕ, να μη μας συστηνει τι να κανουμε. Πληρωνουμε ή οχι? Αναξιοι συναδελφοι που απο τα εδρανα τους δωσαμε αξια

Δεν καταλαβαίνω γιατί σκας τζάμπα. Αν τα έχεις τα δίνεις και ξεμπερδεύεις έτσι και αλλιώς δεν τα γλυτωνεις. Αν δεν τα έχεις δεν τα πληρώνεις, πως αλλιώς αφού δεν τα έχεις. Το ΤΕΕ τι ακριβώς να σου πει;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανως δεν εχεις καταλαβει πως ειναι αδικη καταβολη εισφορων με καμια παροχη ανταποδοτικη. Το ιδιο το ΤΕΕ το περιγραφει στην ανακοινωση του και δε νομιζω πως αρεσει σε κανεναν να πεταει χρηματα, ανεξαρτητα αν τα εχει ή οχι

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ξέρει κανείς αν μπορούν να μπούν τα αναδρομικά σε δόσεις?

επίσης βλέπω μόνο αναδρομικά Α και Β εξάμηνο 2012, θα βγούν και άλλα? και αν ναι πότε θα βγούν?

είμαι σε διακανονισμό απο το καλοκαιρι του 15, αν δεν τα πληρώσω χάνω τον διακανονισμό?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει διακανονισμό και μου μένουν 2 δόσεις.Αν δεν πληρώσω σήμερα το Α2012 τον χάνω;

 

Καλημέρα,

ξέρει κανείς αν μπορούν να μπούν τα αναδρομικά σε δόσεις?

επίσης βλέπω μόνο αναδρομικά Α και Β εξάμηνο 2012, θα βγούν και άλλα? και αν ναι πότε θα βγούν?

είμαι σε διακανονισμό απο το καλοκαιρι του 15, αν δεν τα πληρώσω χάνω τον διακανονισμό?

 

Ευχαριστώ

Καλημέρα,

Η λογική λέει πως χάνονται οι διακανονισμοί...

Δόσεις μπορούν να μπουν σε οποιεσδήποτε εισφορές καταστούν ληξιπρόθεσμες (πάγια ρύθμιση κλπ). Απλά εφόσον υπάρχει ήδη διακανονισμός και χαθεί, το υπόλοιπο των δόσεων θεωρείται άμεσα απαιτητό

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα αναδρομικά δεν θεωρούνται τρέχουσες εισφορές, γιατί να χαθεί ο διακανονισμός?

Απο αυτά που ξέρω ο διακανονισμός χάνεται αν δεν πληρώσεις τις τρέχουσες εισφορές.

Εκτός και εάν τα αναδρομικά θεωρούνται τρέχουσες εισφορές!!!!!

 

Στο Ελλαδιστάν ολα επιτρέπονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μια ερώτηση για τα αναδρομικά:

 

Στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ, στο μπάνερ "Ειδοποίηση πληρωμής" μου βγάζει μόνο αναδρομικά Β 2012, 235 ευρώ.

 

Τυχόν προηγούμενα πού είναι; Αν υπήρχαν, θα εμφανίζονταν συγκεντρωτικά στό ίδιο ειδοποιητήριο ή μπορεί να είναι αλλού;

 

Θυμάμαι ότι κάποια εξάμηνα πλήρωνα περίπου 2000 το εξάμηνο και κάποια πλήρωνα 2300, με τα αναδρομικά. Μετά τα αφαίρεσαν, ούτε θυμάμαι. 

 

Για να μην σας κουράζω, η ερώτηση είναι απλώς αν μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα τυχόν ειδοποιητήρια για αναδρομικά... (Απώτερος σκοπός να δω αν έχω ασφαλιστική ενημερότητα για να βγάλω Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στα παιδιά μου.)

 

Χίλια ευχαριστώ,

Γιούλα

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τα αναδρομικά:

 

Στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ, στο μπάνερ "Ειδοποίηση πληρωμής" μου βγάζει μόνο αναδρομικά Β 2012, 235 ευρώ.

 

Τυχόν προηγούμενα πού είναι; Αν υπήρχαν, θα εμφανίζονταν συγκεντρωτικά στό ίδιο ειδοποιητήριο ή μπορεί να είναι αλλού;

 

Θυμάμαι ότι κάποια εξάμηνα πλήρωνα περίπου 2000 το εξάμηνο και κάποια πλήρωνα 2300, με τα αναδρομικά. Μετά τα αφαίρεσαν, ούτε θυμάμαι. 

 

Για να μην σας κουράζω, η ερώτηση είναι απλώς αν μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα τυχόν ειδοποιητήρια για αναδρομικά... (Απώτερος σκοπός να δω αν έχω ασφαλιστική ενημερότητα για να βγάλω Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στα παιδιά μου.)

 

Χίλια ευχαριστώ,

Γιούλα

 

Καλησπέρα

Σε εμένα τουλάχιστον το ειδοποιητήριο είχε 2 σελίδες. Μία για κάθε εξάμηνο

 

Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται να δοθεί παράταση για το ειδοποιητήριο των αναδρομικών του Β2012 που λήγει 30/3/2018.

 

Ευχαριστώ

Edited by pmark
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε εμένα τουλάχιστον το ειδοποιητήριο είχε 2 σελίδες. Μία για κάθε εξάμηνο

 

Γνωρίζει κάποιος αν πρόκειται να δοθεί παράταση για το ειδοποιητήριο των αναδρομικών του Β2012 που λήγει 30/3/2018.

 

Ευχαριστώ

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να εννοεί ότι χρωστάω μόνο ένα εξάμηνο.

 

Σχετικά με πιθανή παράταση, θυμάμαι από παλιά ότι πάντα δίνεται την τελευταία μέρα ή ίσως την προηγούμενη, ποτέ νωρίτερα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος... Πάντα με την ψυχή στο στόμα περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τα αναδρομικά:

 

Στο σάιτ του ΤΣΜΕΔΕ, στο μπάνερ "Ειδοποίηση πληρωμής" μου βγάζει μόνο αναδρομικά Β 2012, 235 ευρώ.

 

Τυχόν προηγούμενα πού είναι; Αν υπήρχαν, θα εμφανίζονταν συγκεντρωτικά στό ίδιο ειδοποιητήριο ή μπορεί να είναι αλλού;

 

Θυμάμαι ότι κάποια εξάμηνα πλήρωνα περίπου 2000 το εξάμηνο και κάποια πλήρωνα 2300, με τα αναδρομικά. Μετά τα αφαίρεσαν, ούτε θυμάμαι. 

 

Για να μην σας κουράζω, η ερώτηση είναι απλώς αν μπορούμε να δούμε κάπου όλα τα τυχόν ειδοποιητήρια για αναδρομικά... (Απώτερος σκοπός να δω αν έχω ασφαλιστική ενημερότητα για να βγάλω Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης στα παιδιά μου.)

 

Χίλια ευχαριστώ,

Γιούλα

 

 

Καλησπέρα youla,

 

Στη δική μου περίπτωση κάποια στιγμή μετά τη λήξη της προθεσμίας (28/2) που υπήρχε για την πληρωμή του Β. εξ. 2011 και του Α' εξ. 2012, αυτά τα 2 εξάμηνα εξαφανίστηκαν από το ειδοποιητήριο που βγάζει το site του ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα βγάζει μόνο το Β' 2012 που δεν έχει λήξει ακόμη. Οπότε μην είσαι τόσο σίγουρη ότι χρωστάς μόνο ένα εξάμηνο, εκτός αν είχες τσεκάρει και πριν τις 28/2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.