Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός επι δοκού και ??


 
TheoTDM900

Recommended Posts

Να διορθώσω το προηγούμενο μου πόστ, καθώς απο δικό μου λάθος μπέρδεψα τα νούμερα.

Το στατικό σύστημα λοιπόν (κατά την δική μου εκτίμηση φυσικά) είναι¨

Η δοκός 1 στηρίζεται στην δοκό πρόβολο 3

και η δοκός 2 στηρίζεται στην δοκό 1.

Η δοκός 2 προφανώς εισέρχεται στο διπλανό δόμημα και στηρίζεται φυσικά σε υποστύλωμα.

Συνάδελφε THEO, με ρώτησες πως κρίνω αυτή την λύση.

Η άποψη μου είναι, ότι εγώ θα απέφευγα μια τέτοια λύση,ακόμα και αν τα φορτία ήταν μικρά. Δέν είναι μια "καθαρή" στατική λύση, άσε δε που σε περίπτωση σεισμού δεν είναι ξεκάθαρο πως θα συμπεριφερθεί ο παραπάνω κόμβος.

Σχετικά με το άν είναι νόμιμο αυτό σύμφωνα με τον νόμο του 1955, δεν το γνωρίζω.Εξάλλου δεν έχω την εμπειρία άλλων συναδέλφων, για να σου απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και αν η απάντηση είναι απλώς ότι σήκωσαν την κολώνα 10 πόντους πιο μέσα και μετα ο "αρχιμάστορας" διόρθωσε το λάθος του έτσι? Τα έχω δει να συμβαίνουν....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο ΕΥΑ. Συνηθισμένη τακτική των "αρχιμαστόρων" της εποχής. :)

Αλλά για να μην τα ρίχνουμε όλα στα μαστόρια, έχω δει και μελέτες που ήταν έτσι απ' την αρχή. Αν επομένως βλέποντας τέτοιες μελέτες εκπαιδεύτηκε ο μάστορας θα θεώρησε ότι δεν τρέχει και τίποτα να προβεί σε μια τέτοια "ήσσονος" σημασία ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο κακο να εδραζεις μια δοκο εως 5 μετρα σε μια αλλη????

 

αν ειναι και προς το ακρο της δοκου στηριξης ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να ένα θέμα που με έχει απασχολήσει?

Που είναι δυσμενέστερα?

Η έμμεση στήριξη να είναι κοντά στο μέσο της δοκού ή στην άκρη κοντά στο υποστύλωμα?

Link to comment
Share on other sites

erling αυτό σκεφτόμουνα και γω. Θα πεί κάποιος οτι έναι καλύτερα κοντά στον κόμβο για να μεταφερθούν οι τάσεις πιο εύκολα στο υποστύλωμα, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που ο κοντός πλέον πρόβολος έχει οπλιστεί σαν ένα κανονικό δοκάρι??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ερώτηση για τους έχοντες Fespa (και για όποιον φυσικά γνωρίζει).

Τα δοκάρια κατά τη διαμόρφωση και κατ΄επέκταση τη διαστασιολόγηση από το FESPA θεωρούνται αμφίπακτα?

Τι είδους στήριξη θεωρεί εκεί?

Διαμορφώνοντας δοκό 6 μ. 25/50 με μόνιμο φορτίο G= 9KN/m, παρατηρώ από τα διαγράμματα ροπών ότι δίνει ροπή μέσου +20.54 και στις στηρίξεις -20.44, τιμές που δεν επαληθεύονται για τη συγκερκριμένη φόρτιση G=9KN/m με το χέρι με βάση τον τύπο M=ql^2/12 (στο άκρο) σαν αμφίπακακτη.

Γιατί?

Επίσης για υπολογισμό με το χέρι παίρνουμε μήκος δοκού 6 μ ή 5.60 μ που φαίνεται από το μοντέλο για το μήκος της ράβδού λόγω των άκαμπτων απολήξεων?

Οι τιμές των ροπών που παρέθεσα αφορούν μόνο τα Μόνιμα φορτία G (τις ροπές μόνο αυτών κοιτάζω).

Link to comment
Share on other sites

[...]Σχετικά με το άν είναι νόμιμο αυτό σύμφωνα με τον νόμο του 1955,[...]

Ήταν νόμιμο τότε. Κλασική περίπτωση έμμεσης στήριξης.

Αν ασχοληθείς με παλαιά κτίσματα 8α εκπλαγείς από το πόσο συνηθισμένες ήταν τέτοιες στηρίξεις.

 

Όσο για το πως θα συμπεριφερθεί σε σεισμό; Καλή ερώτηση. Εξαρτάται από το σεισμό, αλλά πιθανότατα εκεί θα εμφανιστεί βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ilias καλημέρα. Το Fespa όπως και όλα τα προγράμματα γραμμικών πεπερασμένων στοιχείων , υπολογίζουν τα εντατικά μεγέθη ολόκληρου του φορέα απο μητρωική ανάλυση και όχι με προσομοίωση των στηρίξεων. Οι στηρίξεις των δοκών επομένως σε απλοϊκό μοντέλο δεν θα είναι πακτώσεις αλλά θα έχουν καποιο βαθμό πάκτωσης. Επομένως νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να περιμένεις τάυτιση των εντατικών μεγεθών κατα αυτόν τον τρόπο σε καμμία περίπτωση.

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.