Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική αποθήκη υψους 2,20μ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Σε μία επέκταση σε υπάρχων κτίριο υπάρχει μία αποθήκη που συνορεύει με την οικία. Αυτή έχει ύψος καθαρό 2,20.

Θα χρησιμοποιηθεί ως λεβητοστάσιο με τον καυστήρα και την δεξαμενή πετρελαίου.

Η ερώτηση μου είναι αν μετραει στον συντελεστη δόμησης και αν ναι πως μπορεί να μετατραπεί σε υπόγειος χώρος ωστε να μην μπει στην δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω  από τα γραφόμενά σου η αποθήκη θα πρέπει να είναι αυθαίρετη. Οπότε, τακτοποίηση ή νομιμοποίηση με τις διατάξεις του ν 4178 ή του επερχόμενου νόμου, εφόσον η κατασκευή προϋφίσταται τις 28/7/2011.

 

Υ.Γ Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Link to comment
Share on other sites

...  και αν ναι πως μπορεί να μετατραπεί σε υπόγειος χώρος ωστε να μην μπει στην δόμηση.

Η εύκολη λύση (ως προς τον την εξαίρεση του ΣΔ) είναι με μπουλντόζα. Η δύσκολη είναι με διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Και οι δύο λύσεις προυποθέτουν νομιμότητα ή νομιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη υφίσταται νομίμως. Το πρόβλημα που έχω είναι στον συντελεστή δόμησης για την επέκταση.

Γι αυτό και εγώ ψώχνω να βρώ καμία λύση, μπας και καταφέρω να μην επιρεάσει την επέκταση.

Ο πελάτης την χρησιμοιεί τώρα ως λεβητοστάσιο οπότε η λύση τησ κατεδάφησης δεν υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

... οπότε η λύση τησ κατεδάφησης δεν υφίσταται.

όποτε το κάπου θα μετρήσει υφίσταται ως τελικό δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.