Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάμερες σε μαγαζί.


Βασίληςbb

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχουμε ένα μεζεδοπωλείο και θέλαμε να βάλουμε μια-δύο κάμερες για ασφαλεια. Όχι απαραίτητα καταγραφής αλλά να μπορώ πχ από το σπίτι να δω το μαγαζί ή κάτι τέτοιο.

Δεν έχω ιδέα περί του θέματος και θα ήθελα κάποιο συνάδελφο να με διαφωτίσει.

Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη ειδικά από κάποιον που έχει κάνει κάτι παρόμοιο.

Ευχαριστώ

 

 

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φοιτητής και μελλοντικος συνάδελφος να φανταστώ..

Η "καλή" λύση αν θες την γνώμη μου είναι 2-3 κάμεριτσες και ένα κατάγραφικο 4 θέσεων ( μελλοντικά) το οποίο συνδέεται στο ρουτερ μέσω ρυθμίσεων και στο pc αν θες και μπαίνεις από υπολογιστή ή την εφαρμογή στο κινητό. Αν θες κάποια στιγμή και καταγραφή μπαμ πετάς ένα σκληρό εκεί π δεν τρέχεις.. Μάρκα Hikvision από τις καλύτερες.. Τωρα μπορείς να πάρεις 2 ip camera και να τις δουλεύεις μέσω του προγράμματος ip camera viewer στο οποίο θα κάνεις τις ρυθμίσεις ( έχει οδηγίες) και θα τις βλέπεις μεσω των ip τους σε ένα απλό browser.

Τέλος υπάρχουν άλλες δικτυακές σαν την dcs-930L που έχει το πρόγραμμα, παίρνει ip πανεύκολα και τελειώσεις σφαίρα.. Ότι θες εσύ κάνεις..

Συγγνώμη στην ομάδα για την υπερβολική αναφορά σε μάρκες

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τώρα τίθεται ένα θέμα: έστω ότι κόβεται το τηλεφωνικό καλώδιο από το οποίο σου έρχεται εσένα η εικόνα. Εάν την ώρα εκείνη κοιτάς τις κάμερες θα δεις το μαύρο και θα τρέξεις να δεις τι συμβαίνει. Εάν όμως εκείνη την ώρα δε τις κοιτάς, υπάρχει τρόπος να ειδοποιηθείς ότι η σύνδεση διακόπηκε?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταγραφικά με δυνατότητα sms , τώρα για κάτι άλλο όπως απλά χαμένο σήμα θέλει ενα αυτοματισμο εκτός του συστήματος..

Και αυτό κάνει δουλίτσα https://spy.gr/gia-evomatec-kameres/751/

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητής και μελλοντικος συνάδελφος να φανταστώ..

Η "καλή" λύση αν θες την γνώμη μου είναι 2-3 κάμεριτσες και ένα κατάγραφικο 4 θέσεων ( μελλοντικά) το οποίο συνδέεται στο ρουτερ μέσω ρυθμίσεων και στο pc αν θες και μπαίνεις από υπολογιστή ή την εφαρμογή στο κινητό. Αν θες κάποια στιγμή και καταγραφή μπαμ πετάς ένα σκληρό εκεί π δεν τρέχεις.. Μάρκα Hikvision από τις καλύτερες.. Τωρα μπορείς να πάρεις 2 ip camera και να τις δουλεύεις μέσω του προγράμματος ip camera viewer στο οποίο θα κάνεις τις ρυθμίσεις ( έχει οδηγίες) και θα τις βλέπεις μεσω των ip τους σε ένα απλό browser.

Τέλος υπάρχουν άλλες δικτυακές σαν την dcs-930L που έχει το πρόγραμμα, παίρνει ip πανεύκολα και τελειώσεις σφαίρα.. Ότι θες εσύ κάνεις..

Συγγνώμη στην ομάδα για την υπερβολική αναφορά σε μάρκες

Φοιτητής ακριβώς και μελλοντικος μηχανικός.

 

Οι πρώτες κάμερες που αναφέρεις τι είδους είναι; Πώς θα τις ψάξω; Από ανάλυση κλπ;

Απο Τι κατάλαβα στις ip Δεν έχει καταγραφή είναι απλα video stream;

Αλλά μαγαζιά ποιο χρησιμοποιούν πιο πολύ;

Και αν μπορείς να μου προτείνεις είτε εδω ειτε με πμ ένα πακέτο που ξέρεις με όλα μέσα. Κάμερες, καταγραφικο και ότι άλλο χρειαστεί. Και μια τιμή για να ξέρω τι παίζει. Θα το ψάξω και μόνος μου αλλα θα με βολέψει να καταλάβω τι εννοείς Εσύ Καλή λυση.

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδικότητα αν επιτρέπεται Βασίλη?

Για τις πρώτες, εννοώ οποιαδήποτε κάμερα αναλογική ψηφιακή ( με ένα utp πχ να παίρνεις ρεύμα και εικόνες) που υπάρχει στο εμπόριο .. Τις οδηγείς κατάγραφικο με ethernet jack αν είναι ip ή ότι χρειάζονται και μέσω του προγράμματος του κατάγραφικου στο pc του δίνεις την ip και Gates ξεχωριστά και εισαι έτοιμος.. Αυτό είναι το πιο επαγγελματικο κατ εμε. Τα μαγαζιά έτσι παίζουν κυρίως.. Τώρα εσύ μπορείς με 2 απλές κάμερες όπως αυτή π σου έδειξα να τις βάλεις στο ρουτερ και κάνουν μόνες τους τα περισσότερα αφού εγκαταστήσεις το iP viewer..θα στα στείλω όλα αναλυτικά ναι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο χώρο εργασίας (ιδιόκτητο γραφείο), είχα βάλει εξωτερική κάμερα η οποία μέσω module, εμπλέκεται στις συχνότητες της τηλεόρασης (στην εξωτερική κεραία δηλαδή, που έχω εγκαταστήσει / τη γνωστή μάρκα, κίτρινο μαύρο). Έτσι, έχω μια ξεχωριστή οθόνη και βλέπω συνεχώς τι γίνεται στον έξω χώρο (εξώπορτα, είναι ισόγειο).

Πάνε βέβαια και 11 χρόνια από τότε που μου το είχαν εγκαταστήσει, οπότε προφανώς και δεν έχει ούτε απομακρυσμένη πρόσβαση, ούτε κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Direct , το έχω ακουσει αυτό , δεν ειναι την τύχη να το δώ απο κοντά πάντως...Ωραία δουλειά.

Πάντως για οτι θές μπορείς να κάνεις πλέον γιαυτό ρώτησα τον βασίλη ..

Eγω σε σπιτι 10τιας φίλου που έφυγε γερμανία και το νοίκιασα πρόσφατα έβαλα 8 τέτοιες (μέσα-έξω) με ενα καταγραφικό και τα ελέγχω συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ JimakosR. Η αλήθεια είναι πως το σκέφτομαι, γιατί η υπάρχουσα εγκατάσταση είναι μεν μια απλή δουλειά και σχετικά αποτελεσματική, πλην όμως είναι πολύ πίσω τεχνολογικά σε σχέση με τις υπάρχουσες (αυτές που περιγράφεις και παραπάνω). Θεωρώ πχ ότι η απομακρυσμένη πρόσβαση, το auto trigger σε περίπτωση motion ή sound detection είναι απαραίτητα (πια). Φυσικά και το καταγραφικό, αλλά ήδη οι απλές ip με την ενεργοποίηση τους (σε κίνηση ή ήχο), έχουν τη δυνατότητα snapshot ή video.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.