Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Επομένως ασυζητητί ΟΑΕΕ. Μην μπλέξεις με ΤΣΜΕΔΕ, αφού δεν χρειάζεσαι και την Αδεια Ασκησης Επαγγελματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να στο πω διαφορετικά: Χτυπα Ξυλο, και του χρόνου γινεται η στραβή και δεν εισαι στο ΠΟλυτεχνείο.

 

Το μπουγιουρντί του ΤΣΜΕΔΕ θα το πληρώσεις.

 

ΒΑλε ΟΑΕΕ να εχεις το κεφαλι σου ησυχο....

Link to comment
Share on other sites

+1000000

Ελπιζω να σε πεισαμε, για το καλο σου ! Βρεξει χιονισει οι εισφορες τρεχουν και δεν κοβονται. Το τεβε οποτε θες το σταματας και το ξαναξεκινας

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λένε οι συνάδελφοι...

Συν επίσης το γεγονός ότι οι εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ θα αυξηθούν κατακόρυφα στο επόμενο εξάμηνο (έχει ψηφιστεί)

Προσωπικά θα πήγαινα ΤΣΜΕΔΕ μόνο αν είχα σίγουρη δουλειά μηχανικού ή είχα αποφασισει ότι θα ζήσω από την υπογραφή και όπου πάει

 

Μετά τα 4; Μην περιμένεις να αλλάξει κάτι στο ΤΣΜΕΔΕ προς το καλύτερο, με το ζόρι επιβιώνει ήδη

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως διαφωνώ, και κλίνω υπέρ ΤΣΜΕΔΕ

σάμπως ο ΟΑΕΕ είναι σε καλύτερη μοίρα από το ΤΣΜΕΔΕ βρε συ Ίκαρε ;

χώρια που έχοντας σφραγίδα όλο και κάτι άλλο θα βρεις να κάνεις μέσα σε αυτά τα 4 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

   Το ενδεχόμενο να ανοιγοκλείνεις τα βιβλία σου είναι ρεαλιστικό; Η ερώτησή μου δεν είναι υποθετική, γιατί με αφορά άμεσα. Κάθε πότε πρέπει να τους κόβεις μπλοκάκι; Δε γίνεται να απαιτούν μπλοκάκι όταν στην ουσία δουλεύεις εκεί. Λογιστής δεν είμαι, αλλά ίσως να έχει νόημα να μην έχεις συνεχώς ανοιχτά τα βιβλία. Δεν ξέρω βέβαια αν γίνεται κάτι τέτοιο. Αλλά στις τρέλες τους, εγώ με τρέλα μπορώ να απαντήσω μόνο. Άλλωστε είναι και το τέλος επιτηδεύματος (που εσύ ως νέος δεν έχεις αλλά θα το βρεις μπροστά σου). Είναι και το αφορολόγητο που χάνεις, ως ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι ΠΟΛΛΑ.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

1. Θεωρείσαι σαν μισθωτός

2. Εγώ που δουλεύω σαν ερευνητής επειδή κάνω διδακτορικό και είμαι σε πρόγραμμα (μη κοινοτικό) είναι υποχρετικό να κλόβω μπλοκάκι μετά τα 7000€

Link to comment
Share on other sites

Αμα γραφτείς στον ΟΑΕΕ τουλάχιστον μέχρι τη λύση της σύμβασής σου και μετά να επανεξετάσεις το θέμα? Αφού έτσι και αλλιώς μέχρι τότε καλύπτεσαι. Μετά ανάλογα τα βήματά σου βλέπεις....Αλλωστε ότι θα έχεις πληρώσει μεταφέρονται δεν χάνονται..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.