Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι (επικαλούμενος την γενικότερη ιδιότητα του Μηχανικού),
 
       Εδώ και λίγες μέρες μπορώ να πω ότι ανήκω και εγώ στον κλάδο αυτό (στις 26 Νοεμβρίου και τυπικά η ορκωμοσία μου ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ, απόφοιτος της Πολυτεχνικής σχολής του Α.Π.Θ.). Βρίσκομαι σε παρόμοια κατάτασταση με τα παιδιά πιο πάνω - συγκεκριμένα εγγραφή ή μη στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

      Μόνο που είμαι λίγο πιο ιδιαίτερη περίπτωση, θα προσπαθήσω να γίνω πιο κατατοπιστικός και ελπίζω κάποιος να γνωρίζει μερικές χρήσιμες πληροφορίες.

 

1. Συζητάω με έναν από τους καθηγητές της επιτροπής της διπλωματικής μου για διδακτορικό (αντικείμενο Ηλεκτρική Οικονομία, πιο πολύ οικονομικό κομμάτι παρά κάτι που στο μέλλον θα έβαζα υπογραφή, όπως και μεθόδους μείωσης εξόδων, αύξησης εσόδων, επενδυτικά πλάνα για επιχειρήσης - σαν σύμβουλος μηχανικός (?) αν υπάρχει αυτή η ορολογία). Αυτό προέκυψε καθώς το θέμα που εξετάζω είναι ένα "φλέγων" ζήτημα διεθνώς αυτόν τον καιρό και στα επόμενα χρόνια (5-6) θα είναι και για την χώρα μας.

2. Πριν από 6 περίπου βδομάδες είχα πρόταση (ανεπίσημα καθώς όπως ανέφερα πριν λίγες μέρες τέλειωσα με τις υποχρεώσεις μου στην σχολή, ασχολούμαι με το θέμα 2-3 χρόνια) για διδακτορικό στην Αγγλία από φίλο μου (πρώην συμφοιτητής και ασχολείται πάνω κάτω με το ίδιο θέμα), όμως όταν συζήτηθηκε με τον υπεύθυνο καθηγητή υπήρχε πρόβλημα καθώς ζυτούσαν άτομο που μπορεί να ξεκινήσει το αργότερο τέλη Οκτωμβρίου. (+ ένα χαρτί για γνώση Αγγλικής που θέλει 2-3 βδομάδες για την απόκτηση του). Μου είπαν πάντως να είμαι έτοιμος για την επόμενη περίοδο (Φεβρουάριο/Μάρτιο περίπου) καθώς πιθανόν θα υπάρχει νέα θέση. Προσθέτω την αμοιβή 1100 λίρες (~1400 ευρώ) καθαρά (σαν υποτροφία περίπου από ότι κατάλαβα από τον φίλο μου, δεν μπήκα σε λεπτομέριες, πάντως μου λέει οτι είναι αρκετά καλά και του περισσεύουν κιόλας, Cardiff, Wales)

 

3.Παράλληλα ψάχνω για δουλειά εδώ (Θεσσαλονική) καθώς τίποτα δεν σίγουρο, ενώ η καταγωγή μου είναι από νησί στο Αιγαίο. Δύσκολα να βρω δουλειά στον τόπο μου, ενώ αν είμαι εδώ και έχω ένα διδακτορικό (από το οποίο μετά ίσως να έχω κάποια έσοδα οπότε και να μπορώ να αφωσιοθώ) κάτι γίνεται.

 

Παρακωλουθώ το forum αρκετούς μήνες, έχω και φίλους Μηχανικούς (35 ετών πάνω κάτω, 3500-5000 ευρώ το χρόνο ΤΣΜΕΔΕ!) και γνωρίζω ότι το ΤΣΜΕΔΕ πλέον (και βασικά για τους νέους) είναι απάτη και παράνομο καθώς δεν έπρεπε να έχει καμία σχέση με το ΤΕΕ (έτσι γίνεται στο εξωτερικό από ότι γνωρίζω). Συμφέρει να γραφτώ; πιστεύω πως όχι!
Αυτά περί αναβαθμίσεως του διπλώματος με τα χρόνια (2 χρόνια για να γίνεις ενεργειακός επιθεωρητής κλπ) ισχύουν από τότε που πήρα το δίπλωμα ή γράφτηκα στο ΤΕΕ;
Είχα δει όμως και μία περίπτωση όπου μπορείς να γραφτείς στο ΙΚΑ (νομίζω ΙΚΑ, το είχα δει στο forum αν και δεν το βρίσκω τώρα) αν είσαι σε αγροτική περιοχή (καταγωγή μου) με μικρό πληθυσμό και/ή ασχολήσαι με τα αγροτικά και να είσαι στο ΤΕΕ. (κατί που μπορώ, ασχολούμαι από μικρός με μέλλισες - βοηθάω τον πατέρα μου - και με οικογενειακά κτήματα). Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς ισχύει;

Τέλος λοιπόν (συγνώμη για το μεγάλο post) μη εγγραφή ΤΣΜΕΔΕ/ΤΕΕ και ΟΓΑ για τώρα; Εγγραφή αν γίνεται ΤΕΕ μέσω ΙΚΑ (ή όπως γίνεται αν ακόμα γίνεται, γνωρίζω οικογενειακή φίλη που το έχει κάνει με το ΤΕΒΕΕ, πάνε χρόνια όμως); Έστω ότι συνεχίζω έξω από το 2014, γίνομαι μέλος στο αντίστοιχο ΤΕΕ (δεν κάνω εγγραφή εδώ) και επιστρέφω μετά από κάποια χρόνια (δεν με ενδιαφέρει η υπογραφή, εκτός αν δω ότι τότε χρειάζεται) μπορώ να ασκώ το επάγγελμα του Μηχανικού;
(δηλαδή να γράφει το χαρτί πρόσληψής μου την ιδιότητα Μηχανικού) χωρίς να με κυνηγάει το ΤΣΜΕΔΕ (έστω ότι εργάζομαι ως μισθωτός που έχει προσληφθεί με ιδιότητα μηχανικου - απόφοιτος πολυτεχνίου-  αλλά δεν έχω γραφτεί στο ΤΕΕ, μπορεί να έχω πρόβλημα με το ΤΣΜΕΔΕ; ρωτάω διότι το έχω ακούσει και αυτό!)

Αφού πουθενά αλλού δεν γίνονται αυτά τα πράγαμτα, (γράφεσαι στο ΤΕΕ και στέλνουν χαρτάκι στο ΤΣΜΕΔΕ, καλημέρα σας πληρώστε, με ποιο δικαίωμα επιλέγουν άλλοι για μένα ασφαλιστικό φορέα, γίνεται πουθενά αυτό στην Ευρώπη; έχουν καμία σχέση τα επιμελητήρια στο εξωτερικό με ασφαλίσεις; ) πως το επιτρέπουμε εδώ εν έτη 2013.....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Edited by Alex.apth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό υστερείς σε πολλά και εδώ και στην Αγγλία. όσο για την φυγή στο εξωτερικό, θα την συνιστούσα είτε για μεταπτυχιακό και κατόπιν διδακτορικό είτε για επαγγελματική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν στη Αγγλία, κατά τη διάρκεια του διδακτορικού, σου πληρώνουν (ή σε "παίρνει" να πληρώνεις εσύ) κάποια ασφάλιση (σύνταξης και ιατροφαρμακευτική) θα σου πρότεινα να το προτιμήσεις και να μη γραφτείς ακόμα ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ. Αν/όταν ξαναγυρίσεις Ελλάδα το ξανασκέφτεσαι.

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ μαζί σου για τα περί αναγκαστικής εγγραφής ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Είμαι και εγώ νέος μηχανολόγος μηχανικός, ορκίστηκα τον περασμένο Σεπτέμβρη, και τον Αύγουστο που μας πέρασε τελείωσα τη στρατιωτική μου θητεία.

Αυτή τη στιγμή αναζητώ εργασία και δεν έχω εγγραφεί στο ΤΕΕ.

Εάν επιθυμώ να εγγραφώ πρέπει οπωσδήποτε να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ είτε έχω δουλειά είτε όχι???

Πιο συγκεκριμένα εννοώ ό,τι εφόσον δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και βρω δουλειά σε ένα τεχνικό γραφείο ή μια οποιαδήποτε επιχείρηση θα πρέπει να χρησιμοποιώ την υπογραφή μου, οπότε θα πρέπει να γραφτώ στην λίστα των μηχανικών, δηλαδή στο ΤΕΕ. Όσο θα δουλεύω να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ, εάν όμως μείνω χωρίς δουλειά τότε πάλι πρέπει να πληρώνω κανονικά???

Ισχύει ότι εγγραφή στο ΤΕΕ = εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ ή έχω δικαίωμα και σε άλλα ταμεία ή ακόμα και σε κανένα???

Πόσο υψηλές είναι οι ασφαλιστικές εισφορές???

Μπορώ να διαγραφώ όποτε το θελήσω???Είτε επειδή θα είμαι άνεργος, είτε επειδή αποφασίσω να φύγω στο εξωτερικό???

Link to comment
Share on other sites

Εύλογες οι ερωτήσεις, ειλικρινά χαίρομαι που τα σκέφτεσαι τώρα.

(Αλλά μετά δε θα μπορείς να δικαιολογηθείς με το ότι 'δεν ήξερες')  :smile:

 

Το ΤΕΕ σου δίνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Χωρίς αυτή δε μπορείς να 'σφραγίσεις' τίποτα.

Αλλά ΤΕΕ = ΤΣΜΕΔΕ όπως είπες.

Μπορείς να διαγραφείς, αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να επανεγγραφείς.

Όσο για το ύψος των εισφορών, κάνε μία περιήγηση στο forum, να διαβάσεις ενδεικτικά ποσά.

 

Υ.Γ. Ανεβάζω και ένα αρχείο. Από συνάδελφο εδώ μέσα το έχω κατεβάσει, αλλά δε θυμάμαι από που ακριβώς.

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx

Νέες Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα ερωτήματα θα έπρεπε να υπάρχει ήδη ενημέρωση στις σχολές......Πάλι καλά που πλέον υπάρχει το ίντερνετ και οι γνωριμίες του καθενός. Ετσι δεν πας σαν πρόβατο στη σφαγή όπως πήγαμε πολλοί από εμάς παλαιότερα.

Λοιπόν άπαξ και δώσεις ΤΕΕ παντρεύεσαι εφ όρου ζωής το ΤΣΜΕΔΕ έχεις δεν έχεις δουλειά....Εχεις δεν έχεις κάνει έναρξη ή ασχοληθείς ποτέ σου με το αντικείμενο...

Εκτός αν διαγραφείς κατόπιν αίτησης (κάποτε αν δεν είχες σοβαρό λόγο πχ εξωτερικό, πχ αδυναμία πληρωμής δεν έπαιζε). Σήμερα είναι πιο απλά τα πράγματα στη διαγραφή από ότι λένε..Το να επανεγγραφείς το θεωρώ απίθανο. Δεν έχω υπόψιν κανένα να το έχει κάνει και όπως μου είπαν στο ΤΕΕ παίζει αν σε δεχθούν πάλι...

Συμβουλή.

Βρες πρώτα δουλειά και μετά δώσε ΤΕΕ...Εκτός αν έχεις καβάντζα να πληρώνεις εισφορές μέχρι να βρεις κάτι σταθερό...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα γραφτείς στο ΤΕΕ θα ασφαλιστείς αυτόματα στο ΤΣΜΕΔΕ, μέγιστο λάθος διότι:

 

1)Θα πρέπει να πληρώνεις μια ζωή εισφορές είτε δουλεύεις είτε όχι.

2)Οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών στο ΤΣΜΕΔΕ είναι περισσότερες από ότι στο ΙΚΑ ή στο ΔΗΜΟΣΙΟ (αν ήσουν μηχανικός του δημοσίου) με πολύ λιγότερες παροχές.

3)Οι εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών (εργασία με μπλοκάκι) ή των ανέργων (ναι είναι το ίδιο)  αυξάνονται με εκθετικούς ρυθμούς.

4)Αν πείς στην εταιρεία που θα δουλέψεις ότι είσαι ασφαλισμένος στο τσμέδε κατα 90% θα σε βάλει σε καθεστώς μισθωτού με μπλοκάκι γιατι δεν την συμφέρει αλλιώς και εννοείται ούτε εσένα γιατι δεν δικαιούσαι δώρα και αποζημίωση απόλυσης, ούτε ταμείο ανεργίας (τελευταία νομίζω έχει προβλεφθεί σε περίπτωση που απολυθείς να πάρεις ταμείο ανεργίας ως "μισθωτός" με μπλοκάκι).

5)Δεν μπορείς να ξεγραφτείς (εκτός κάποιων ελαχίστων περιπτώσεων και αν ξεγραφτείς ακόμα πιο δύσκολα επανεγγράφεσαι).

6)Αν θες να φύγεις στο εξωτερικό για εργασία (πολύ πιθανό γιατί είναι τραγικά τα πράγματα στην ελλάδα) θα πρεπει να τρέχεις να ξεγραφτείς από το τσμέδε για να μην πληρώνεις διπλές εισφορές (εξωτερικού και τσμέδε)

7)Πλέον έχουν καταργηθεί όλες οι συλογικές συμβάσεις άρα και των μηχανικών.

 

Πότε πρέπει να γραφτείς στο ΤΕΕ.

 

1)Χρειάζεται να έχεις δικαίωμα υπογραφής για να εκτελέσεις την εργασία σου (π.χ. ηλεκτρολογικες,μηχανολογικές κτλ μελέτες).

2)Θές να συμμετάσχεις σε διαγωνισμό του δημοσίου σε θέση μηχανικού που έχει προαπέτουμενο να είσαι μέλος του ΤΕΕ (άδεια ασκήσεως επαγγέλματος).

3)Έχεις λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής σου και μπορείς να πληρώνεις εισφορές μια ζωή δουλεύεις δεν δουλεύεις.

 

Αυτά, ελπίζω να σε έβαλα κάπως στο κλίμα που επικρατεί, αν μου διέφυγε κάτι η έκανα κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

 

sarou13

Διπλωματούχος Ηλεκτρονικός Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ

Link to comment
Share on other sites

για το 4) δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει. μήπως τελικά θα συμφέρει τις εταιρείες να μας ασφαλίζουν δείχνοντας περισσότερα έξοδα αφού πλέον θα εκπίπτουν από το  εισόδημα που φορολογείται? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.