Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα γίνει μετά τις 11-12-2017


πετρος748

Recommended Posts

kokoleko1,

 

αυτά είναι γνωστά, εγώ απλά ρώτησα τι ακριβώς θα γράψουμε στην αίτηση για να παραμείνουμε στο τσμεδε, 

υπάρχει κάποια στερεότυπη έκφραση που πρέπει να συμπεριλάβουμε στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει γίνει ένα μεγάλο μπέρδεμα.

 

Δεν μπορεί ο ΕΦΚΑ αυτόματα να σου κόβει την απαίτηση για εισφορές, χωρίς καν να σε ρωτήσει μόνο και μόνο επειδή έχεις κάνει παύση εργασιών. Η συγκεκριμένη αίτηση έχει πιο πολύ λογική διακοπής / παύσης καταβολής εισφορών παρά προαιρετικής συνέχισης. Πως μπορεί να κρίνει ένας ασφαλιστικός φορέας, ότι κατά το κλείσιμο των βιβλίων της επιχείρησής σου, αυτόματα υπονοείς ότι θέλεις και να μην πληρώνεις εισφορές που μετράνε στα συντάξιμα χρόνια. Δεν μπορεί να γίνεται αυτό. Δηλαδή οι μισθωτός μηχανικοί που δουλεύουν σε εταιρείες και δεν έχουν βιβλία ανοιχτα στην εφορία και έστω ότι έχουν αποφασίσει να πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους, ξαφνικά θα σταματήσουν να πληρώνουν επειδή κάποιος έκρινε ότι εφόσον δεν έχουν βιβλία άρα δεν καταβάλουν εισφορές? Καπως μπερδεμένα είναι τα πράγματα.... Ύποπτη η ιστορία αυτή με την αίτηση και μάλλον είναι το ακριβώς ανάποδο από αυτό που διατείνεται ότι εξηπυρετεί.

 

Και αν δεν κάνεις την αίτηση, και δεν έχεις βιβλία, και είσαι μισθωτός και δεν πληρώνεις εισφορές (εφόσον θα τις κόψει ο ΕΦΚΑ), δε θα πάρεις σύνταξη μηχανικού ποτέ?

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

konstantinos

 

έτσι λέει ο νέος νόμος,

πρέπει μέσα σε 3 μήνες από 11/9 να δηλώσεις ότι θέλεις να συνεχείσης να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε.

όπως επίσης μπορείς να δηλώσεις ότι δεν θέλεις να είσαι ασφαλισμένος και έτσι δεν έχεις υποχρέωση να πληρώνεις ασφάληστρα.

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο έγγραφο αίτησης θα έγραφα:

 

  • "επιθυμώ να συνεχίσω την ασφάλισή μου για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπαγόμουν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής μου ασφάλισης"
  • ή/και
  • "δεν επιθυμώ αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα βάση του νόμου ... άρθρου..."
 
επίσης (θέλω να πιστεύω),
  • δεν σταματάς να είσαι ασφαλισμένος στο εφκα/τσμεδε εάν δεν κάνεις την αίτηση, αλλά σταματάει ο έφκα να ζητάει εισφορές για όσο καιρό δεν έχεις κάνει έναρξη στην ΔΟΥ.
  • όσοι δεν έχουν έναρξη στην εφορία και έχουν αποφασίσει να πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους, θα πρέπει να κάνουν την αίτηση (για να τις πληρώνουν χωρίς να πρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία).
  • δεν αναφέρεται αυτός ο νόμος σε υποχρέωση των μισθωτών να έχουν κάνει έναρξη στην εφορία παράλληλα με την εργασία τους ως μισθωτοί (αυτό θα σήμαινε υποχρεωτική πληρωμή τέλους επιτηδεύματος από κάθε μισθωτό μηχανικό που δεν έκανε την αίτηση)
 
 
Link to comment
Share on other sites

 

εάν δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο έγγραφο αίτησης θα έγραφα:

 

  • "επιθυμώ να συνεχίσω την ασφάλισή μου για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπαγόμουν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής μου ασφάλισης"
  • ή/και
  • "δεν επιθυμώ αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα βάση του νόμου ... άρθρου..."
 
πρέπει να το τονίσουμε ότι θέλουμε να συνεχίσουμε στο ίδιο καθεστώς όπως είμαστε μέχρι την διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης.
Βασικά καταλαβαίνουν τι θέλουμε και αν δεν υπάρχει διάθεση για να παρεξηγήσουν αυτό που αιτούμεθα όλα θα πάνε καλά, αλλά υπάρχει και λίγο έλλειψη πλήρους εμπιστοσύνης μην μας πετάξουν από το παράθυρο 
 
 
 
επίσης (θέλω να πιστεύω),
  • δεν σταματάς να είσαι ασφαλισμένος στο εφκα/τσμεδε εάν δεν κάνεις την αίτηση, αλλά σταματάει ο έφκα να ζητάει εισφορές για όσο καιρό δεν έχεις κάνει έναρξη στην ΔΟΥ.

ο νόμος λέει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για να σταματήσεις να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε/εφκα

 

  • όσοι δεν έχουν έναρξη στην εφορία και έχουν αποφασίσει να πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους, θα πρέπει να κάνουν την αίτηση (για να τις πληρώνουν χωρίς να πρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία).

ναι αλλά πρέπει να πας ΔΟΥ και να ζητήσεις βεβαίωση ότι δεν έχεις κάνει έναρξη ή μήπως πρέπει να κάνεις έναρξη και μετά να κάνεις διακοπή εργασιών όποτε σου δίνουν βεβαίωση ότι έκλεισες τα βιβλία. Υπάρχει ασάφεια σχετικά με το πρώτο.

  • δεν αναφέρεται αυτός ο νόμος σε υποχρέωση των μισθωτών να έχουν κάνει έναρξη στην εφορία παράλληλα με την εργασία τους ως μισθωτοί (αυτό θα σήμαινε υποχρεωτική πληρωμή τέλους επιτηδεύματος από κάθε μισθωτό μηχανικό που δεν έκανε την αίτηση)

ο μισθωτός δεν είναι Ελ. Επ. αλλά μπορεί να ασφαλίζεται σαν Ελ.Επ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

εάν δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο έγγραφο αίτησης θα έγραφα:

 

  • "επιθυμώ να συνεχίσω την ασφάλισή μου για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπαγόμουν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής μου ασφάλισης"
  • ή/και
  • "δεν επιθυμώ αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα βάση του νόμου ... άρθρου..."
 
πρέπει να το τονίσουμε ότι θέλουμε να συνεχίσουμε στο ίδιο καθεστώς όπως είμαστε μέχρι την διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης.
Βασικά καταλαβαίνουν τι θέλουμε και αν δεν υπάρχει διάθεση για να παρεξηγήσουν αυτό που αιτούμεθα όλα θα πάνε καλά, αλλά υπάρχει και λίγο έλλειψη πλήρους εμπιστοσύνης μην μας πετάξουν από το παράθυρο 
ΦΕΚ
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488
Άρθρο 20
Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα

- εκεί μέσα έχει κείμενο με εκφράσεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην αίτηση σου

 
επίσης (θέλω να πιστεύω),
  • δεν σταματάς να είσαι ασφαλισμένος στο εφκα/τσμεδε εάν δεν κάνεις την αίτηση, αλλά σταματάει ο έφκα να ζητάει εισφορές για όσο καιρό δεν έχεις κάνει έναρξη στην ΔΟΥ [1].

ο νόμος λέει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για να σταματήσεις να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε/εφκα

ΦΕΚ
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488
Άρθρο 20
Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα
η αίτηση που υποθέτω ότι αναφέρεσαι "Η προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου", δεν είναι αίτηση για να σταματήσεις γενικά να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε/εφκα αλλά για το [1] και
έπεται της αίτησης που αναφέρομαι "Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύμφωνα με τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισμένου εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών", δηλαδή η αίτηση που αναφέρεσαι δεν μπορεί να γίνει εάν δεν γίνει πρώτα η πρώτη αίτηση (που αναφέρομαι)

  • όσοι δεν έχουν έναρξη στην εφορία και έχουν αποφασίσει να πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους, θα πρέπει να κάνουν την αίτηση (για να τις πληρώνουν χωρίς να πρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία).

ναι αλλά πρέπει να πας ΔΟΥ και να ζητήσεις βεβαίωση ότι δεν έχεις κάνει έναρξη ή μήπως πρέπει να κάνεις έναρξη και μετά να κάνεις διακοπή εργασιών όποτε σου δίνουν βεβαίωση ότι έκλεισες τα βιβλία. Υπάρχει ασάφεια σχετικά με το πρώτο.

η αίτηση που αναφέρομαι μπορεί να γίνει χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει το τσμεδε εάν έχεις κάνει ή δεν έχεις κάνει κάποτε έναρξη-λήξη ή εάν πρόκειται να κάνεις στο μέλλον

  • δεν αναφέρεται αυτός ο νόμος σε υποχρέωση των μισθωτών να έχουν κάνει έναρξη στην εφορία παράλληλα με την εργασία τους ως μισθωτοί (αυτό θα σήμαινε υποχρεωτική πληρωμή τέλους επιτηδεύματος από κάθε μισθωτό μηχανικό που δεν έκανε την αίτηση)

ο μισθωτός δεν είναι Ελ. Επ. αλλά μπορεί να ασφαλίζεται σαν Ελ.Επ.

- τότε δεν είναι μισθωτός αλλά "μισθωτός" με μπλοκάκι και άρα έχει κάνει υποχρεωτικά έναρξη στην εφορία και πληρώνει τέλος επιτηδεύματος ούτως η άλλως, είτε μοιράζεται με εργοδότη τις εισφορές είτε τις πληρώνει μόνος του

 

 

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

εάν δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο έγγραφο αίτησης θα έγραφα:

 

  • "επιθυμώ να συνεχίσω την ασφάλισή μου για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης στους οποίους υπαγόμουν μέχρι τη διακοπή της υποχρεωτικής μου ασφάλισης"
  • ή/και
  • "δεν επιθυμώ αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα βάση του νόμου ... άρθρου..."
 
πρέπει να το τονίσουμε ότι θέλουμε να συνεχίσουμε στο ίδιο καθεστώς όπως είμαστε μέχρι την διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης.
Βασικά καταλαβαίνουν τι θέλουμε και αν δεν υπάρχει διάθεση για να παρεξηγήσουν αυτό που αιτούμεθα όλα θα πάνε καλά, αλλά υπάρχει και λίγο έλλειψη πλήρους εμπιστοσύνης μην μας πετάξουν από το παράθυρο 
ΦΕΚ
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488
Άρθρο 20
Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα

- εκεί μέσα έχει κείμενο με εκφράσεις που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην αίτηση σου

 

 

Σωστά. οι στερεότυπες εκφράσεις του Νόμου μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

 

 

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
επίσης (θέλω να πιστεύω),
  • δεν σταματάς να είσαι ασφαλισμένος στο εφκα/τσμεδε εάν δεν κάνεις την αίτηση, αλλά σταματάει ο έφκα να ζητάει εισφορές για όσο καιρό δεν έχεις κάνει έναρξη στην ΔΟΥ [1].

ο νόμος λέει ότι πρέπει να κάνεις αίτηση για να σταματήσεις να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε/εφκα

ΦΕΚ
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4488
Άρθρο 20
Αποσύνδεση ασφάλισης από ιδιότητα
η αίτηση που υποθέτω ότι αναφέρεσαι "Η προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης διακόπτεται, ύστερα από αίτηση του ασφαλισμένου", δεν είναι αίτηση για να σταματήσεις γενικά να είσαι ασφαλισμένος στο τσμεδε/εφκα αλλά για το [1] και
έπεται της αίτησης που αναφέρομαι "Για την προαιρετική συνέχιση της ασφάλισης, σύμφωνα με τα ανωτέρω υποβάλλεται δήλωση του ασφαλισμένου εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών", δηλαδή η αίτηση που αναφέρεσαι δεν μπορεί να γίνει εάν δεν γίνει πρώτα η πρώτη αίτηση (που αναφέρομαι)
 
Αν ζητήσεις την προαιρετική διακοπή τότε δεν υπάγεσαι πλέον στο ΤΣΜΕΔΕ (στην υποχρεωτική ασφάλιση των Μηχανικών) και δεν μπορείς να επιστρέψεις ξανά.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • όσοι δεν έχουν έναρξη στην εφορία και έχουν αποφασίσει να πληρώνουν μόνοι τους τις εισφορές τους, θα πρέπει να κάνουν την αίτηση (για να τις πληρώνουν χωρίς να πρέπει να κάνουν έναρξη στην εφορία).

ναι αλλά πρέπει να πας ΔΟΥ και να ζητήσεις βεβαίωση ότι δεν έχεις κάνει έναρξη ή μήπως πρέπει να κάνεις έναρξη και μετά να κάνεις διακοπή εργασιών όποτε σου δίνουν βεβαίωση ότι έκλεισες τα βιβλία. Υπάρχει ασάφεια σχετικά με το πρώτο.

η αίτηση που αναφέρομαι μπορεί να γίνει χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζει το τσμεδε εάν έχεις κάνει ή δεν έχεις κάνει κάποτε έναρξη-λήξη ή εάν πρόκειται να κάνεις στο μέλλον

 

Το Τσμεδε χρειάζεται μια βεβαίωση από την ΔΟΥ ότι έκλεισες τα βιβλία, δεν ξέρω τι συμβαίνει αν δεν είχες ανοίξει ποτέ βιβλία.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  • δεν αναφέρεται αυτός ο νόμος σε υποχρέωση των μισθωτών να έχουν κάνει έναρξη στην εφορία παράλληλα με την εργασία τους ως μισθωτοί (αυτό θα σήμαινε υποχρεωτική πληρωμή τέλους επιτηδεύματος από κάθε μισθωτό μηχανικό που δεν έκανε την αίτηση)

ο μισθωτός δεν είναι Ελ. Επ. αλλά μπορεί να ασφαλίζεται σαν Ελ.Επ.

- τότε δεν είναι μισθωτός αλλά "μισθωτός" με μπλοκάκι και άρα έχει κάνει υποχρεωτικά έναρξη στην εφορία και πληρώνει τέλος επιτηδεύματος ούτως η άλλως, είτε μοιράζεται με εργοδότη τις εισφορές είτε τις πληρώνει μόνος του

 

κάπως έτσι αλλά δεν ξέρω σαν μισθωτός αν τηρηθούν όλες οι διατάξεις μήπως ασφαλίζεσαι γενικά στο ΕΦΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ, υπόθεση κάνω δεν ξέρω.

αλλά μήπως μπορείς να είσαι μισθωτός και να έχεις επιλέξει την προαιρετική ασφάλιση χωρίς να ανοίξεις βιβλία και να θεωρηθείς ΕΛ.Επ.

 

 

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

... παιδιά χωρίς πλάκα ... ;ή μήπως κάνετε πλάκα ? ... αρχίζει και γίνεται κουραστική αυτή η διαδικασία της babushka που ακολουθείτε ... εκτός αν το πρόβλημα της κούρασης στην ανάγνωση και παρακολούθηση το έχω εγώ από τα μεσημεριανά τσίπουρα ... οπότε θα φροντίσω να προσαρμοστώ ... 

post-2272-0-63380200-1508085437_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... είπα κι εγώ, γιατί συνήθως το πρόβλημα το έχω όταν νιώθω "αξιολάτρευτος" και δεν μπορώ να το προφέρω... άρα εχω δρόμο ακόμα...

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.