Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός επι δοκού και ??


 
TheoTDM900

Recommended Posts

25092007002vk3.jpg

 

 

 

τι βλέπετε ?

 

Σημειωτέον ότι το κομμάτι που δείχνει να πηγαίνει μέσα στον τοίχο είναι δοκάρι.

 

κτίσμα του 63 . με καθαρό ύψος ορόφου ισογείου όπου και είναι η φωτό 5,00μ. Συνολικά 2 όροφοι(ισόγειο - πρώτος) 8,20μ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ πρέπει:

Η δοκός 1 να στηρίζεται στην δοκό πρόβολο 2

και η δοκός 3 να στηρίζεται στην δοκό 1.

Όπως παρατηρώ απο την φωτό η δοκός 3 δεν μπορεί να είναι συνέχεια της δοκού 2, διότι δεν έχουν το ίδιο ύψος. :???:

post-1199-13188719567_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και πώς το κρίνεις αυτό συνάδελφε ?

 

Και επίσης αυτός ο σχεδιασμός θα μπορούσε να περάσει στατικό έλεγχο τότε ? (ΓΟΚ 55)

 

Δεν γνωρίζω παρά ελάχιστα για τότε και θα παρακαλούσα κάποιον έμπειρο συνάδελφο αν ξέρει να μου πει αν αυτό περνούσε τον έλεγχο !

 

Το χρειάζομαι για νομιμοποίηση αυθαιρέτου και πρέπει να επιλέξω βάσει ποιας νομοθεσίας θα νομιμοποιηθούν τα στατικά του (με του 1963 ή με του 2008). Προφανώς με του 63.....αλλά και τότε μπορούσε να περάσει επίλυση ? :???:

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη την εποχή συνηθίζονταν οι δοκοί επί δοκών, τα φυτευτά υποστυλώματα κλπ.

Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι τραβηγμένη απ' τα μαλλιά αλλά δεν αποκλείεται να περνούσε καθότι αφορούσε μόνο ένα διώροφο.

 

Σχετικά με το στατικό σύστημα θα έλεγα ότι η δοκός 1 στηρίζεται στη δοκό πρόβολο 3 που είναι συνέχεια της δοκού στα δεξιά του στύλου με διαφορετικό όμως ύψος.

Η δοκός 2 όχι μόνο είναι μικρότερου ύψους από τις δοκούς 1 και 3 αλλά δεν είναι και στην ίδια διεύθυνση με την 3 (ελαφρώς μετακινημένη προς τα εμάς όπως βλέπουμε τη φωτογραφία). Επομένως, η δοκός 2 στηρίζεται στην 1.

Link to comment
Share on other sites

Εκείνη την εποχή συνηθίζονταν οι δοκοί επί δοκών, τα φυτευτά υποστυλώματα κλπ.

Η συγκεκριμένη περίπτωση είναι τραβηγμένη απ' τα μαλλιά αλλά δεν αποκλείεται να περνούσε καθότι αφορούσε μόνο ένα διώροφο.

 

Σχετικά με το στατικό σύστημα θα έλεγα ότι η δοκός 1 στηρίζεται στη δοκό πρόβολο 3 που είναι συνέχεια της δοκού στα δεξιά του στύλου με διαφορετικό όμως ύψος.

Η δοκός 2 όχι μόνο είναι μικρότερου ύψους από τις δοκούς 1 και 3 αλλά δεν είναι και στην ίδια διεύθυνση με την 3 (ελαφρώς μετακινημένη προς τα εμάς όπως βλέπουμε τη φωτογραφία). Επομένως, η δοκός 2 στηρίζεται στην 1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι οπως το βλεπω η δοκος 1 στηριζεται στη δοκο-φουρούσι 3 .Αυτο το συστημα το βλεπουμμε πολυ συχνα και γινεται και σημερα...Τωρα για την 2 το να στηριζεις προβολακι σε δοκο!!! ειναι οντως τραβηγμενο απο τα μαλια..ασε που τοτε δεν βαζαν και συνδετηρες στα δοκαρια και εδω εχουμε μεγαλη τεμνουσα και στρεψη...Ελπιζω να μην υπαρχει και φυτευτο υποστυλωμα 4 πανω στο 2... :D :D (προφανως το κτιριο τελειωνει στον τοιχο και η 2 δεν συνεχιζει πιο μεσα ετσι Theo?)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η δοκός 2 δεν είναι πρόβολος γιατί το κτίριο συνεχίζεται πέρα από τον τοίχο. Αλλιώς τι νόημα έχει η ύπαρξη του;

 

Για το φυτευτό nik κοροϊδεύεις αλλά μπορεί και να υπάρχει! :lol:

Σε πενταώροφη οικοδομή του 1976 έχω δει φυτευτό στο μέσο ακριβώς πλάκας 8x8 μέτρων. :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η 2 δεν πρέπει να είναι πρόβολος συμφωνώ μ ετον Χάρη. Η 1 πρέπει να στηρίζεται στην 2-3 . Η 2 αποτελεί συνέχεια της 3 αλλά με διαφορετικό ύψος.

Link to comment
Share on other sites

προφανως το κτιριο τελειωνει στον τοιχο και η 2 δεν συνεχιζει πιο μεσα ετσι Theo?

 

Λάθος. Συνεχίζει προς τα μέσα και καταλήγει σε υποστύλωμα.

 

Ακόμα να πω ότι στην 1 δένει σκάλα που ανεβαίνει στον 1ο όροφο. Φαίνεται στην φωτό.

 

 

Επίσης δεν υπάρχουν φυτευτά......πάλι καλά.... :lol:

 

 

Δλδ παιδιά εικάζετε ότι δεν θα έχω πρόβλημα στον στατικό έλεγχο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.