Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αξίζει η εγγραφή στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ σήμερα;


lostie

Recommended Posts

Πράγματι. Εισοδηματίας και γόνος! Αλλά η κοινωνία με τέτοια ταξικά κριτήρια κρίνει.. Και μια χαρά εκτιμά τους μηχανικούς, εφόσον βέβαια ασκούν το επάγγελμα σε επίπεδο μεγαλο-εργολάβου. Το μέτρο της αξίας ενός μηχανικού είναι η δυνατότητα να σου βρίσκει δουλειά με μια κουβέντα του. Όποιος έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο δύναμης, αλίμονο κι αν δεν εκτιμάται, ιδίως σήμερα..

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Βρίσκομαι στο εξωτερικό αλλά επειδή θέλω να γυρίσω Ελλάδα και θέλω να είναι όλα έτοιμα έχω κανει αίτηση για τις εξετάσεις του ΤΕΕ της προσεχούς περιόδου.

Έχω κάποιες ερωτήσεις για αυτό.

1) Αν περάσω επιτυχώς τις ''εξετάσεις'' του ΤΕΕ γράφομαι αυτομάτως και στο ΤΣΜΕΔΕ? Και αν ναι απο πότε ξεκινάω να πληρώνω εισφορές?

2)Είναι δυνατή η εγγραφή στο ΤΕΕ και η εκ των υστέρων ενεργοποίηση ΤΣΜΕΔΕ αφότου πιάσω δουλειά στη Ελλάδα?

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Ξέρω μπορεί να είναι ερωτήσεις που έχουν απαντηθεί ξανά και ξανά αλλά είναι χαοτικό το φόρουμ και δύσκολο να βρείς τις απαντήσεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ναι απο την ίδια ημέρα που περάσεις γράφουν εισφορές

2 όχι αυτά τα 2 πανε μαζι

3 σωστότερη επιλογή βρίσκεις δουλειά και μετα δινεις για ΤΕΕ (και αυτόματος μπαίνεις ΤΣΜΕΔΕ)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

1 ναι απο την ίδια ημέρα που περάσεις γράφουν εισφορές

2 όχι αυτά τα 2 πανε μαζι

3 σωστότερη επιλογή βρίσκεις δουλειά και μετα δινεις για ΤΕΕ (και αυτόματος μπαίνεις ΤΣΜΕΔΕ)

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά..

Πως βρίσκεις πρώτα δουλειά και μετά δίνεις για ΤΕΕ απο τη στιγμη που οι περισσότεροι ζητάνε σα προυπόθεση να είσαι ήδη γραμμένος (και είναι λογικό νομίζω) ?? :/

Και οι εξετάσεις είναι τρει φορές το χρόνο όχι τίποτα άλλο...

Edited by leistung
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σε απορίψουν αν δεν είσαι μέλος, κάθε 3 μήνες γίνονται εξετάσεις δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, απλά το ζητάνε σα προυπόθεση και θεώρησα ότι είναι απαραίτητο..

Αλλά για να το λέτε το δέχομαι..

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι, κατά τη συνέντευξη δεν θα παρουσιάσεις τα στοιχεία εγγραφής σου στο τεε αλλά το portfolio σου (εμπειρία), τις σπουδές σου, την προσωπικότητά σου και την αγάπη που έχεις για τη δουλειά σου. τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι, κατά τη συνέντευξη δεν θα παρουσιάσεις τα στοιχεία εγγραφής σου στο τεε αλλά το portfolio σου (εμπειρία), τις σπουδές σου, την προσωπικότητά σου και την αγάπη που έχεις για τη δουλειά σου. τα υπόλοιπα είναι διαδικαστικά...

Δε χρειάζεται όμως για ασφάλεια και λοιπά? Εντάξει η σφραγίδα είναι το λιγότερο εξαρτάται και απο τη δουλειά για το αν τη χρειάζεται άμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Πας γυρευοντας να μπεις σε καθεστως αιχμαλωσιας. Μελετησε πρωτα τι εστι τσμεδε και θα δεις οτι δεν ισχυουν οι διεθνεις περι αιχμαλωσιας συνθηκες. Μην γινεις αλλος ενας εγκλωβισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μάλλον λέει ότι υπάρχει ο κίνδυνος να τον γειώσουν και να του τη φάει τη δουλειά άλλος που θα είναι ήδη γραμμένος και θα μπορεί να προσληφθεί άμεσα. Ενώ εκείνος θα πρέπει να εξηγεί στα αφεντικά ότι πρέπει να περάσουν έως και τρεις μήνες μέχρι να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες. Σε τρεις μήνες μπορεί να 'χει τελειώσει το έργο και να μη σε χρειάζονται πια, ιδίως όταν σε θέλουν κυρίως για την υπογραφή.

 

Με τη λογική γράφομαι μόλις βρω δουλειά, εννοείται ότι ψάχνεις μόνο για μόνιμες θέσεις εργασίας κι όχι για ευκαιριακές. Αλλά στην αναμονή για μια καλή θέση μπορεί να χάσεις πολλές ευκαιριακές που θα μπορούσαν στο μεταξύ να σε συντηρήσουν. Δε ξέρω τι να πω.. Είναι μεγάλο ρίσκο όλα αυτά..

Edited by georgiosmadonanakis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.